Duplikacja postaci na filmie 2

W tym poradniku znajdziesz dokładny opis jednego ze spotkań, jakie prowadzę w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Materiał ten jest przepisem na wykonanie pewnego efektu specjalnego. Tym razem zajmiemy się stworzeniem obrazu filmowego, w którym ta sama osoba pojawia się obok samej siebie, tworząc identycznego bliźniaka.

Materiał ten możesz także znaleźć w wersji międzynarodowej na stronach projektu edukacyjnego Blender 3D 101, z którego zaczerpnąłem jakiś czas temu poradnik na temat Tworzenia Labiryntu. Polski Kurs Blendera wspiera ten projekt i niektóre treści mogą być wymieniane między serwisami. W szczególności, jako społeczność, możemy przetłumaczyć wszystkie materiały z Blender 3D 101, tak aby w polskich szkołach był łatwiejszy dostęp do materiałów dydaktycznych dobrej jakości. Ale to tylko uwaga uboczna, a teraz – zaczynamy!

Duplikacja postaci na filmie

[CC-by] Piotr Arłukowicz, Polski Kurs Blendera, 20171128
Wersja programu Blender: co najmniej 2.76.
Dziedzina ćwiczenia: Tworzenie efektów specjalnych.
Zakres wiedzy: wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera.
Wymagane materiały: film nagrany za pomocą kamery lub smartfona.
BFCT

Nasz efekt specjalny polegać będzie na tym, że aktor, osoba nagrana za pomocą kamery pojawi się w jednym ujęciu dwa razy. Aby przygotować taki efekt, należy spełnić kilka prostych warunków, opisanych poniżej.

Warunki, które trzeba zapewnić

 1. Należy pobrać spakowanego Blendera ze strony http://blender.org/download, rozpakować go i upewnić się, że daje się uruchomić.
 2. Komputer do pracy powinien posiadać klawiaturę pełnowymiarową z klawiaturą numeryczną, oraz 3-przyciskową mysz (praca na laptopie jest możliwa, ale niewygodna).
 3. Należy nagrać film. Sposób nagrania filmu jest opisany niżej.

Efekt końcowy

W efekcie końcowym przygotujemy krótki film, na którym osoba będzie ustawiona obok samej siebie. Przykład takiego filmu jest wstawiony poniżej.

Przejdź dalej do Pages 2, jeżeli chcesz nagrać film. Jeżeli film już posiadasz, możesz zacząć od Pages 3.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 thoughts on “Duplikacja postaci na filmie

 1. Odpowiedz Marian Pietrzkiewicz Lis 30,2018 16:32

  Wszystkie lekcje
  p.Piotra Arłukowicza pozwalają bardzo dobrze zrozumieć Blendera ,jedynie żal że teraz (11 listopad 2018) jest ich trochę za mało.
  pozdrawiam Marian Pietrzkiewicz

 2. Odpowiedz skala67 Sty 4,2018 21:34

  Przerobione – działa, dziękuję

A Ty co o tym myślisz?