Duplikacja postaci na filmie 2

Etap 5: Pasek z filmem przesuń na wyższą warstwę.

Organizacja pasków w VSE jest taka, że każdy z nich może leżeć na pewnej „wysokości”, określanej numerem poziomu, widocznym z lewej strony edytora. Każdy pasek leżący na górze „zasłania” pasek leżący pod nim. Naszym celem jest takie ustawienie (i przycięcie) pasków, aby jeden z nich znajdował się pod drugim. Wtedy osoba na pasku górnym będzie zasłaniała osobę na pasku dolnym, ale jeżeli odpowiednio te paski ustawimy i przytniemy, pojawi się wrażenie, że osoby stoją obok siebie. Zobacz na ideowy rysunek, który to pokazuje.

Schemat przycinania

Schemat przycinania

Nasz projekt zatem polega na tym, że przygotujemy dwa fragmenty filmu umieszczone w paskach jeden nad drugim, i ten górny przytniemy aby pasek spod spodu stał się widoczny i pokazywał osobę stojącą „obok”. Aby to wszystko zrobić, należy pasek filmowy, który mamy wstawiony przesunąć jedną warstwę do góry.

 

 

Krok 1: zaznacz pasek.

Jeżeli pasek nie jest zaznaczony, kliknij go RMB, aby go zaznaczyć. Jest to identyczna akcja jak w Etapie 3 Krok 1 – zaznaczanie paska. Jeżeli pasek był wcześniej zaznaczony, nie musisz zaznaczać go ponownie, być może wszystko jest już gotowe.

 

 

Krok 2: przesuń pasek na wyższą warstwę.

Aby pasek przesunąć wyżej, przesuwamy strzałkę myszy ponad niego, naciskamy jeden raz klawisz G, a następnie przesuwamy mysz w górę. Klikamy raz lewym klawiszem dopiero wtedy, gdy chcemy ustawić pasek na odpowiedniej wysokości. Zależy nam na tym, aby pod paskiem było jeszcze miejsce na przynajmniej jeden pasek, który w następnych etapach wstawimy.

Przesuwania paska poziom wyżej

Przesuwania paska poziom wyżej

W tym kroku zrobiliśmy miejsce na pasek dolny, który za chwilę się w nim pojawi. Pasek, który właśnie ustawiłeś może być wyżej – nie musi być idealnie w wierszu 1. Chodzi o to, aby był na górze.

 

 

Krok 3: Zapisz swoją pracę, naciskając Ctrl+S.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 thoughts on “Duplikacja postaci na filmie

  1. Odpowiedz Marian Pietrzkiewicz Lis 30,2018 16:32

    Wszystkie lekcje
    p.Piotra Arłukowicza pozwalają bardzo dobrze zrozumieć Blendera ,jedynie żal że teraz (11 listopad 2018) jest ich trochę za mało.
    pozdrawiam Marian Pietrzkiewicz

  2. Odpowiedz skala67 Sty 4,2018 21:34

    Przerobione – działa, dziękuję

A Ty co o tym myślisz?