Duplikacja postaci na filmie 2

Etap 7: Określ tryb widoczności górnego paska (Alpha Over).

Możesz zauważyć, przesuwając wskaźnik czasu, że film, który mamy wstawiony w VSE nie pokazuje jeszcze dwóch osób. Widać tylko jedną. Aby sprawdzić którą, możesz wcisnąć LPM i przesunąć mysz po pasku, który chcesz sprawdzić. W przypadku dolnego paska widzimy osobę stojącą po prawej stronie, górny pasek pokazuje osobę stojącą po lewej stronie. Widać tylko to, co pokazuje górny pasek. Jest to normalna, typowa sytuacja. Paski zasłaniają się, i ma znaczenie ich kolejność. Ostatni na górze „wygrywa”. Aby zobaczyć dolny pasek, możemy tymczasowo zmienić przezroczystość górnego paska. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić linię cięcia w następnych krokach.

 

 

Krok 1: zaznacz górny pasek i ustaw wskaźnik czasu na jego środku.

Aby zaznaczyć pasek górny, kliknij go RMB (numer 1 na rysunku). Następnie ustaw wskaźnik czasu na środku (mniej więcej), klikając LPM (numer 2). Chodzi o ustawienie pokazane na obrazku poniżej:

Ustawianie przezroczystości

Ustawianie przezroczystości

 

 

Krok 2: Ustaw przezroczystość górnego paska.

Wykorzystaj widoczny na obrazku powyżej pasek Opacity (ang. nieprzezroczystość) aby ustawić przezroczystość. Dobre wartości to takie, które pozwolą Ci widzieć oba fragmenty filmu jednocześnie. Możesz ustawić np. 50% i zobaczyć, czy to wystarczy. Pod koniec pracy ustawimy ponownie 100%, aby film wyglądał normalnie. Teraz zmieniamy tę wartość, aby łatwiej było wykonać następny etap.

 

 

Krok 3: zapisz swoją pracę.

Nawyk częstego zapisywania swojej pracy to dobry nawyk. Nauczysz się go szczególnie szybko, gdy nie będziesz zapisywał pracy, i program niespodziewanie zakończy działanie bez zapisu. Blender automatycznie zapisuje swoje pliki. W przypadku katastrofy znajdziesz je w katalogu tymczasowym. Teraz naciśnij Ctrl+S, aby zapisać swój projekt na bieżącym etapie.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 thoughts on “Duplikacja postaci na filmie

  1. Odpowiedz Marian Pietrzkiewicz Lis 30,2018 16:32

    Wszystkie lekcje
    p.Piotra Arłukowicza pozwalają bardzo dobrze zrozumieć Blendera ,jedynie żal że teraz (11 listopad 2018) jest ich trochę za mało.
    pozdrawiam Marian Pietrzkiewicz

  2. Odpowiedz skala67 Sty 4,2018 21:34

    Przerobione – działa, dziękuję

A Ty co o tym myślisz?