Duplikacja postaci na filmie 2

Etap 8: Określ przycinanie górnego paska.

Dochodzimy teraz do najważniejszej części pracy. Naszym zadaniem na tym etapie jest odpowiednie przycięcie górnego paska w taki sposób, aby odsłonić pasek dolny. Widoczne powinny być obie strony w których stoi nasz aktor. Aby wykonać przycięcie, trzeba wykonać bardzo prostą konfigurację paska górnego.

 

 

Krok 1: Włącznie zerowego offsetu.

Zaznacz myszą górny pasek (za pomocą RMB). Gdy pasek ten zostanie zaznaczony, zobaczysz jego właściwości w panelu po prawej stronie. Wykorzystaliśmy już ten panel w poprzednim kroku ustawiając przezroczystość. Tym razem przewiń panel w dół, jeżeli jest to potrzebne, i znajdź sekcję która nazywa się Strip Input (ang. wejście paska). Wygląda ona tak:

Konfiguracja przycięcia paska

Konfiguracja przycięcia paska

Zgodnie z przedstawionymi numerkami, wykonaj akcje:

 • zaznacz pasek przez kliknięcie RMB (pozycja 1)
 • włącz opcję Image Offset (ang. ustawienie obrazka) (pozycja 2)

Zerowy offset jest potrzebny po to, aby zakotwiczyć położenie całego kadru, tak aby nie ulegał on przesunięciom lub deformacjom. Będzie on wtedy zachowywał swój rozmiar i proporcje. Jeżeli tego nie zrobisz, w następnym kroku szybko się przekonasz jak silnie deformuje się obraz, gdy jest przycinany.

 

 

Krok 2: Ustawienie przycięcia kadru w górnym pasku.

Zaznacz opcję wskazaną przez pozycję 3 na obrazku powyżej. Spowoduje to wyświetlenie małego panelu z czterema liczbami, oznaczającymi odcięcie fragmentu obrazu z czterech stron. Wartości liczbowe podane są w pikselach.

Ustawianie przycięcia

Ustawianie przycięcia

Podczas ustawiania przycięcia będzie widoczny efekt zmiany wielkości tła – wydawać się może, że jeden z obrazków kurczy się i ubywa go. Jednocześnie aktor stojący po prawej stronie może wydawać się słabiej widoczny, jakby półprzezroczysty. Dlatego musimy skorygować sposób wyświetlania przezroczystości.

 

 

Krok 3: zmiana sposobu miksowania paska górnego.

Pasek górny jest ustawiony domyślnie tak, że wykonuje operację typu Cross (ang. przenikaj krzyżowo) na treści swojej i pasków znajdujących się pod spodem. Jest to operacja polegająca na wymieszaniu warstw, w wyniku której pasek zastępuje poprzednią zawartość widoczną wcześniej w tym miejscu. Aby było widać pasek spod spodu bez modyfikacji, należy przestawić jego tryb na Over drop (ang. wrzuć ponad). Upewnij się zatem, że górny pasek jest zaznaczony (tak jak poprzednio), i przewiń panel z właściwościami paska do góry, aż znajdziesz panel Edit Strip (ang. edycja paska). W tym miejscu ustawialiśmy niedawno przezroczystość. Tym razem zwróć uwagę na małe menu, w którym jest wpisane Cross. Należy zmienić opcję z tego menu na Over Drop. Pokazuje to poniższy rysunek.

Zmiana Cross na Over Drop

Zmiana Cross na Over Drop

Po wykonaniu tej operacji pasek górny może być mniejszy, może być przezroczysty, itp, jednak jego ustawienie nie będzie wpływać na stos pasków poniżej. Blender będzie taki pasek po prostu rysował normalnie na stosie jako pierwszy, i to wszystko. Dzięki temu powinniśmy teraz dostrzegać obie osoby stojące w kadrze. Pozostanie korekta ustawionej przezroczystości.

 

 

Krok 4: Przywrócenie przezroczystości paska górnego.

Przewiń suwak Opacity tak, aby jego wartość ponownie osiągnęła 100%. Dzięki temu w kadrze będzie widać oba paski i będą one nieprzezroczyste. Jeden z nich będzie „wystawał” spod drugiego, co stworzy wrażenie, że w kadrze znajdują się dwie identyczne osoby.

 

 

Krok 5: Zapisz efekty swojej pracy.

Oczywiście, zapisać możesz naciskając klawisze Ctrl+S.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 thoughts on “Duplikacja postaci na filmie

 1. Odpowiedz Marian Pietrzkiewicz Lis 30,2018 16:32

  Wszystkie lekcje
  p.Piotra Arłukowicza pozwalają bardzo dobrze zrozumieć Blendera ,jedynie żal że teraz (11 listopad 2018) jest ich trochę za mało.
  pozdrawiam Marian Pietrzkiewicz

 2. Odpowiedz skala67 Sty 4,2018 21:34

  Przerobione – działa, dziękuję

A Ty co o tym myślisz?