Edytor Nodów: RGB Curves 2

Opowiadam w tym odcinku dokładnie o jednym tylko nodzie, to jest o edytorze krzywych RGB.

Edytor ten można spotkać w paru miejscach, a jednym z nich są właśnie nody. Jest to narzędzie do kontroli kolorów na wynikowym obrazie, i jest dość często używane do poprawy kontrastu lub nasycenia barw.

2 thoughts on “Edytor Nodów: RGB Curves

  1. Odpowiedz Wiesiek Lut 22,2017 14:06

    Może tylko coś dopowiem, bo trochę bawiłem się programami graficznymi typu GIMP i Corel PhotoPaint.
    Regulacja kontrastu obrazka można określić jako zmianę kąta nachylenia linii wykresu do jego podstawy (czas 6:30 tutoriala) – im jest większy tym większy kontrast (niewielka zmiana jasności pikseli oryginalnego obrazka powoduje dużą zmianę na wyjściu), natomiast zmiana jasność to zmiana wysokość tej linii nad podstawą (czyli mniej więcej to co było określane na początku tutoriala jako jako poziom bieli i czerni). Natomiast to co jest w czasie od 7:25 to w rzeczywistości regulacja współczynnika gamma. Kontrast, jasność i gamma można regulować za pomocą innych nodów, natomiast krzywe RGB mają tą przewagę, że te parametry można regulować oddzielnie dla każdego z zakresów jasności oraz dla całego obrazka lub każdego kanału RGB oddzielnie. Zależności można także odwracać tworząc negatyw na całości lub we fragmentach (punkt z lewej na górę, a z prawej na dół). Myślę że temat jest dobrze znany dla tych co zajmowali się obróbką skanów lub fotografii.

  2. Odpowiedz Sansan Maj 6,2016 20:50

    Zawsze zastanawiałem się w Gimpie o co chodzi z tymi krzywymi kolorów, wiedziałem ze rozjaśniają/ściemniają obraz nie poskładałem tylko że jest jeszcze niewidoczna skala kolorów posegregowanych według jasności.

    Bardzo się cieszę że jest ktoś kto nie tylko poświęca czas na robienie tych tutoriali ale robi to dobrze.

A Ty co o tym myślisz?