Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Prędkość odtwarzania klipu w pełnej liczbie klatek.

Autor Wątek: Prędkość odtwarzania klipu w pełnej liczbie klatek.  (Przeczytany 2351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mosqu

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Witam użytkowników forum.
Mam takie pytanie, czy jest możliwość sprawienia aby Blender odtwarzał klipy w pełnej liczbie klatek na sekundę w podglądzie ?
Normalnie po wrzuceniu klipu full HD Blender wyciąga 10 klatek odtwarzania na moim laptopie (20 na stacjonarnym), co sprawia że dźwięk rozjeżdża się względem filmu i niemożliwy staje się precyzyjny montaż oparty na muzyce.
Pracując np. w adobe premiere jest możliwość odtwarzania filmu w podglądzie z mniejszą jakością co pozwala na  normalną szybkość odtwarzania.
Można tam też zrobić bodajże prerender, który sprawia że wszystkie efekty się prerenderują i można je normalnie obejrzeć w timeline.

Macie jakiś sposób na blendera w powyższej kwestii ?

Pozdrawiam

Offline SirGorn

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +102/-4
  • .
    • facebook.com/xsirgorn
Odp: Prędkość odtwarzania klipu w pełnej liczbie klatek.
« Odpowiedź #1 dnia: 20150203, 12:29:03 »
Ja to rozwiązywałem na 2 sposoby.
1) Puszczając animacje (vse) za 1 razem tnie, a za drugim razem już leci płynnie - ale zazwyczaj pozwala obejrzeć parę sekund tylko.
2) Render 10-15 sekund (zależnie od potrzeb) w 720p - to prawie to samo co robi premiere.

Offline Mosqu

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #2 dnia: 20150203, 12:51:35 »
SirGorn ten pierwszy sposób już znałem ale  właśnie znalazłem jego rozwinięcie.
Wystarczy w zakładce User Preference/System/(Sequence/Clip Editor): zwiększyć cache limit w zależności od posiadanej pamięci a wtedy pozwala to zachować płynność dla dłuższego czasu klipów :) To chyba powinno wystarczyć żeby wygodnie pracować.

Edit.
W sumie zauważyłem też że można w oknie Render zakładce Dimension zmniejszyć procent Resolution i to właśnie działa jak w Adobe Premiere, zmniejsza jakość podglądu ale zwiększa ilość klatek.
« Ostatnia zmiana: 20150203, 13:15:58 wysłana przez Mosqu »

Offline Piotr

• Administrator
  • Ekspert
  • *
  • Reputacja +191/-8
  • BFCT
    • Polski Kurs Blendera
« Odpowiedź #3 dnia: 20150203, 16:23:13 »
A słyszeliście o tworzeniu proxy dla klipów?
http://polskikursblendera.pl/vse-edytor-sekwencji-wideo-opcje/
od 25 minuty...
-piotr-

Offline Mosqu

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #4 dnia: 20150203, 21:24:32 »
Oglądałem ten tutorial ale jakoś to proxy mi nie utkwiło w pamięci :). W każdym razie dzięki Piotr za zwrócenie uwagi na tą opcję.  Nie wiem czy w innych tutorialach omawiasz dokładniej tą funkcjonalność, więc podaje dla zainteresowanych link  jak dokładnie to proxy ustawiać. https://www.youtube.com/watch?v=KZl1xS9Lmvw

Offline Piotr

• Administrator
  • Ekspert
  • *
  • Reputacja +191/-8
  • BFCT
    • Polski Kurs Blendera
« Odpowiedź #5 dnia: 20150203, 23:35:57 »
Bardzo fajna seria, a gościu ładnie tłumaczy.

O czym nie wspomniał, to przy wykorzystaniu proxy niestety nie będziesz widział pewnych efektów które czasami się ustawia w VSE, ale to drobiazg w porównaniu z uzyskiwaną prędkością. Czasami proxy robi się też dla strumieni obrazków i/lub dla grupowanych pasków, zwłaszcza gdy zawierają mocno skumulowane efekty (np. glow jest ekstremalnie wolny na obrazkach fullhd)...
-piotr-

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
  • Gadu Gadu: 49396350
« Odpowiedź #6 dnia: 20150204, 00:42:10 »
Oprócz proxi, które dużo daje, pewne przyspieszenie można osiągnąć jeszcze ograniczają przebieg czasu tylko do Sequencera: Panel Timeline - Playback - zostawić tylko Sequencer Editors. Lub wogóle zlikwidować okno Timeline (jeśli takowe jest dodatkowo) i pozostawić tylko okna Sequencera (okno ścieżek i podgląd video) + takie, w których nie ma przebiegu animacji (czy przebiegu materiału video).

Offline Piotr

• Administrator
  • Ekspert
  • *
  • Reputacja +191/-8
  • BFCT
    • Polski Kurs Blendera
« Odpowiedź #7 dnia: 20150204, 11:34:00 »
Tak jest! Dodatkowe, niewielkie przyspieszenie można uzyskać, jeżeli obraz w podglądzie wideo NIE BĘDZIE przeskalowany. U mnie np. jest często tak, że gdy oglądam całkiem dopasowany podgląd nieproxowanego filmu FullHD, to po jakimś czasie wyczerpuje pamięć cachowanych klatek i z 25fps zwalnia do 10. Po zatrzymaniu i ponownym puszczeniu odtwarzania od tego samego miejsca, jest znowu OK przez jakiś czas, dopóki pamięć się nie wyczerpie.
Ten problem nie występuje, gdy film jest naturalnej wielkości, i można go po prostu wyświetlić, bez skalowania. Wystarczy w oknie podglądu wcisnąć 1, aby ustawić naturalne powiększenie ze skalą 1:1 - okazuje się, że Blender wyświetla taki film szybciej. Wadą tego jest to, że nie widać całego filmu, chyba, że mamy monitor 4k :)
-piotr-

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014