Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Pliki .flac w VSE.

Autor Wątek: Pliki .flac w VSE.  (Przeczytany 1460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Photon

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • Open Source enthusiast
Pliki .flac w VSE.
« dnia: 20151128, 17:33:10 »
Już kiedyś zauważyłem, że Blender ma problem z wczytaniem do Video Sequence Editora plików dźwiękowych kodowanych kodekiem flac. Problem dotyczy jedynie plików wygenerowanych przez blendera. Pliki flac z innych źródeł (np. zrobionych przy pomocy FFmpeg) wczytują się bez problemu.  Zgłosiłem to jako bug do developerów. Kiedyś podobne zgłoszenie już było, ale prawdopodobnie ze względu na zbyt małą ilość przekazanych danych, problem nie został rozwiązany.  Pojawiała się informacja, że problem dotyczy jedynie wersji linuksowej blendera i to tej kompilowanej przez blender.org. Ktoś pisał, że jego samodzielna kompilacja linuksowa takich problemów nie ma. Ponieważ nie używam windowsa, ani też nie kompiluję samodzielnie blendera, nie mam możliwości sprawdzenia tych przekazów. Proszę koleżanki i  kolegów o sprawdzenie jak wasze instalacje działają i podanie rezultatu wraz z informacją o używanym systemie operacyjnym. Test jest bardzo prosty:

1. należy do VSE wczytać dowolny plik dźwiękowy
2. następnie wygenerować plik flac (wg. załączonych obrazków)
3. spróbować wczytać wygenerowany plik flac do VSE

U mnie po próbie dodania takiego pliku dźwiękowego pojawia się jedynie mikroskopijny pasek bez zawartości.
Myślę, że zebrane tu informacje mogłyby bardzo pomóc developerom w znalezieniu przyczyny błędu.

ps. Piotrze wiem, że samodzielnie kompilujesz blendera a do tego używasz linuksa. Twoja więc odpowiedź szczególnie dużo by wniosła do wyjaśnienia przyczyny problemu.

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
  • Gadu Gadu: 49396350
Odp: Pliki .flac w VSE.
« Odpowiedź #1 dnia: 20151130, 00:39:20 »
Przyczyną może być to, że wersje blendera (mówię o linuxowych) ze strony najwidoczniej nie są kompilowane z uwzględnieniem wsparcia dla formatu flac. I mówię tu o formacie .flac, nie kodeku flac. Za obsługę formatu flac odpowiada w blenderze linuxowym biblioteka libsndfile, i dopiero po uwzględnieniu tej biblioteki w trakcie kompilacji blender obsługuje ten format. Na zdjęciach poniżej widać interface renderu audio w wersji  skompilowanej, w której widać dodatkowo możliwość wyboru formatu dla formatu flac, natomiast w wersji orginalnej blendera tej możliwości nie ma. Podobnie pliki ponownie wczytane do blendera przedstawiają się odpowiednio - górny taki sam jak w Twoim przypadku, tylko ręcznie zwiększyłem zakres klatek dla tego pliku, oraz dolny wyrenderowany ze skompilowanego blendera, wczytuje się bez problemu.
Nie wiem, czemu tak jest - może ze względu na mnogość dystrybucji linuxa implementacja tej tej biblioteki w blenderze jest pomijana, jak to nieraz bywa.

Offline Photon

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • Open Source enthusiast
« Odpowiedź #2 dnia: 20151130, 10:35:53 »
Niemal z pewnością masz rację. Doszedłem, do podobnych wniosków badając różne wersje kompilacji. Blender pobrany z blender.org nie działa prawidłowo, blender zainstalowany z pakietów dystrybucyjnych debiana jest OK. Plik skonwertowany przy pomocy biblioteki libsndfile również wczytuje się bez problemu. Problem dotyczy więc jedynie wersji kompilowanej przez blender.org. Ponieważ wersja z dystrybucji debiana zawsze jest ciut starsza, to pozostaje albo wymóc prawidłową kompilację na blender.org albo kompilować samemu. 

Offline Photon

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • Open Source enthusiast
« Odpowiedź #3 dnia: 20151130, 11:25:40 »
Ten wpis "I just talked to @Sergey Sharybin (sergey) on IRC and he told me that the official builds are built with libsndfile disabled" w wątku mojego zgłoszenia wyjaśnia prawie wszystko. Jest niemal 100% pewne, że to jest przyczyną problemu.

Offline Photon

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • Open Source enthusiast
« Odpowiedź #4 dnia: 20151130, 13:55:31 »
Już wszystko wyjaśnione  :D  Sergey Sharybin skompilował dla mnie specjalną wersję https://builder.blender.org/download/blender-2.76-faa0fdb-linux-glibc211-x86_64.tar.bz2 z włączoną obsługą libsndfile i teraz wszystko działa jak należy. Mam nadzieję, że teraz tak już zostanie.

Offline Photon

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • Open Source enthusiast
« Odpowiedź #5 dnia: 20151130, 14:38:52 »
No i ostatni news w temacie,  Joerg Mueller (nexyon) pisze: from now on the future official will be built with libsndfile enabled.].
Mam satysfakcję, że pomogłem usunąć kolejny bug w Blenderze.  :P

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014