Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Kolizja broni białej przy ataku

Autor Wątek: Kolizja broni białej przy ataku  (Przeczytany 1350 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michv

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Kolizja broni białej przy ataku
« dnia: 20160202, 12:35:36 »
Witam.

Do rozwiązania daje jak w temacie problem z kolizją broni takiej jak np. miecz. Chodzi o to, by kolizja miecza z obiektem odejmowała obiektowi przykładowo 1 pkt życia jedynie podczas odgrywania animacji ataku, tak by przy przypadkowej kolizji broni z obiektem, kiedy nie odbywa się atak ( np. kiedy postać biega z wyciągniętą bronią, ale nie atakuje ) ich kolizja nie odejmowała punktów życia.
Wyczytałem że można coś takiego zrobić używając sensora Ray, niestety nigdzie nie znalazłem dokładnego wytłumaczenia jak takie coś zrobić.

Drugi problem to schowanie/wyjęcie broni - by schować broń użylem klocka Visiblity, jednak to że broń nie jest widoczna nie zmienia niczego jeśli chodzi o kolizje. Próbowałem zrobić to używając Edit Object - Replace Mesh, by podmienić jego fizyke z innym meshem, ale nie działa to ani trochę ;/

Offline troman

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +1/-0
  • jestem tu nowy!
    • Troman - Tworzenie gier w Blenderze
Odp: Kolizja broni białej przy ataku
« Odpowiedź #1 dnia: 20160203, 23:21:46 »
A więc rozkminiając problem.. powinna być wykonana jakaś akcja kiedy obiekt koliduje z drugim obiektem i jest odtwarzana animacja.. Dla miecza dajesz actuator Action który odtwarza animację po wciśnięciu klawisza.. Następnie dodajesz sensor Actuator, który ma za zadanie wykrywać uruchomienie actuatora, podajesz nazwę actuatora odtwarzającego animację i podpinasz to z actuatorem Message, wysyłając wiadomość do drugiego obiektu.. W drugim obiekcie już tylko dajesz tylko sensory Message i Collision i razem łączysz jest z controllerem AND -> jakaś akcja - actuator

Przygotowałem mały plik.. po wciśnięciu spacji obiekt się rozpada, po wciśnięciu Entera już nie, choć zachodzi kolizja.. Mam nadzieję, że napisałem to zrozumiale :)
« Ostatnia zmiana: 20160204, 10:40:29 wysłana przez troman »

Offline michv

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Odp: Kolizja broni białej przy ataku
« Odpowiedź #2 dnia: 20160207, 10:19:44 »
Całkiem fajne rozwiązanie, dzięki za pomoc ;)

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014