Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Skrypt dla stolarzy i innych majsterkowiczów

Autor Wątek: Skrypt dla stolarzy i innych majsterkowiczów  (Przeczytany 477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andirl

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +37/-8
Skrypt dla stolarzy i innych majsterkowiczów
« dnia: 20170101, 23:31:02 »
Kilka razy zdarzyło mi się już, że coś zrobione w Blenderze trzeba było po prostu wykonać i przepisywanie z outlinera listy elementów, a potem wymiarów to trochę żmudna robota. W święta wpadła do mnie córka i poprosiłem ją o taki skrypt no i teraz skoro działa tak dość, dość to udostępniam innym może komuś się przyda.
Oczywiście ma on swoje określone warunki i pewnie wszystkich nie zadowoli ale póki co innego na razie nie będzie.
Skrypt działa na całej scenie (nie uwzględnia warstw), nie sprawdzałem jak na oddzielnych scenach, ale wtedy powinien działać tylko na aktywnej, pobiera ze sceny wszystko jak leci (obiekty geometryczne np. camera czy light pomija, innych nie sprawdzałem) wraz z ich wymiarami boundary.
Jeśli lista ma być odzwierciedleniem rzeczywistych materiałów każdy obiekt musi być realny a nie np. z modyfikatorów jak np. array czy mirror (znaczy te deski czy inny materiał potem też trzeba zrobić jako osobne obiekty (Separate by lose parts).
Plik tekstowy zapisujemy z poziomu defaultowego menagera blendera. a sam skrypt umiesciliśmy w menu Export [pic. nr 1], ale rozszerzenie .txt czy inne jak ktoś potrzebuje trzeba dopisać ręcznie.
Ostatnia sprawa to oczywiście wymiary, aby były poprawne trzeba je ustawić jak na dołączonym drugim obrazku [pic. nr 2] rozmiary oczywiście w milimetrach co na pliku tekstowym w nagłówkach jest zaznaczone.
Plik sformatowany jest tak aby jak najprościej otworzyć go w arkuszu kalkulacyjnym, separatorem komórek jest ukośnik [/], to ułatwia posortowanie listy wg potrzeb.

link do srypciku https://drive.google.com/file/d/0BxKiJnBSqeTnMF9TSFBRSk1IM00/view?usp=sharing

dzieło to to nie jest ale może okazać się przedatne tak jak np. mi
« Ostatnia zmiana: 20170101, 23:46:25 wysłana przez andirl »
Pieprzyć amerykański model wyścigu szczurów, niech żyje lenistwo i starość . - Henri Cartier-Bresson

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +414/-3
  • Gadu Gadu: 49396350
Odp: Skrypt dla stolarzy i innych majsterkowiczów
« Odpowiedź #1 dnia: 20170102, 09:59:47 »
Extra, jak nie teraz to kiedyś na pewno się przyda. Szacun... pewnie raczej dla córki :).

Offline Kamil1064

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +164/-1
« Odpowiedź #2 dnia: 20170102, 12:16:21 »
Mało zajmuje, pewnie bez reklam :D
Dzięki :)

Offline andirl

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +37/-8
« Odpowiedź #3 dnia: 20170102, 14:41:18 »
Fajnie że komuś przypadło do gustu, modyfikacje i upgrady mile widziane bo ten skrypcik to tylko jakby idea zrobienia czegoś co by się przydało, a doświadczenie i wiedza innych może wzbogacić tylko funcjonalność tego dodatku.
Pieprzyć amerykański model wyścigu szczurów, niech żyje lenistwo i starość . - Henri Cartier-Bresson

Offline Piter

• Porządkowi
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja +8/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 20170102, 17:18:31 »
może się przydać  :)
Szacunek dla Pani Justyny !

Offline andirl

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +37/-8
« Odpowiedź #5 dnia: 20170103, 20:44:25 »
 póki co innego na razie nie będzie - i lipa obietnica złamana
Już w nie całą dobę lista poprawek do wykonania a na dodatek w postaci po prostu gotowego skryptu, - no prawie, - beszczelnie dopisałem autora do listu autorskiej i już za późno, nic już nie ma do gadania.
Link do ostatniej wersji  https://drive.google.com/open?id=0BxKiJnBSqeTncjVTR2ZqWUNVLTQ

Zmiany
  - nie można już sobie wybrać co to ma być przy zapisie, będzie tylko .txt a nie jakby ktoś wolał .doc czy inny których teraz nie pamietam albo nawet nie znam, - korzyść  nie nadpisze się przypadkiem ostatnio zapisywanego pliku
  - trochę skomplikowane zapisywanie bo trzeba sobie teraz wybrać separator komórek z listą wyboru :)   -> [pic 1]
  - rozleniwia trochę użtkownika bo dyscyplina przy ustawieniach World nie jest już konieczna, ustawienia są wymuszone w trakcie zapisu jak do wymagań podanych w pierwszym poście na ten temat :)

ogólnie wyszedł teraz bardzo pro :)  zresztą widzicie sami co linijka mordka się śmieje

Teraz pozostaje "tylko" napisać jakić moduł do generowania plików na obrabiarki CNC i robota gotowa nie wychodząc z domu :)
« Ostatnia zmiana: 20170103, 20:53:45 wysłana przez andirl »

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014