Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Renderowanie wybranych powierzchni

Autor Wątek: Renderowanie wybranych powierzchni  (Przeczytany 552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mtweeman

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Renderowanie wybranych powierzchni
« dnia: 20170827, 16:42:43 »
Hej,

mam stworzony pewien obiekt w Blenderze (załącznik test.png). Chciałbym wyrenderować tylko jedną powierzchnię z tego obiektu, wskazywaną przez czerwoną strzałkę. Jak widać na obrazie, powierzchnia jest częściowo zasłaniana przez inne obszary elementu. To co chciałbym uzyskać, to wyłącznie tę powierzchnię, jednak z uwzględnieniem przysłonięcia przez pozostałe elementy. Efekt docelowy wyglądałby mniej więcej jak w załączniku test_1.png
Macie może pomysły jak coś takiego uzyskać? Jakiekolwiek hasła kluczowe, po których mógłbym poszukać dalszych informacji byłby także przydatne, bo pewnie obecnie szukam używając niewłaściwych fraz.

Pozdrawiam,
Michał

Offline Chris4132

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +26/-0
Odp: Renderowanie wybranych powierzchni
« Odpowiedź #1 dnia: 20170827, 19:17:33 »
http://s10.ifotos.pl/img/jakjpg_qherqwp.jpg

Pod linkiem pierwsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy. Nod Attribute wykorzystuje Vertex Colors, pomalowałem całą ścianę na czarno. Wystarczy że zaznaczysz ścianę, stworzysz nowy obiekt Vertex Colors (domyślnie ma nazwę Col), włączysz maskowanie w malowaniu do zaznaczonych wierzchołków i przejedziesz czarnym pędzlem.

Offline alojzy

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +5/-1
« Odpowiedź #2 dnia: 20170828, 11:11:21 »
Najszybciej chyba będzie jak przeniesiesz ten fragment na inną warstwę. Resztę obiektu zaznacz na warstwie Mask Layer.  Ja stosuję ten sposób jak chcę poprawić tylko fragment renderu.

Offline mtweeman

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #3 dnia: 20170829, 07:39:21 »
Dzięki za odpowiedzi. W najbliższym czasie spróbuję przetestować te sposoby. Zobaczymy, który okaże się dla mnie wygodniejszy. Pozdrawiam!

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014