Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Prowadzenie własnej firmy

Autor Wątek: Prowadzenie własnej firmy  (Przeczytany 288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adammaj

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
    • biurokonsultant
Prowadzenie własnej firmy
« dnia: 20170909, 10:45:04 »
Witam, są tutaj osoby posiadające własne firmy? zastanawiam sie czy korzystacie z księgowych, biur rachunkowych? sami zajmujecie sie wszystkim? rozważam założenie małej firmy i korzystanie z lubelskiej księgowej. Myślicie, ze lepiej komuś zlecać prowadzenie ksiąg czy samemu sie doszkolić i zajmować tym?

Offline Eleuth

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +4/-1
Odp: Prowadzenie własnej firmy
« Odpowiedź #1 dnia: 20170909, 17:33:36 »
Księgowość i rachunkowość to są rzeczy, których przyswojenie może zająć nawet kilka lat, a i tak trzeba cały czas pilnować przepisów. Powód, dla którego przedsiębiorcy wynajmują zewnętrzne podmioty jest taki, że poziom skomplikowania prawa jest na tyle duży, że taka osoba musi się w tym specjalizować, żeby wszystko ogarnąć. Możesz oczywiście sam się tym zająć, ale w przypadku pomyłki US może cię delikatnie mówiąc zniszczyć, bo ich nie obchodzi, że jesteś nowy i dopiero się tego uczysz na swojej pierwszej firmie. Państwo nie jest przyjazne przedsiębiorcom niestety.
Mała analogia: nie znasz Blendera, ale jakaś duża firma chcę Cię zatrudnić bo czemu nie. Pytanie, czy dasz radę nauczyć się wystarczająco dużo, zanim firma odkryje, że nie zrobiłeś tego co chcieli w przeciągu miesiąca? A to, że jesteś nowy i się uczysz ich nie obchodzi.

Offline Ancestor

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +55/-1
  • jestem tu już od pewnego czasu!
    • Black Grom Studio
« Odpowiedź #2 dnia: 20170910, 16:31:52 »
Księgowość jednoosobowej firmy ogarniesz samemu, to nie jest fizyka rakietowa. ALE jeśli masz kasę na księgową to lepiej to zlecić i spadnie ci z głowy kłopot.  I tak będziesz tracił czas jeżdżąc do niej parę razy w miesiącu.

Offline Tombom

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +43/-6
« Odpowiedź #3 dnia: 20170911, 09:36:38 »
Tak jak napisał  Ancestor - ogarniesz.
Ja ogarniałem przez 3 lata.
Potem poszedłem do księgowej, a ta po kilku dniach przekopywania się przez papiery powiedziała, żebym poszedł do Urzędu Skarbowego złożyć tzw. czynny żal - to może nie dostanę wysokiej kary. Zapłaciłem wtedy faktycznie grosze wobec wizji kilkunastotysięcznej kary.
Co się okazało - wystawiałem faktury niezgodne z moim EKD i PKD, a dodatkowo firmę zarejestrowałem na jakiś nr EKD i PKD, które się mogą zmienić w ciągu roku (co wystąpiło właśnie u mnie). A mam tylko ryczałt i jestem VAT-owcem - więc niby nic skomplikowanego
Tak więc wydatek 100 paru zł miesięcznie na księgową, która prowadzi ewidencję, przysyła Ci wyliczone podatki, przysyła stawki ZUS i na niej ciąży odpowiedzialność za prowadzenie tego wszystkiego, a dodatkowo w razie czego masz kogo się poradzić w różnych sprawach związanych z działalnością, fakturami, podatkami, rozliczeniami itp, itd - nie jest chyba wygórowanym wydatkiem.

IMHO - warto.

Offline Plutonka

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +18/-1
« Odpowiedź #4 dnia: 20170911, 17:09:24 »
Zależy co robisz - jednoosobowa działalność to nic trudnego, ale trzeba pilnować paru rzeczy. Czas u mnie był podobny - czy mam zawieźć fakturę księgowej, czy ją wklepać w jakimś Infakcie. Jedyne co, to księgowa pilnuje różnych rzeczy. Na początku imho warto mieć, potem można samemu.

Offline Marro

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +33/-2
    • Marro Portfolio
« Odpowiedź #5 dnia: 20170911, 20:15:13 »

Offline Plutonka

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +18/-1
« Odpowiedź #6 dnia: 20170912, 10:19:00 »
Już w tej chwili najlepiej wysyłać VAT-7 przez internet do urzędu. Pewnie będą dwa dodatkowe kliknięcia.

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014