Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Dobór dysku SSD

Autor Wątek: Dobór dysku SSD  (Przeczytany 662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zyzio

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +42/-0
Dobór dysku SSD
« dnia: 20180212, 19:20:16 »
Witam. Zwracam się z prośba o pomoc w doborze dysku SSD na potrzeby instalacji na nim systemu.
Sytuacja w skrócie wygląda tak, że na chwilę obecną pracuję na 2 dyskach mechanicznych każdy po 1 TB połączonych w Raid 0 a system to Win 7 64 bit - próbowałem kilkukrotnie upgradować do 10 ale instalator nie widzi dysku połączonego Raidem i nie mam już zdrowia na szukanie rozwiązania tego stanu rzeczy. Dodatkowo pomimo niedawnego formatu  mam coraz większe problemy ze stabilnością systemu - podejrzewam, że jeden z dysków zaczyna niedomagać więc chyba zdecyduję się na zakup SSD i na nim czysta instalacja win 10.

I teraz gorąca prośba do Was ponieważ przyznaję się, że nie jestem na bieżąco z tymi wszystkimi technicznymi aspektami związanymi z doborem.
Jedyna kwestia, do której jestem raczej przekonany to ta, że dysk powinien być zainstalowany na złączu PCI express aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

No i teraz mam coś takiego:
https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/dyski-twarde/dyski-ssd/plextor-ssd-256gb-pcle-gen3x4-px-256m8pey-1?utm_source=ceneo_spo&utm_medium=referral

A moja płyta główna to ta:
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-x58a-ud3r_20/#sp

Co sądzicie o tym dysku? Czy moja płyta główna będzie w stanie zapewnić nominalną przepustowość transferu dla tego dysku?

Z góry dzięki za sugestie.

Offline zdrapekk

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +22/-1
    • animation-blender.blogspot.com
Odp: Dobór dysku SSD
« Odpowiedź #1 dnia: 20180212, 20:25:09 »
Proponuję Samsunga Evo Black czy jakoś tak jeśli zależy ci na trwałości i bezawaryjności. U mnie w pracy tylko te dyski są stosowane a było wiele prób stosowania innych i niestety była lipa. Wykorzystywane na różnych stanowiskach od prostych biurowych, poprzez bazodanowe arkusze kalkulacyjne, projektowanie CAD po tworzenie i obróbka animacji. W moim PC w pracy jest dysk w/ w na złączu M.2, działa wszystko pięknie. W domu mam Samsunga EVO 128GB i chodzi już z 5 lat + dwa dyski talerzowe. A to wszytko pod win 10.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Offline Zyzio

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +42/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 20180212, 21:56:47 »
Jaka jest realna przepustowość dysku na tym złączu? Można sprawdzić programikiem HD Tune

http://www.hdtune.com/

Offline zdrapekk

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +22/-1
« Odpowiedź #3 dnia: 20180212, 22:10:35 »
Niestety w pracy nie jestem w stanie tego sprawdzić, nie mam konta admina. W domu mam podpięte wszystkie dyski pod sata (na płycie mam złącze M.2 jednak niewykorzystane, puki chodzi stary SSD).  Jeśli chodzi o M.2 to korzysta z kanałów PCI express więc przepustowość jest chyba taka sama. W linku masz wszystko opisane.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/M.2

Offline Zyzio

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +42/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 20180213, 09:29:41 »
Na mojej płycie chyba nie ma M.2 więc pewnie tylko pci-e mi realnie pozostaje.

Offline zdrapekk

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +22/-1
« Odpowiedź #5 dnia: 20180213, 09:34:59 »
Na mojej płycie chyba nie ma M.2 więc pewnie tylko pci-e mi realnie pozostaje.
No to bierz pci

Offline andirl

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +38/-8
« Odpowiedź #6 dnia: 20180213, 20:34:41 »
do dysków M.2 są karty https://www.mindfactory.de/product_info.php/i-tec-PCI-E-2X-M2-CARD_1163206.html może tędy droga no i wtedy możesz wziąśc te turbo ale cena też trochę powyżej o`key
Pieprzyć amerykański model wyścigu szczurów, niech żyje lenistwo i starość . - Henri Cartier-Bresson

Offline andirl

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +38/-8
« Odpowiedź #7 dnia: 20180213, 21:03:54 »
Test dysku M.2 ale w złączu M.2 (tzn nie przez kartę PCI) złącze M.2 32 Gb/s  z tej płyty https://www.asrock.com/MB/AMD/X370%20Killer%20SLIac/index.asp
Pieprzyć amerykański model wyścigu szczurów, niech żyje lenistwo i starość . - Henri Cartier-Bresson

Offline Staszek7

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #8 dnia: 20180213, 22:04:21 »
Od kilku lat używam SSD_840_EVO_120G Samsunga (128GB) w towarzystwie tradycyjnego HDD na złączach SATA (SSD na SATA III) na Win 10. Przyjąłem zasadę, że system i rzeczy często używane instalują na SSD, resztę na HDD. Na chwilę obecną system i programy na ssd zajmują poniżej 30 GB (mam 80 GB wolnego na "szybkie dane"). Wadą jest nieznaczne spowolnienie systemu w przypadku korzystania z danych z tradycyjnego HDD; zaletą: łatwe i szybki reinstal windowsa (np raz na rok lub dwa) , co znakomicie go optymalizuje i odchudza, a przy SSD, dobrym internecie i zrzucie sterowników na dysk trwa 2- godz. Przy większym dysku (np jak Twój) można pomyśleć o 2 partycjach na SSD - jednej na system i programy, drugiej na ważniejsze dane - wówczas mamy i prędkość i ew, łatwy reinstal. Do dysków Samsung dołączane jest oryginalne oprogramowanie optymalizujące, ale nie zauważyłem istotnej zmiany prędkości transferów, być może istotniejsze jest one dla bezpieczeństwa danych (gospodarki komórkami dysku).
Moim zdaniem kluczowa jest tutaj prędkość samego dysku, współczesne złącza przenoszą naprawdę dużo niezależnie od typu. Przy przesiadce z HDD na SSD różnica w czasie startu Windowsa jest kilkukrotna, analogiczne transfery. Mój, wcale nie najszybszy system startuje poniżej 30s. Pytanie, w jakiej sytuacji na co dzień niezbędna nam jest naprawdę ekstremalnie szybki transfer (myślę pod kątem różnic prędkości rozpatrywanych złączy) - pobieranie/zrzut animacji do/z Blendera, tekstur w 4K?! Na Twoim miejscu kupił bym renomowany dysk (np z puli tych wskazanych przez Ciebie lub przedmówców), o dobrych opiniach,w dobrej cenie, a złączem nie przejmował bym się tak bardzo.
Przepustowości teoretyczne wg http://www.benchmark.pl/aktualnosci/rodzaje-interfejsow-dla-dyskow-hdd-i-ssd.html:
 - SATA III - 600 MB/s
 - PCI Express może przekroczyć 1 GB/s
 - M.2 - grubo ponad 1 GB/s.
Proponuję rozważyć: różnicę cen SSD w różnych złączach, ew. przystawek oraz oszacować ile GB będziesz pobierał/wysyłał do dysku na raz, jaką oszczędność czasową dla tych ilość uzyskasz przy różnych złączach. I czy nie będzie innego wąskiego gardła (np. sam proces renderingu zwykle jest dużo dłuższy niż transfer na dysk).

Offline zdrapekk

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +22/-1
« Odpowiedź #9 dnia: 20180213, 23:04:20 »
Przy montażu filmów w sequencerze blendera, szybki dysk + dużo ramu dużo daje. Słyszałem też bardzo przychylne opinie o intela optane( oczywiście dysk SSD + Intel optane + talerz). Miał się znaleźć w moim firmowym sprzęcie, jednak ostatecznie nie mam go a szkoda. Co do odpalenia systemu z SSD też uświadczyłem mega przyspieszenie, a co ciekawe odrazu po wyświetleniu pulpitu uruchamiam kilka programów które starują natychmiast (przeglądarka web, blender czasami kilka plików blendera na raz, odtwarzacz wideo, zestaw Adobe, program pocztowy i parę innych.) Na pewno nie przyśpieszy ci bezpośrednio czasu renderingu jednej klatki, jednak blender to nie tylko renderowanie jednej klatki w cyclesie. Przy renderingu np z viewportu gdzie zapisujemy szybko wiele klatek do PNG lub jpg, SSD się przydaje, nie mówiąc już o tworzeniu proxy na dysku. Powiem tak zyskasz dużo w miarę niewielkim kosztem.

Offline Zyzio

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +42/-0
« Odpowiedź #10 dnia: 20180214, 13:57:39 »
Dzięki Panowie za zainteresowanie wziąłem tego Plextora 256 GB na PCI mam nadzieję, że będzie śmigał :)

Polecicie jakąś sprytną dystrybucję linuksa do zainstalowania na usb? Pytam ponieważ wczoraj nie udało mi się już na komputerze nic zrobić, otwiera się tylko pulpit i tyle, a chciałbym uratować z tego Raida najnowsze dane, średnio robiłem sobie kopię bezpieczeństwa raz na tydzień.

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014