Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Blender - ograniczenia

Autor Wątek: Blender - ograniczenia  (Przeczytany 1413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
Blender - ograniczenia
« dnia: 20180312, 08:12:25 »
Zakładam ten wątek, żeby wypisywać w nim zauważone ograniczenia możliwości Blendera i przy okazji diagnozować czy coś jest faktycznym ograniczeniem czy też nie.

Do założenia tego wątku skłoniła mnie sytuacja z którą miałem do czynienia wczoraj. Trochę powróciłem do zabawy z modelami z gier i jak to często bywa na takich modelach szczególnie starych często jakość tekstur woła o pomstę do nieba więc postanowiłem coś z tym zrobić. Okazało się, że dobry rezultat jakościowy uzyskuje się przez podbicie rozdzielczości takiej tekstury i tak też zacząłem robić. Podbijałem rozdzielczość z 72dpi do 300dpi i początkowo wszystko było w porządku, ale niespodziewanie takie tekstury zaczęły być niestrawne dla Blendera. Zaczął przy próbie dodawania takich tekstur wywalać do pulpitu w dosyć nieregularny sposób. Po dłuższych próbach ogarnięcia tego wyczułem, że robi to tylko kiedy jest włączony w viewporcie podgląd tekstur. Kiedy nie mam włączonego tego podglądu problem z tymi teksturami nie istnieje. Czasami uda się pododawać takie tekstury w widoku tekstur, ale przeważnie coś prędzej czy później przyczyni się do nagłego zamknięci Blendera. Początkowo obwiniałem o to wielkość tekstur, ale chyba jednak problemem jest ich rozdzielczość i stąd moje pytanie. Czy Blender ma jakieś ograniczenie w wyświetlaniu tekstur w viewporcie, które powoduje takie problemy?

Offline Zuorion

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +35/-4
  • Zue zuo.
Odp: Blender - ograniczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 20180312, 10:38:08 »
Czy Blender ma jakieś ograniczenie w wyświetlaniu tekstur w viewporcie, które powoduje takie problemy?
Opcje tekstur w viewporcie są w Preferences/System

Aczkolwiek nic nie powinno powodować wywalenia Blendera.
Generalnie każde wywalenie się jakiegokolwiek programu to błąd programu.

rozdzielczość z 72dpi do 300dpi
co?

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #2 dnia: 20180312, 11:26:57 »
Mam limit wyłączony i dlatego napisałem, że to raczej nie wielkość tekstury, a ilość pikseli na cal może być problemem.

300dpi to przesada?

Offline Zuorion

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +35/-4
  • Zue zuo.
« Odpowiedź #3 dnia: 20180313, 12:11:11 »
pikseli na cal może być problemem.
Piksele na na cal w gamedevie? Co ten cal ma oznaczać?

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #4 dnia: 20180313, 12:41:45 »
Chyba nie bardzo się rozumiemy. Piszę o wizualnym poprawieniu jakości tekstur czyli pozbywaniu się nadmiernej pikselozy ze starych tekstur.

Offline Zuorion

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +35/-4
  • Zue zuo.

Offline Ancestor

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +60/-2
  • jestem tu już od pewnego czasu!
    • Black Grom Studio
« Odpowiedź #6 dnia: 20180313, 17:08:33 »
...ale monitor masz w 72-75dpi, 300dpi i ciaśniejsze upakowania to na papier a nie ekran. ;)

Operuj rozdzielczością w pixelach, kiedyś 256x256px to był standard, jak weszło 512x512 to wyglądało dwa razy lepiej, a 2048x2048px to było jakieś ultraHD. Dziś można i 8000x8000px wsadzić, w większości 4096x4096 wystarcza do wszystkiego... 

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #7 dnia: 20180313, 17:37:17 »
Widzicie obrazek w poście wyżej? Jeżeli tak to i widzicie dużą różnicę między nimi czyli chyba na ekranie to działa tak samo jak wszędzie indziej. Moim zdaniem pchanie się w wielkoformatowe tekstury tak jak to robi się dziś to jakiś absurd którego nie mogę pojąć. Po co to robić i wszystko obciążać jak można jakość dużej tekstury upchnąć w mniejszym rozmiarze.

Offline winhelp

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +18/-1
  • Miłego dnia!
« Odpowiedź #8 dnia: 20180313, 18:26:56 »
dpi (ang. dots per inch) – liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości obrazów generowanych przez drukarki, plotery, naświetlarki itp.
Pokaż zdjęcie tego 300dpi, bo na ekranie nic nie zobaczysz. Ew. zapodaj tak poprawioną teksturę z oryginalną, bo nie kumam o co chodzi.

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #9 dnia: 20180313, 19:07:51 »
Mam nadzieję, że teraz zobaczycie różnice na konkretnym przykładzie choć akurat ta tekstura tyłka nie urywa. 72dpi to oryginał tylko ze zmianą z .tga na .png. Natomiast kolejna to tylko podbicie do 300dpi i zmniejszenie rozmiaru do oryginalnego. Nie ma tu żadnych filtrów wyostrzających teksturę. Jest tylko większa ilość pikseli na cal co powoduje, że stała się znacznie wyraźniejsza i w moim odczuciu lepsza jakościowo.

Offline Zuorion

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +35/-4
  • Zue zuo.
« Odpowiedź #10 dnia: 20180313, 20:13:10 »
Ty sobie żartujesz, prawda?

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #11 dnia: 20180313, 20:16:43 »
Niby z czego mam sobie żartować, bo kompletnie nie rozumiem tego pytania.

Offline SirGorn

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +102/-4
  • .
    • facebook.com/xsirgorn
« Odpowiedź #12 dnia: 20180313, 21:37:51 »
Chyba rozumiem o co chodzi Zuorionowi.

btw. może to tylko ja, ale ta tekstura w 72 dpi wg mnie wygląda lepiej O_o

DPI means dots per inch, which doesn't matter on a computer screen since the screen can be many sizes and resolutions, what matters is the pixel resolution. If you have an 8K screenshot (7680×4320 pixel resolution) and you want to print at 300dpi, then simply divide the resolution by 300, which would equal 25.6" x 14.4"
Dlatego to ma zastosowanie np. w specyfikacjach telefonów - w S9 5.8'' z rozdzielczością 2960x1140 ma 570ppi , natomiast w 6.2'' wersji przy tej samej rozdzielczości ekranu jest 529ppi

Zrobiłem "głupi" test. W PS stworzyłem 2 nowe projekty 2048x2048 w 72 dpi i 2048x2048 w 320 dpi. Wyexportowałem do PNG 24. Po wczytaniu nazad do PSa pokazuje na obu przykładach 72dpi - gdzie tu zysk? Jedyną różnicę między w PSie między 72/320 widziałem w momencie próby wydruku takiego pliku.

I przechodząc do sedna, czyli to do czego dążył Zuorion (mam nadzięję). W gamedevie jakość określa się jako Texel Density - co tak w skrócie oznacza ilość px tekstury na centymetr (jakąś miarę) na realnym modelu.
Tutaj dobry przykład https://80.lv/articles/textel-density-tutorial/

//edit poprawiłem ten przykład z 4 postu
tak wygląda ten sam obrazek w 72 i 320 dpi na kartce papieru A3 - ta sama rozdzielczość.
« Ostatnia zmiana: 20180313, 21:58:05 wysłana przez SirGorn »

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #13 dnia: 20180313, 22:20:29 »
To czy akurat ta tekstura z 72dpi wygląda lepiej czy gorzej nie ma znaczenia. Akurat taki przykład, bo to miałem pod ręką. Na obrazku z 300dpi jest usunięte rozmycie (blur) spowodowane małą ilością pikseli. Został wydobyty detal, który tam jest tylko go nie widać przez złą jakość obrazka. Tak z ciekawości wrzuciłem sobie te tekstury ponownie do PS i u mnie jest 72 i 300. Chyba coś zrobiłeś nie tak, że z 300 zrobiło Ci się 72.

Odnosicie się tu do Gamedevu i pewnie macie rację w tym co piszecie tylko to co robię nie ma temu służyć. Próbuję odwrócić wszystkie formy optymalizacji które zastosowano w Gamedevie, by wyrenderować to tylko i wyłącznie w Blenderze i chciałbym, żeby to wyglądało nieporównywalnie lepiej niż to co widać w grach, ale bazowało na oryginale.

Offline SirGorn

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +102/-4
  • .
    • facebook.com/xsirgorn
« Odpowiedź #14 dnia: 20180313, 22:55:41 »
Tak z ciekawości wrzuciłem sobie te tekstury ponownie do PS i u mnie jest 72 i 300. Chyba coś zrobiłeś nie tak, że z 300 zrobiło Ci się 72.
U mnie w PNG nie ma informacji o dpi, dopiero po wyexportowaniu do innego formatu się zapisuje - co nie zmienia faktu, ze to informacja tylko do photoshopa, żeby podmienił domyślną wartość 72 dpi na 300 .

Dobra, uznajmy, że się mylę i na moim 43'' monitorze fhd 1 cal ma tyle samo co na drugim 27'' fhd.

Może jest na to za głupi, albo jest za późno, ale tak to rozumiem:
1) teksturę 512 px w 72 dpi  podbiłeś do 300 dpi i uzyskałeś 2133px.
2) zmniejszyłeś obraz zmieniając jego rozdzielczość nazad do 512 px, a DPI zostało nieruszone na 300
3) wyexportowałeś plik 512 px w 300 dpi.

czyli wychodzi na to, że zrobiłeś po prostu to:
1) teksturę 512 px zmieniłeś na 2133px
2) teksturę 2133px zmieniłeś na 512 px
3) wyexportowałeś plik.

A teraz proszę Ciebie o zrobienie testu - zmień tą teksturę wyżej moim sposobem, bez zmiany dpi, ale zmień rozdzielczość. Uzyskasz taki sam rezultat (przed chwilą przetestowałem)

Edit
Jeszcze jedno, masz 512x512, czyli 262,144 pikseli, każdy z nich to jakis zestaw liczb, np. (0,0,0,1). Czy po zmianie dpi zapisują się jeszcze jakieś dodatkowe dane? Ale rozmiar pliku pozostaje bez zmian?
« Ostatnia zmiana: 20180313, 23:23:15 wysłana przez SirGorn »

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #15 dnia: 20180314, 00:13:48 »
Coś czuję, że za chwilę tak mnie zakręcicie, że się nie wyplątam. :) Być może gdzieś użyłem jakieś nieodpowiedniej nazwy i może stąd powstało takie poruszenie. Nie jestem ekspertem w grafice, więc mogłem popełnić błąd przez który nie możemy się porozumieć. Wydaje mi się też, że pomijasz jeden dosyć istotny szczegół czyli tą ilość pikseli na cal. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo wychodziło by na to, że tylko powiększam ten obrazek i go zmniejszam. Absolutnie nie twierdze, że to ja nie mogę być w błędzie. Według mojego toku rozumowania wygląda to tak. Może spróbuję to opisać na przykładzie druku rastowego chociaż nie wiem czy nie wbiję sobie tym gwoździa do trumny. Obrazek w druku składa się z plamek i chyba tak to się nazywa. Więc zakładam, że jedna plamka to jest jeden piksel. Czym więcej plamek tym wyraźniejszy jest obrazek. Mam obrazek z 72 pikselami (plamkami) na cal i teraz, żeby był wyraźniejszy chce mieć tych plamek na cal więcej. Zwiększam więc dpi z 72 do 300 co skutkuje tym, że zwiększa się rozmiar obrazka. Obrazek się powiększył i na pierwszy rzut oka wygląda dokładnie tak samo jak ten mniejszy. Jednak gdyby to było tylko zwyczajne powiększenie to na tym większym obrazku widziałbyś powiększone piksel z tego mniejszego obrazka. Nie widzisz ich bo już nie masz na calu 72 pikseli tylko 300 i dlatego wyglądają tak samo lub tylko bardzo podobnie. Teraz żeby zobaczyć różnicę musisz rozmiar tego większego wyrównać z tym mniejszym, ale nie na tej samej zasadzie dzięki której powiększył się obrazek tylko już na zwykłym zmniejszeniu rozmiaru obrazka. Zmienia się rozmiar dużego obrazka, ale nadal pozostaje na nim te 300 plamek (pikseli) na cal. One nie znikają tylko zmieniają swój rozmiar czy też są gęściej upchane w danym obszarze. Każdy piksel to jakiś tam kolor. Czym więcej kolorów tym obrazek ma więcej szczegółów. Rozmiar się zmienia, ale szczegóły pozostają chociaż może szczegóły to złe określenie. Jest tam po prostu więcej kolorów. Tak to rozumiem i w taki sposób to robiłem czyli zwiększałem dpi i zmniejszałem rozmiar bez zmiany dpi. Widać na moim przykładzie, że różnica w wyglądzie jest czyli coś się zmieniło i nie jest to zwykłe powiększenie i zmniejszenie.

Naprawdę nie wiem jak mam to inaczej opisać. Zrobię teścik, ale już dzisiaj padam więc odłożę to na jutro. Może masz rację i robię niepotrzebną rzecz.
« Ostatnia zmiana: 20180314, 00:20:01 wysłana przez Remik »

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #16 dnia: 20180314, 07:48:43 »
Jednak wychodzi na to, że to ja jestem w błędzie próbując poprawiać jakość przez zwiększenie dpi. Może nie jest to błąd tylko nie ma to znaczenia dla ekranu monitora, bo to samo otrzymuję przez zwiększenie rozmiaru i zmniejszenie obrazka. Do tej pory sądziłem, że ten zabieg nie da mi nic, a nawet pogorszy jakość. Myliłem się. Pocieszeniem dla mnie może być tylko to, że jestem jednym z wielu, którzy błądzą w tym temacie. Dzięki, że pomogliście mi to zrozumieć.

Offline Zuorion

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Reputacja +35/-4
  • Zue zuo.
« Odpowiedź #17 dnia: 20180314, 12:22:16 »
To ja jeszcze raz napisze.

DPI jest to wartość pomocnicza dla ludzi pracujących w wydruki itp. Zapisywana jest obok obrazu (znaczy w metadanych) jako zwykły skalar i nie ma wpływu na sam obraz - czyli siatkę pikseli. Ma tylko w prosty sposób określać jak piksele zapisane w obrazie mają się do faktycznego rozmiaru jaki ma mieć ten obraz po wydruku.
W photoshopie zmiana DPI to tak na prawdę zmiana rozmiaru (w pikselach) obrazu tak, aby rozmiar obrazu (piksele/dpi) pozostały takie same.

Moje pytanie o żart było odnośnie tej zmiany rozmiaru obrazu algorytmem bicubic dwukrotnie - czyli w efekcie zrobiłeś swoiste wyostrzanie obrazu i nic więcej.

W gamedevie (bo od tego zacząłeś pierwszego posta) jeśli ważny jest rozmiar obrazu w pikselach, który jest potęgą 2, oraz texel density czyli ile pikseli przypda na cm² modelu.
« Ostatnia zmiana: 20180314, 12:26:48 wysłana przez Zuorion »

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014