Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Nie działający render

Autor Wątek: Nie działający render  (Przeczytany 1045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Nie działający render
« dnia: 20180313, 18:53:20 »
Tak jak w temacie, kiedy klikam w Render nic się nie dzieje. Plik nie jest duży wyświetla się że jest 0% i dalej już nic się nie zmienia. Co może być przyczyną?

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
Odp: Nie działający render
« Odpowiedź #1 dnia: 20180313, 19:36:53 »
Jak możesz to wrzuć tutaj ten plik, bo tak raczej nikt nie zgadnie co jest przyczyną.

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #2 dnia: 20180313, 20:17:57 »
Jeszcze zamknęłam panel w którym mogę zmieniac kolory i nie wiem gdzie go znaleźć :(

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #3 dnia: 20180313, 20:51:09 »
Na pewno grubo przesadziłaś z subsurfem. U mnie doprowadziło to zaraz po włączeniu renderowania do całkowitego zawieszenia komputera. Chyba walnęło mi cały RAM na dzień dobry. Ustaw sobie to na 2 lub maksymalnie 3. Po zmniejszeniu subsurfa renderuje się bez problemu. Jeżeli u ciebie nie zawiesił się system lub blender to prawdopodobnie renderowanie się rozpoczęło tylko blender długo wyliczał ten subsurf na 6. Wygładzaj opcją smooth, a nie subsurfem. ;)
Nie mogę tylko na razie znaleźć przyczyny tego, że choć się renderuje to i tak nic na tym renderze nie ma.

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #4 dnia: 20180313, 20:56:25 »
a jak włączyć pasek w którym będę mogła to zmienić? nigdzie nie mogę tego znaleźć

Offline vipovsky

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #5 dnia: 20180313, 21:04:45 »
tutaj masz błąd

Offline vipovsky

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +4/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 20180313, 21:08:21 »
rozumiem, że jesteś świeżym użytkownikiem oprogramowania, radził bym na początek obejrzeć parę ,,tutków'' dla początkujących. będziesz mieć po tym wiedzę, dzięki której nie będziesz co chwile zatrzymywać się na czymś normalnym.

Offline vipovsky

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +4/-0

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #8 dnia: 20180313, 21:13:11 »
czy chodzi o View i o Render?

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #9 dnia: 20180313, 21:16:15 »
Udało mi się to wyrenderowac ale efekt jest inny niż przed renderowaniem

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #10 dnia: 20180313, 21:18:26 »
Podoba mi się efekt taki jak na zdjęciu wyżej a jest tak. Czy można uzyskać poprzedni efekt po renderze? Rzeczywiście dopiero zaczynam z blenderem to mój pierwszy tydzień nauki. Dostaliśmy zadanie na uczelni zaprojektować butelkę w wybranym programi i blender uznałam za najlepszy do tego

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #11 dnia: 20180313, 21:46:21 »
W zasadzie to jest to samo co na obrazku wyżej. Nie renderuje ci się w pełnym rozmiarze. W opcjach renderowania tam gdzie masz rozmiar obrazka jest okienko w którym jest ustawiona wielkość obrazka na 50%. Zmień to na 100%. Niżej masz coś o nazwie Sampling i tam gdzie jest opcja Render zmień sobie te 128 próbek na powiedzmy 500 chociaż może 300 wystarczy.

W następnej zakładce gdzie zmieniałaś ustawienia warstw, żeby się cokolwiek renderowało jest na samym dole takie coś o nazwie Denoising. Zaznacz sobie to. Ogólnie to proponował bym Ci jednak używać blendera w języku angielskim. Wierz mi na słowo, że nawet jak nie znasz języka angielskiego to będzie ci łatwiej korzystać z jakiś tutoriali czy poradników z obsługi Blendera. Nikt w zasadzie nie korzysta z języka polskiego tym bardziej, że i tak wszystko nie jest przetłumaczone. Znacznie łatwiej Ci będzie odnajdywać się w interfejsie.

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #12 dnia: 20180313, 22:24:32 »
Udało mi się wszystko znaleźć  :D Cały czas miałam po angielsku, dzisiaj w akcie rozpaczy przełączyłam na próbę na polski ale to rzeczywiście nie najlepsza opcja. Czy jest jeszcze opcja żeby zrobić ją lekko transparentną? Jest to materiał "hair" i bardzo mi sie podoba bo o czymś podobnym myślałam od początku ale średnio wyszło mi zrobienie tego. W takimi wypadku nie mogę ustawić materiału "glass"Teraz czekam na efekt renderu z 500 próbek, z 300 nie wyglądało tak, jak przed renderem

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #13 dnia: 20180313, 22:31:11 »
z 500 próbek wygląda tak

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #14 dnia: 20180313, 23:07:48 »
Coś chyba pominęłaś w tym co napisałem lub coś zmieniłaś, bo u mnie wygląda inaczej. Co do dodania szkła to możesz kombinować z czymś takim, ale na cuda bym nie liczył z uwagi na ten shader Hair. Raczej znalazłaś nietypowe zastosowanie dla niego. Nigdy w życiu go nie używałem więc nawet nie bardzo wiem z czym go zjeść. Tak jak w przykładzie możesz dodać Glass, ale to tylko prosty przykład z który mocno zmieni to co chcesz uzyskać, a bez znajomości blendera raczej nie wiem czy dasz radę coś sensownego z tego zlepić. Jak to mówią cel uświęca środki i nawet Hair jest dobry jeżeli daje taki rezultat na jaki liczyłaś. ;)

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #15 dnia: 20180313, 23:50:35 »
To zaraz to spróbuję zrobić a czy jest możliwośc żeby jakoś pobrać butelkę przed renderem? W dobrej jakości

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #16 dnia: 20180314, 01:31:35 »
Wyszło mi coś takiego

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #17 dnia: 20180314, 07:56:42 »
Myślę, że jednak na tym etapie powinnaś się cofnąć. Popełniłaś jakiś błąd, który zmienił wygląd tej butelki czyli straciłaś ten pierwotny wzór który uzyskałaś shaderem Hair. Rozwijanie tego dalej na tym błędzie chyba mija się z celem.

Offline Remik

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +120/-9
« Odpowiedź #18 dnia: 20180314, 13:33:48 »
Zrobiłem sobie taki szybki renderek żebyś zobaczyła czy nie lepiej i łatwiej było by zmierzać z tą butelką w tym kierunku. Tu akurat wszystko jest dodane tylko tak żeby było widać co można zrobić z teksturą dodaną na butelce. W przeciwieństwie do tego shadera Hair z który w zasadzie niewiele da się zrobić by ta butelka wyglądała jak butelka tekstura daje jakieś możliwości. Można stworzyć złudzenie wytłoczenia wzoru jak na pierwszej butelce lub rozbudowanie tego o możliwość dodania chropowatości we wzorze jak na środkowej butelce. Wzór można zrobić dowolny. Jest wzorzyście i zachowuje się taka typowa butelkowość. :)

Offline Beata

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #19 dnia: 20180314, 21:11:34 »
Bardzo dziękuję za pomoc! każda wskazówka była pomocna. Podzieliłam butelkę na okręgi,(ctrl R) a później modyfikatorem triangulate. Zaznaczyłam wybrane wierzchołki i wyciągnęłam je za pomocą G. Zadanie zostało przeniesione na poniedziałek wiec jeszcze będę kombinować. Próbowałam jeszcze raz zrobić taką powierzchnię z połączenia szkła i włosów ale znowu wyszło to samo :(  Popróbuję też z tłoczeniem i chropowatością bo to wydaje się być ciekawą funkcją

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014