Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Transparent - Cycles

Autor Wątek: Transparent - Cycles  (Przeczytany 416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline loczek2121

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Transparent - Cycles
« dnia: 20180630, 15:55:19 »
Witam

Mam mały problem. Przy renderowaniu jednego obiektu mam włączoną funkcje Transparent i niestety silnik renderuje nawet czarne tło co sprawia że render zajmuje więcej czasu.

Istnieje jakieś rozwiązanie by silnik się skupił wyłącznie na renderowanym obiekcie?

Offline vipovsky

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +3/-0
Odp: Transparent - Cycles
« Odpowiedź #1 dnia: 20180920, 13:33:03 »
W oknie widoku z kamery kliknij shift+b to pozwoli zaznaczyć obszar, który chesz wyrenderować.
Aby nie renderować czarnego tłą potrzebe będzie zaznaczenie w opcjach render RGBA gdzie A będzie oznaczać przezroczystość

Offline Millais1

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #2 dnia: 20181022, 15:54:14 »
To chyba najbliższy temat jaki znalazłem. Renderuję prostą animację obiektu bez tła. W scenie jest tekstura w World, ale włączyłem w opcjach renderu Film/transparent, oraz wyłączyłem widok z kamery w ustawieniach World Rey Visibility. Oczywiście w takim wypadku tło będzie domyślnie czarne. Czy jest, a jeśli tak - gdzie opcja zmiany koloru tła np na biały. Słowem - obiekt odbija teksturę świata, ale chcę, by na finalnym renderze tło było białe ( bez cieni i wpływu na obiekt)

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
  • Gadu Gadu: 49396350
« Odpowiedź #3 dnia: 20181022, 16:48:03 »
Musisz rozgraniczyć - tło albo przezroczyste, albo widoczne z opcją zamiany na inny kolor, tylko w opcjach "Ray Visibility" tego raczej nie zrobisz, tam można tylko wyłączyć tło, ale to samo można zrobić przy pomocy nodów. Może spróbuj albo tak:
-odznacz ponownie "transparent" i zaznacz ponownie "Camera (ray visibility)"
- w nodach w "World" ustaw (pic 1) - dla komery zamiast tekstury widoczny będzie biały kolor

albo tak:
- po wykonaniu renderu w posprocessingu. Tylko tym razem wyrenderuj z przezroczystym tłem - transparent włączony. (pic 2)

Offline Millais1

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #4 dnia: 20181023, 08:58:03 »
Dzięki Arku! Pierwsza opcja lepsza przy filmie. Dziwne, że nie ma w User Preferences takie opcji. Pozdrawiam.

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014