Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Poczatek (podstawowe problemy)

Autor Wątek: Poczatek (podstawowe problemy)  (Przeczytany 306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sarcoma1

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
Poczatek (podstawowe problemy)
« dnia: 20180929, 00:35:23 »
Witam! Kiedys uzywalem TROCHE blendera ok 10 lat temu... A teraz jak potrzebuje cos zrobic wydaje mi sie ze same podstawy to jakis kosmos? mam pare pytan mam nadzieje latwych do odpowiedzi?
1. Po skopjowaniu przez shift d nie moge zobaczyc wszystkich obiektow w edit mode tylko ten ktory jest zaznaczony.
2. gdy dodaje nowy obiekt (qube) nie moge ustalic jego wymiarow wys/szer  ect, gdzie juz to robilem na tej wersji na dodawanie cylindra tam jest radius, a jesli sie nie da, to jak wlaczyc zeby wszystki sciany mialy podpisana dlugosc, kozystalem z opcji measure ale to troche zabawy moze jest szybszy sposob
3. mialem cylinder skopjowalem go dodalem jeden qube troche pomodelowalem i zauwazylem ze nie moge zaznaczas kazdego obiektu z osobna jakby wszystko stalo sie jednym obiektem nawet po prawej na liscie jest tylko jeden obiekt..
Jestem zielony prosze o pomoc bo godziny na yt jakos slabo pomagaja

Offline michv321

• Nowy użytkownik
  • *
  • Reputacja +0/-1
  • Spróbuje pomóc
    • Moje portfolio
Odp: Poczatek (podstawowe problemy)
« Odpowiedź #1 dnia: 20180929, 11:25:58 »
Wow, gramatycznie trochę tragicznie, ale :
1. To normalne, jednocześnie możesz edytować tylko jeden obiekt, chociaż najbliższa wersja Blendera będzie już miała możliwość edycji wielu obiektów jednocześnie tak jakby były jednym.

2. Wymiary obiektu przy dodawaniu powinny być do wpisania na lewym panelu. Jesli chodzi o długości krawędzi to wchodzisz w tryb edycji, znajdujesz na menu pod skrótem "N" zakładkę Mesh Display > Edge Info > Length. Od teraz Blender będzie pokazywał długości zaznaczonych krawędzi. Ewentualnie wymiary obiektu zawsze znajdziesz w menu pod skrótem "N" w zakładce Transform > Dimensions.

3. Albo dodałeś Cube w trybie edycji - więc dodał się jako geometria do obiektu a nie osobny obiekt, albo połączyłeś obiekty. Możesz je rozdzielić wybierając w trybie edycji odpowiednie wierzchołki, a następnie wciskasz "P" i z menu wybierasz opcję "selection". Odseparuje to zaznaczoną geometrię do osobnego obiektu.

Offline Namrasit

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +15/-0
  • Uśmiechając się do deszczu mniej się moknie.
« Odpowiedź #2 dnia: 20180929, 12:17:38 »
1. Po skopjowaniu przez shift d nie moge zobaczyc wszystkich obiektow w edit mode tylko ten ktory jest zaznaczony.
Shift D robi duplikat, a to o czym piszesz, to klon. Klona zrobisz Alt + d, wtedy w edit mode widzisz oba elementy i one się zmieniają tak samo.

3. mialem cylinder skopjowalem go dodalem jeden qube troche pomodelowalem i zauwazylem ze nie moge zaznaczas kazdego obiektu z osobna jakby wszystko stalo sie jednym obiektem nawet po prawej na liscie jest tylko jeden obiekt..

Może je przypadkiej scaliłeś ctrl + J? Wejdź w edit mode, wybierz jeden z obiektów przy pomocy L  a potem zmień go na niezależny P. Będziesz miał z powrotem dwa niezależne obiekty.

Offline Sarcoma1

• Przybysz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • jestem tu nowy!
« Odpowiedź #3 dnia: 20180929, 15:41:48 »
Ok pomogło!!
kiedys kozystalem z forum blender3d ale teraz jakos go nie znalazlem...
a co do mojego pisma to niestety zawiodlem moj system nauczania:(

Kolejne pytanie jak ustawic dokladna wysokosc sciany np 5 cm bo jak samym kursorem to przeskakuje na dziwne 4.88 ect, albo jak bym chcial kazda sciane z innym wymiarem miec w qube?
« Ostatnia zmiana: 20180929, 17:46:05 wysłana przez Sarcoma1 »

Offline Namrasit

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +15/-0
  • Uśmiechając się do deszczu mniej się moknie.
« Odpowiedź #4 dnia: 20180929, 18:08:36 »
Kolejne pytanie jak ustawic dokladna wysokosc sciany np 5 cm bo jak samym kursorem to przeskakuje na dziwne 4.88 ect, albo jak bym chcial kazda sciane z innym wymiarem miec w qube?
Ja to zwykle robię tak, na przykładzie edge, że biorę jednego vertexa, umieszczam na drugim, a potem G, pote oś po której chcesz uzyskać odległość (X, Y, Z) a następnie wartość, o ile przesunąć vertexa i jest dokładnie że hoho :)

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014