Forum Polskiego Kursu Blendera

Kurs Blendera dla wszystkich Polaków!

Wymiana zalinkowanych obiektów na inne - da się?

Autor Wątek: Wymiana zalinkowanych obiektów na inne - da się?  (Przeczytany 193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ramzes

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +11/-0
  • stary człowiek i może, ale juz nie tak jak dawniej
  • Gadu Gadu: 280837
Mam taki mały problem, jak w temacie.
Chodzi o to, że tworzę scenę gdzie linkuję jakiś obiekt z innego pliku .blend. Potem go sobie tam powielam dowolnie, ale nadal jest to link. Przy czym linkuję obiekt (pojedynczy) jako grupa (wcześniej tworzę z niego grupę w pliku źródłowym) bo jako obiekt nie da się go przesuwać / obracać itd po zalinkowaniu (nie wiem czemu).
Tworzę scenę, gdzie mam wiele różnych polinkowanych części składowych i teraz chciałbym jeden z rodzajów zalinkowanych obiektów zamienić na inny, z innego pliku. Da się? Jak?
Jest to pewnie jakieś podstawowe zagadnienie, ale ja zazwyczaj z takimi mam problem :)

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
  • Gadu Gadu: 49396350
Odp: Wymiana zalinkowanych obiektów na inne - da się?
« Odpowiedź #1 dnia: 20181013, 17:21:09 »
Ogólnie to nie jest to zbyt podstawowe zagadnienie, ale raczej bardziej złożony temat.
Ale odpowiadając na ostatnie pytanie, czy można podmienić link z innego pliku:
- Zalinkuj sobie ten nowy obiekt (grupę) jak linkowałeś wcześniej i usuń go (X)
- następnie wybierz ten, który chcesz podmienić, wejdź w ustawienia obiektu i zamień grupę na tę, którą usunąłeś

Offline ramzes

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +11/-0
« Odpowiedź #2 dnia: 20181013, 17:51:27 »
Dziwne, ale działa :)
Dzięki.

Rozwiązuje to jednak tylko częściowo (w większej części na szczęście).
Projektuję akurat mebelki takie tam modułowe, składające się z kilku elementów składowych, np: deska pozioma, deska pionowa, złączka krzyżowa, złączka 90 stopni, złączka jakaś tam itd...
Problemem projektowym jest, aby dobrać odpowiednie wielkości elementów, ich kształty, fazowania itd. Chciałem zrobić sobie taki zestawik - przykładowy set meblowy zawierający każdy z możliwych elementów po wiele razy - normalny mebelek (meblościanka jakby). No i teraz uznaję, że deski poziome mają za duże fazowanie, więc otwieram te, które mam teraz, zmieniam fazowanie, zapisuję sobie nowy plik jako nowa wersja deski, wracam do zestawu i jakimś magicznym sposobem robię "zamien DESKA_POZIOMA_01 na DESKA_POZIOMA_02" i nagle wszystkie deski poziome zamieniają się na te nowe.

W obecnym rozwiązaniu musze ręcznie zaznaczyć każdą deskę i podmienić to co pokazałeś. Trochę to kłopotliwe, ale to tylko deski, a do każdej deski przytwierdzone jest kilka różnych łączników z różnych stron i tego klikania jest już sporo :(

hmm... w zasadzie chyba wymyśliłem właśnie jak to obejść. Po prostu starą wersję łącznika zapisuje pod nową nazwą pliku, a modyfikuję tą zalinkowana do sceny z meblościanką... Po części jest to jakieś wyjście chyba.

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
« Odpowiedź #3 dnia: 20181013, 18:28:05 »
No oczywiście, rozwiązanie jakieś to jest.
Możesz też poszukać jakiegoś addona. O ile pamiętam, kiedyś używałem jakiego do kompleksowej zmiany grup, ale nie pamiętam już, co to było.
Możesz też wypróbować kombinację do kompleksowej zmiany grup, o ile okaże się szybsza niż podmiana nazwy:
- zaznaczasz jedną półkę - Shift+L - Dupligroup (zaznaczy te same grupy)
- wymieniasz Grupę i następnie prawy przycisk na tej grupie (w okienku Group) i "Copy to selected".

Offline ramzes

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +11/-0
« Odpowiedź #4 dnia: 20181013, 18:37:38 »
- wymieniasz Grupę i następnie prawy przycisk na tej grupie (w okienku Group) i "Copy to selected".
Oo, to wygląda zachęcająco, ale nie do końca kumam ten prawy przycisk na grupie :( W oknie 3D czy gdzie mam to kliknąć? bo coś mi nie wychodzi :( (może istotne jest, że ja mam zawsze w Blenderze zamieniony klawisz myszki tak, że to lewy wybiera obiekt w oknie 3D - stare przyzwyczajenia z Maxa).

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
« Odpowiedź #5 dnia: 20181013, 19:11:39 »
W tym okienku, co jest wyżej na zdjęciu. Mając zaznaczone kilka obiektów, wymieniasz grupę w jednym, następnie ponownie klikasz w tę grupę (okienko z nazwą grupy), którą wymieniłeś, tylko prawym przyciskiem i z menu wybierasz "copy to selected". To spowoduje wymianę grupy dla pozostałych zaznaczonych obiektów.

Offline ramzes

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja +11/-0
« Odpowiedź #6 dnia: 20181013, 19:13:16 »
Rewelacja!
Bardzo dziękuję!

Offline Arek

• Ekspert
  • *
  • Reputacja +446/-3
« Odpowiedź #7 dnia: 20181013, 19:19:28 »
Możesz jeszcze sprawdzić, czy jakaś kombinacja klawiszy z myszką nie wykona tego od razu, bez wciskania prawego przycisku. Wiem, że w przypadku np, przesuwania (i innych transformacji) taka kombinacja chyba działa dla wszystkich zaznaczonych obiektów. U mnie w linuxie to jakoś nie chciało i tego nie używam.

Tags:

© Polski Kurs Blendera, CC-BY, 2014