Fotoxx – tworzenie tekstur ze zdjęć 16

Zdjęcia to najlepsze źródło tekstur. Jak zrobić przycięcie, i korektę perspektywy oraz aberracji geometrycznej tłumaczę właśnie w tym tutorialu.

Opowiadam o programie, który ostatnio odkryłem, a który posiada unikalny zestaw funkcji. Program nazywa się Fotoxx i można go pobrać ze strony http://www.kornelix.com/fotoxx.html a video poradniki na jego temat są na stronie http://www.kornelix.com/fotoxx.html. Program jest na oko szybszy od GIMPa, i ma naprawdę ciekawe funkcje. Opowiadam tylko o prostym kadrowaniu i korekcie dystorsji, jednak można w nim zrobić o wiele więcej. Idealnie na przykład wykonuje się korektę balansu bieli :) Polecam uwadze wszystkich, którzy potrafią zrobić zdjęcie w celu wykonania tekstury dla potrzeb grafiki 3D.

 

16 thoughts on “Fotoxx – tworzenie tekstur ze zdjęć

 1. Odpowiedz Dawid Lip 29,2013 00:01

  Nie chwaląc się to ja dawniej robiłem zdjęcia wszystkiemu co by się przydało do tekstur. Drzewa, drogi ale głównie pociągi(z każdej strony[pomijając górę i dół])

 2. Odpowiedz Mentoris Wrz 17,2012 19:16

  Jest prawie dobrze. Wprowadziłeś to o czym pisałem i jest ok, ale zauważyłem jeszcze, że nie ma w spisie starego tutka o animacji i tego nowego o animacji, dzisiajszego

 3. Odpowiedz Mentoris Wrz 16,2012 18:02

  Może jestem trochę upierdliwy i nie powinienem ci wypominać błędów, ale jeszcze nie dodałeś tego tutoriala do spisu tutoriali na stronie. Nie wiem czy to jest zamierzone czy nie, ale też nie ma w spisie 3 tutoriali o mapowaniu UV, a na YouTube one są.

 4. Odpowiedz Robertboanerges Wrz 15,2012 10:29

  Dobry tutek

 5. Odpowiedz Snevill Wrz 14,2012 10:56

  Warto nadmienić, że ten program jest napisany tylko i  wyłącznie pod systemy z rodziny linux. 
  Sam chętnie skorzystał bym z nich ale niestety, po wymianie karty graficznej żaden nie chce mi się bootować z uwagi na to, że system zarządzania energią na płycie głównej kłóci się z kartą graficzną i w efekcie tego widzę tylko i wyłącznie czarny ekran. :/

 6. Odpowiedz Mentoris Wrz 13,2012 09:16

  Dzięki za rady. Zorientuję się jak to jest z tą gwarancją.

 7. Odpowiedz ADDJAR Wrz 13,2012 09:10

  Ja doradzę że warto mieć jako drugi system Ubuntu, w tej chwili jest banalny w instalacji, praktycznie wszystko w nim przeklikasz. Konsola rzadko kiedy właściwie jest potrzeba. Na początku cię denerwuje, potem się oswajasz żeby na końcu stwierdzić że Windows to komercyjny siet w którym jest pełno spamu a na dodatek zmulony jest w działaniu. Na dzień dzisiejszy praktycznie nie odpalam Wina. Mam go tylko w razie „W”.
  Jeżeli chodzi o gwarancje to tego w zasadzie nie jestem pewien i tu ci nie doradzę. Musiał byś się zorientować w sklepie w którym go kupiłeś. Ewentualnie pozostaje virtualbox.

 8. Odpowiedz Danton Wrz 13,2012 07:49

  Załaduj ubuntu lub tam co lubisz jako drugi system i po problemie:)) nawet może by się dało go w trybie nawet z płyty nic nie instalując.
  Ale to piotao może cosik doradzi

 9. Odpowiedz Mentoris Wrz 13,2012 07:23

  Program na pewno fajny, ale szkoda że tylko na Linuxa. Ja jak już pisałem mam laptop na gwarancji z preinstalowanym Windowsem, więc dla mnie Fotoxx jest niedostepny.

  • Odpowiedz piotao Wrz 13,2012 12:08

   Mam tak samo w drugą stronę: programy Adobe są fajne, ale pod moim linuxem nie działają. Też mi szkoda :) Ale nie martw się, pokażę jak można zrobić to samo w GIMPie.

A Ty co o tym myślisz?