Materiały: Shadow – panel z opcjami cieniowania 11

W panelu materiałów jest zakładka Shadow – czas poznać opcje, jakie zawiera.

W tym tutorialu wyjaśniami pokrótce i z grubsza o co chodzi w zakładce Shadow (nie shading!) w panelu materiałów. Jest tam parę prostych w sumie opcji dotyczących tego, jak pokazywany jest cień obiektu.

11 thoughts on “Materiały: Shadow – panel z opcjami cieniowania

 1. Odpowiedz Danton Lis 11,2012 15:38

  Spróbuję z dymem Mentoris, zobaczymy co z tego wyjdzie i nawet jeszcze bez obsługi przez ten silnik tego rodzaju materii powinienem dać radę tylko muszę pogłówkować.

  Twierdzę ,iż jeżeli ktoś poszukuje realizmu powinien uderzać w cycles bo internal przy nim to jednak pomimo mojego szacunku do rozbudowania, to jednak kiszka jest a  z kolei jakbym miał zrobić coś malarskiego albo komiksowego to ja wiem ? – internal jest jak znalazł

 2. Odpowiedz Danton Lis 10,2012 14:45

  No też można bez konwersji na bw podłączyć do mix noda i ją przemnozyć (multiply) i podłączyć do displacement i masz bump jak malowanie.

  Co do Cycles i internala  nie do końca masz rację Mentoris a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie ,że jej nie masz oprócz stwierdzenia iż cycles się oczywiście rozwija.:)).

  Cycles to prawdziwy kawał mięcha tylko trzeba tego ogiera ujarzmić.:)))

  • Odpowiedz Mentoris Lis 11,2012 13:26

   Jeżeli tak bardzo chcesz ujarzmić Cycles, to mam dla ciebie propozycję, Spróbuj nim wyrenderować ogień albo sam dym.

 3. Odpowiedz Mentoris Lis 9,2012 21:08

  Materiały w Cycles są jeszcze nie do końca dopracowane. Ten renderer się dopiero rozwija. W Blender render, chociaż jest stary ale za to bardzo rozbudowany, łatwiej ci będzie w nim zrobić coś efektownego.
  Ja na przykład jeszcze do tej pory nie odkryłem, jak w cycles zrobić efekt bumpmapy? (Zakładka Influency, opcja normal geometry w Blender render)

  • Odpowiedz piotao Lis 9,2012 22:12

   Skonwertuj teksturę na BW w nodach i wynik podłącz do Displacement. Możesz wcześniej ją przemnożyć przez 0.5 lub .1 nodem Math, jeżeli uznasz, że efekt jest zbyt silny.

 4. Odpowiedz pawel Lis 9,2012 13:08

  hej, ogladalem fna yt film nr 47 o materialach. mam blendera 2.64, gdy wlaczam zakladke material pojawia mi sie tylko roleta surface, displacement i settings a zupelnie nie ma previev, diffuse, specular, transparency, mirror itd. to kwesita wersji blendera czy robie cos zle? z gory dzieki za pomoc

  • Odpowiedz Mentoris Lis 9,2012 14:53

   A nie masz przypadkiem włączonego Renderera Cycles? Wtedy tak jest. Włącz sobie Blender Render.

   • Odpowiedz pawel Lis 9,2012 19:32

    dziala, dzieki. tylko czy jesli ustawie odpowiednie parametry swiatla i znow zmienie na cycles to on pominie wszelkie zmiany czy je uwzgledni?

    • Odpowiedz Mentoris Lis 9,2012 19:59

     Pominie. Ustawienia świateł i materiałów są niezależne dla Cycles i Bleder render.

     • Odpowiedz pawel Lis 9,2012 20:04

      zatem ktorym latwiej osiagnac efket zblizony do zdjecia? rozumiem ze cycles bedzie sei rozwijal bo rendery uproszczonych scen wychodza na nim zdecydowanie przyjemniej

A Ty co o tym myślisz?