Pytanie o forum 64

Witajcie. Na stronach Polskiego Kursu Blendera jest już ponad 200 postów, a komentarzy ponad 1200. Myślę, że po takim czasie, dzięki Waszej wspaniałej aktywności możemy zastanowić się nad jakimś niewielkim, prostym forum. Jak wiecie, nie chciałem stawiać czegoś takiego na początku, bo zwyczajnie nie wiedziałem, czy nie będzie ono puste – a i teraz istnieje takie ryzyko. Zatem, gorąco dziękuję za wszystkie komentarze, które niestrudzenie wpisywaliście pod postami – i przepraszam za uciążliwość, jaką to Wam musiało sprawiać.

W tym poście chciałbym zapytać, CZY robimy forum, i jeżeli tak, to jakie. Nie chcę instalować dużego rozwiązania takiego jak jakiś phpBB lub vBiuletyn, wystarczyłoby coś, co dobrze integruje się z WordPressem. I tu mam paru kandydatów, o których nie wiem zbyt wiele – stąd moje pytanie… Co jest lepsze dla naszych potrzeb – bbPress, Vanilla, SimplePress, czy jeszcze jakieś inne?

Jeżeli znacie któryś z tych systemów, byłoby wspaniale, gdybyście podzieli się wrażeniami z użytkowania, lub administracji.

64 thoughts on “Pytanie o forum

 1. Odpowiedz Mentoris Gru 7,2012 09:52

  Blender 2.65 RC2 wydany. To znaczy, że prawie za kilka dni wyjdzie wersja finalna, o ile ktoś nie znajdzie jakiegoś wielkiego buga.
  http://download.blender.org/release/Blender2.65/

 2. Odpowiedz ADDJAR Gru 7,2012 08:30

  Polecam fajną stronkę na którą natknąłem się całkiem nie dawno:

 3. Odpowiedz ADDJAR Gru 6,2012 23:19

  voxele zamias ngonów ?
  Polecam fajny film:
  http://www.youtube.com/watch?v=QfAKGDmm-4w

 4. Odpowiedz ADDJAR Gru 6,2012 17:51

  Pojawiła się nowa farma renderująca ciekaw jestem czy ktoś korzystał z was z podobnych usług ?

 5. Odpowiedz ADDJAR Gru 5,2012 09:38

  http://www.graphicall.org/1018
  „Hi James, thank you, but blender is still linked against python 3.3, After downloading (today) I’ve got this:
  ./blender: error while loading shared libraries: libpython3.3m.so.1.0: cannot open shared object file: No such file or directory
  Also, linked libGLEW is 1.8 while there’s only 1.6 in the system. 
  I’ve made symbolic links from libGLEW1.7.so to libGLEW1.8.so and from libpython3.2mu.so to libpython3.3m.so, and eventually blender started, but failed immediately with pyhon error:
  ./blender: symbol lookup error: ./blender: undefined symbol: PyUnicode_FromStringAndSize
  So, unfortunately, I’m unable to prepare my system to start with this fresh compilation, which makes me very unhappy”

  Czyli nie udało ci się rozwiązać tego problemu Piotrze?

 6. Odpowiedz fido Gru 4,2012 17:37

  Także jestem gorącym zwolennikiem forum.
  Zaklepuje kącik kulinarny ;)

 7. Odpowiedz Mentoris Gru 1,2012 10:51

  Dość szybko pojawiła się wersja RC1 Blendera 2.65. Wygląda na to, że jeszcze w tym roku pojawi się wersja finalna. Do pobrania na http://download.blender.org/release/Blender2.65/

 8. Odpowiedz Marcin Lis 30,2012 12:13

  Witam. Również uważam, że forum przyda się na stronie. Baza dobrych tutoriali przyciągnie nowych userów, mam nadzieję, że tak uprzejmych i chętnych do pomocy jak Piotr oraz dotychczasowi użytkownicy. Pozdrawiam :)

 9. Odpowiedz piotao Lis 29,2012 22:00

  Oglądam Forum Vanilla już od paru dni, i coraz bardziej mi się podoba. Działa szybko, jest ascetycznie proste, i trochę inne od tych wszystkich ogromnych wypasionych maszyn typu phpBB. Jest nawet jakaś smutnawa integracja z WP, tylko forum to nie ma możliwości robienia ankiet. Ale to potrafi WP, więc coraz bardziej przychylam się do zainstalowania takiego forum i podłączenia PKB pod nie. Tam moglibyśmy swobodniej rozmawiać, bez potrzeby niewygodnego klikania pod rozproszonymi postami. Vanilla – hm, na razie to faworyt.

 10. Odpowiedz piotao Lis 29,2012 18:38

  Sami widzicie, że w komentarzach schodzimy na tematy takie jak systemy operacyjne, konfiguracje lub optymalizacja. Forum jest potrzebne, tych tysiąca komentów nie napisałem przecież sam :) A odnośnie windy – na swoim kompie, gdzie nagrywam tutki nie uruchamiałem jej chyba od paru lat. Nawet nie pamiętam, czy jest w menu startowym opcja ‚windoze’, bo komp chodzi nonstop przez miesiące.

 11. Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 17:25

  Sorki za ten atak MS-DOS ale troche się ożywiłem przy temacie forum

 12. Odpowiedz Danton Lis 28,2012 22:38

  No pewnie przejdę z ubunciaka na minta albo na debiana jak kupię nowy komputer bo teraz nawet nie aktualizuję ubuntu bo by zaliczył padakę mój athlon 1 rdzeń 32 xp i myślę ,że system by tegi nie przetrwał po za tym nowy ubuntu już za dużo waży , no chyba że coś tam bym wybrał jakies kde czy coś ale ja bardziej klikacz jestem i mógłbym gdzies zabłądzić, a może jednak zostanę na ubuntu hm jeszcze nie wiem, raczej będę myślał jak nowego kompa złożę.

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 10:13

   Jestem Pewien Dominik że jak byś troszke lepiej poznał Terminal to byś się przekonał że praca w nim jest raz zę niekiedy dużo szybsza, wygodniejsza, daje owiele większe możliwości edycji plików co widać na tutkach u piotao,
   kwestia tylko przestawienia się bo przyznam szczerze nieźle na początku mnie Terminal wkużał ale to tylko wynikało z tego że nie umiałem się w nim poruszać.
   Ale w zasadzie do podstawowej obsługi możesz wszystko przeklikać. Wiadomo na Linuxie nie wszystkie programy lub sterowniki chodzą dlatego w razie „W” mam na drugiej połówce twardziela zainstalowanego Win 7. Myślę że to najlepszy układ
   (za orty z góry przepraszam)

 13. Odpowiedz ADDJAR Lis 28,2012 18:13

  Przyłączam się do tej opinii bo chciałem zapytać jak w odpalonym Blenderze w Linux Mint sprawić aby działał klawisz Alt, tak żebym mógł go użyć do zaznaczania szeregu Verteksów? nie mam gdzie to pytam tu

  • Odpowiedz piotao Lis 28,2012 20:55

   Mint przechwytuje klawisze, a dokładniej robi to konfiguracja managera okien – mate lub cinamona, lub innego gnome czy kde. Jedyne dwa wyjścia – zmienić przypisania klawiszy w managerze okien lub w blenderze.

  • Odpowiedz Arek Lis 29,2012 02:39

   Ja dałem sobie spokój z kombinowaniem ze zmianą skrótów w linuxie lub blenderze. Używam kombinacji Shift + Alt zamiast samego Alta do zaznaczania ciągu werteksów. Wcześniej zaznaczam tylko pojedynczy wertex w tym ciągu, żeby przypadkowo nie dodać do zaznaczenia czegoś co wcześniej zaznaczyłem. Z czasem weszło mi w krew i nie potrzebuje zmieniać skrótów.
   A co do linuxa używam Ubuntustudio z lekkim Xfce4 i chwale sobie.

   • Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 04:33

    Ja Arek w Mincie znalazłem to w:
    Ustawienia systemowe -> Zachowanie okna -> Działanie okna-> Wnętrze okna, pasek tytułowy ramka-> Lewy przycisk -> Alt
    I Alta ustawiłem na Brak. Ja mam skonfigurowanego Blendera tak że używam lewego przyciku do zaznaczania Verteksów bo mam jeszcze przyzwyczajenia z Inventora

    • Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 04:39

     Małe sprostowanie tam akurat nie ma Alt tylko inne pozycje i ustawiam ja na brak bo o to chodzi u mnie właśnie o Lewy Przycisk myszy
     Czyli mówiąc najprościej Mint miał ustawione że z Alt+Lewy Przycisk Myszy – chciał mi przenosić okno, to tak jak by to było dla niego polecenie nadrzędne i miał to w nosie że pracuje akurat w Blenderze

 14. Odpowiedz Mentoris Lis 28,2012 10:50

  Ukazała się oficjalna wersja blendera, 2.65 testbuild 1 pod tym linkiem http://download.blender.org/release/Blender2.65/.
  Już sama ta wiadomość niech będzie przyczynkiem wołania o forum, bo tak naprawdę, to nie ma gdzie takiej wiadomości umieścić.

  • Odpowiedz piotao Lis 28,2012 20:54

   Właśnie. Forum daje możliwość pisania takich „mniejszych” postów, i nie tylko mi ale innym użytkownikom. Bo teraz blog to takie forum, gdzie może pisać tylko piotao, a reszta co najwyżej komentować – bardzo to feudalne jakoś…

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 17:22

   Blender 2.65:
   Anisotropic BSDF i Ambient Occlusion w Shaderach robi wrażenie, no no no. Fajnie się rozwija ten nasz Blenderek

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 29,2012 19:31

   Blender 2.65: Mesh Modeling
   Symmetrize ? Po co jak nam załatwia sprawę modyfikator Mirror, Tak mi to przetłumaczył Tłumacz Google: „Symetryzować operacja tworzy elementy siatkowe wejścia symetryczne, kopiowanie topologię” czyli??

 15. Odpowiedz ADDJAR Lis 27,2012 20:21

  A mi brakuje wielkiego wora na temat mapy Nodów z materiałami (przyznaje się jestem Cycles pozytywny)
  coś na temat kompozycji np.
  Volumetric lighting, coś w stylu quick tips oraz Miejsca na Luźne gatki typu ADDJAR vs Danton np „o dupie Marynie jak jej na imię” bo i to jest kolejny kwadracik  „Gry w życie”

 16. Odpowiedz Wojtek Lis 27,2012 20:16

  Ja uważam, że forum, lub jakiś jego odpowiednik jest potrzebny lokalnie. Z Blenderowni korzystam sporadycznie, jak chcę rozwiązać jakiś problem. Nie przesiaduję tam na co dzień w odróżnieniu od PKB. Sens istnienia czegoś w rodzaju forum tutaj, motywuje dwiema funkcjami:

  1) Funkcja integracyjna, służąca skupianiu ludzi wokół inicjatywy PKB. Można by na bieżąco śledzić, co ludzie piszą o danym tutku i co nowego wymyślili itp. Teraz jest to utrudnione. Czasem wchodzę na jakiś stary materiał i widzę, że ktoś dopisał coś ciekawego na jego temat w komentarzach. Albo ktoś odpowiedział na mój komentarz, o którym już zapomniałem. Co najważniejsze, przychodziły by na maila powiadomienia o odpowiedzi w interesującym mnie temacie. Wiadomo jak to na forum.
  2) Funkcja poznawcza, mająca na celu wspólne zastanawianie się nad bieżącymi problemami i ich rozwiązywanie. Coś w rodzaju sali lekcyjnej, w której ludzie się zbierają i omawiają dany materiał. Można by później wrzucać swoje wypociny w postaci renderów, zrobionych na podstawie danego tutka itp. Komentarze raczej nie nadają się do tego celu.

  Dział na Blenderowni może sobie być, ale nie bardzo wiem jakby miał korespondować z tematami na PKB. Z natury jestem leniwy i nie chciałoby mi się wchodzić na obcą stronę, żeby coś tu skomentować.

 17. Odpowiedz Danton Lis 27,2012 20:07

  A ja mam pytanie techniczne???????? bo się nie znam!!!

  Czy forum jakie by tam nie było nie jest jakąś tam furtką i zagrożeniem dla bezpieczeństwa strony????

  Chodzi mi o te ataki , przez ,które jak pamiętamy jakies suk………. syny wysadziły PKB w powietrze i piotao stracił 2 tygodnie na postawienie wszystkiego od początku.

  Więc jeżeli tam się coś „jawi niebezpiecznego” to ja nie chcę forum.

 18. Odpowiedz Danton Lis 27,2012 19:48

  Mi tam brak forum nie przeszkadza tylko brak volkstutoriali wora

 19. Odpowiedz wojciech1345 Lis 27,2012 19:39

  Tak szczerze to jakoś nie czuje potrzeby tutaj forum.Stronka jest świetna bez forum a wole by twórca poświęcił swój czas na poradniki a nie na zabawę w poprawianie postów.
  Ktoś wogóle czuje niedosyt możliwości wypowiedzenia się ??
  Zaleta jaką widzę to ta stronka stanie się bardziej ,,aktywna” a nie czekanie od odcinka do odcinka co w sumie nie przeszkadza mi.
  Wada:
  twórca będzie napewno więcej czasu poświęcić by mieć na oku co tam się dzieje 
  JESTEM NA NIE 

  • Odpowiedz Mentoris Lis 28,2012 09:14

   Dlaczego starasz się narzucać Piotrowi co ma robić? On też ma prawo do rozrywki.

   • Odpowiedz ADDJAR Lis 28,2012 09:58

    I tu racja zwłaszcza że z inicjatywą wyszedł Piotr, poresztą odprężony umysł to klarowny umysł i bardziej wydajny :))))

 20. Odpowiedz Danton Lis 27,2012 18:59

  Drukowane Tutoriale Ludowe o takie nie tyle  forum tylko worek na tutki obrazkowo pisane od Ludu.

  Taki jakby  dział Volkstutorial :)))

 21. Odpowiedz Danton Lis 27,2012 18:52

  PLIS PLIS Taka mała biedna atrapka forum aby Marcin mógł jakieś tutki wrzucić jak coś tam mu się lub mi  osobiście uroi w baniaku iż jeno ,że niby to się komuś podobież przyda:)))))LOL

  Wcale to nie musi być jakieś forum tylko w zasadzie miejsce gdzie będziemy wrzucać  materiały dydaktyczne, czyli takie małe cos abyś tam nie musiał siedzieć i moderować drogi Piotrze oraz tracić czasu na to  – – naprawdę wolę aby twój cenny czas był przeznaczony na tutoriale a nie siedzenie i kasowanie jakiś zasranych postów na forum.

 22. Odpowiedz Danton Lis 27,2012 18:43

  ZDECYDOWANY PROTEST

  Proszę nie rób tego błędu piotao BŁAGAM

  Proszę nie wspominać o innych portalach zajmujących się tematyką grafiki 3d.

  PKB to nasz wspólny dzidziuś i chcemy czuć się jak u siebie.
  PKB to nasz prawie już dom:)))
  I każdy kto tu zagląda chyba szanuje ,iż sobie pomagamy i na całe szczęście nikt tu nie gwiazdorzy i nie pozjadał wszelkich rozumów .

  Tym bardziej ,iż doszły mnie słuchy, że z forum na blenderowni różnie bywało i występowało tam „towarzystwo” wprowadzające ostracyzm.

  A ja zwyczajnie już za stary jestem (35 lat) na „mentorów” , którzy chcą mi udowodnić ,za wszelką cenę ,iż pewnie mam 15 lat bo zadałem głupie pytanie lub chciałem się podzielić z kimś swoimi emocjami lub pomysłami, które oni przerabiali już milion lat temu.
  A człowiek czasami chce powiedzieć naj naj naj zwyczajniej ADDJAROWI że jest zmęczony po robocie na forum i nie mieć nad głową wielkiego cenzora.:))

  Po za tym oni mają jakiś inny klimat niż my,  obcy nam pierwiastek.

  Sam już na siłę chciałem wciskać Mentorisowi „JEDYNĄ PRAWDĘ OBJAWIONĄ”
  Na szczęście w porę  się opamiętałem i go przeprosiłem.

  Oczywiście są i pozytywy polityczne takiej fuzji.
  Czyli większa integracja i popularność kursu by wzrosła.

  Inną sprawą jest to , iż jest tam wielu masterów blendera i mogli by oni tutaj zaglądać co niewątpliwie by się przydało w sensie pozyskiwania tutoriali i wiedzy.

  Z trzeciej jednak strony oni mają swoje forum gdzie jest dużo informacji i jeżeli ktoś z nas ma ciśnienie to może się tam zarejestrować i korzystać do woli więc po co tam mieszać z kolei PKB.

  ROBOTNIK MÓWI NIE:)))))

 23. Odpowiedz Drabson Lis 27,2012 10:52

  Hmm, a nie lepiej otworzyć dział na blenderowni? PKB – taki osobny duży dział, gdzie będą się zbierali ludzie korzystający z Twojego kursu?
  Wszystko byłoby w jednym miejscu zebrane.
  Tak się zastanawiam.

  Pozdrawiam

  • Odpowiedz piotao Lis 27,2012 11:48

   Dzięki, nie pomyślałem o tym! :) Znasz kogoś z Blenderowni, z kim można o tym porozmawiać? Pomysł wydaje mi się całkiem sensowny.

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 27,2012 12:17

   Niestety obawiam się że może dojść do tego typu sytuacji że przy zadanym pytaniu uzyskam odpowiedź typu ale podobne pytanie było zadana na tym forum. Wydaje mi się też że portal http://www.blender.pl jednak ma trochę inną specyfikę i przy braku jakiegokolwiek bagażu doświadczeń z zakresu grafiki 3D można spotkać się z ostracyzmem czego nigdy nie byłem świadkiem na PKB

   • Odpowiedz piotao Lis 27,2012 18:12

    Już nie raz o tym pisaliście – pamiętam, że takie głosy pochodzą od różnych osób. Ja sam mam za mało czasu, aby przesiadywać na forum (jakimkolwiek), więc nie znam z własnego doświadczenia klimatu i sprawności moderacji tamtejszych guru. Rozwiązanie to uznaję za proste dlatego, że zdejmuje mi z głowy problemy i sprawy administracyjne, dodając w dodatku możliwość „forumowania”. Można wymieniać się ruchem, itp. Ale ostatecznie – PKB jest jakby oddzielną, samodzielną inicjatywą, a z Blenderowni nigdy nie było żadnego znaku zachęty ani zainteresowania, zatem zupełnie się nie palę żeby pukać tam i prosić o cokolwiek.

 24. Odpowiedz Danton Lis 26,2012 17:53

  Ja ze swojej strony obiecuję kłócić się na forum z Mentorisem i udowadniać mu za wszelką cenę, iż o wiele bardziej będzie szczęśliwy jak zacznie korzystać z cycles.:)))))

  A dlatego bo 
  1. Zawsze mam rację oraz tylko Ja wiem co jest dla innych najlepsze.:)))))))))))

  Przepraszam cię oficjalnie Mentoris, że tak na siłę wciskałem ci ten cycles, Czy to ważne jakie jest moje zdanie? – no przecież nie.
  Czasami nie dobrze wychodzi jak kogoś chce się uszczęśliwiać na siłę.

  Jeżeli pasuje ci internal blender to używaj go do woli i nic mi do tego bo to przecież Twoja twórczość i twoje cele w grafice, które chcesz realizować a przecie nie silnik renderujący tworzy wielkość twórcy grafika a jego talent i zamysł oraz wrażliwość.

  Dlatego przepraszam i obiecuję ,iż to się więcej nie powtórzy.

  Forum ok niech już będzie chyba czas już na nie powoli nadszedł

 25. Odpowiedz Darek Lis 26,2012 12:45

  Jestem za . Obiecuje zamęczać pytaniami.

 26. Odpowiedz Wojtek Lis 26,2012 11:12

  SimplePress lepiej integruje się z WP, bo to plugin. Dzięki temu można połączyć loginy i zarządzać z panelu WordPressa. 
  BBPress to oddzielny skrypt, ale za to wspierany i tworzony przez twórców WP. Z tego co widzę jest obecnie mocno rozwijany i co chwilę wychodzą nowe wersje.
  Osobiście bardziej podoba mi się SimplePress, ze względu na opcje jak i pełną integrację oraz łatwość zarządzania. Nie wiem jednak, czy nie bezpieczniej wejść w BBPressa, ze względu na wsparcie deweloperów samego WP oraz możliwość wgrywania dodatkowych pluginów i skórek. Trudny wybór :)

  • Odpowiedz piotao Lis 26,2012 21:10

   Oglądam go i zastanawiam się. Najgorsze byłoby otworzyć PKB na to, co działo się we wrześniu, gdy parę tygodni walczyłem z pharmhackiem. Teraz jestem trochę bardziej niż nieufny co do pluginów i skryptów…

   • Odpowiedz Wojtek Lis 26,2012 21:28

    Dokładnie, każdy nowy plugin, to kolejne potencjalne źródło problemów i dziur. Instalując osobny skrypt, zawsze łatwiej coś naprawić, nie narażając strony. Łatwiej przeprowadzić aktualizację. W przypadku pluginów, zawsze jest ryzyko, że aktualizując WP, przestanie działać forum i na odwrót. To jeden z mocnych argumentów przemawiający za BBPress. Przy okazji, Vanilla to też plugin.

    • Odpowiedz piotao Lis 26,2012 22:24

     Testuję właśnie vanillę i bardzo mi się ona podoba. Sama integracja za pomocą pluginu do wp już mi się w ogóle nie podoba, ale forum… fajne i ujmująco proste.
     Integracja bbPressa podoba mi się za to bardzo, natomiast samo forum już niezbyt. Oglądam to z każdej strony.

 27. Odpowiedz Mentoris Lis 26,2012 09:45

  Tak. Nie za duże, małe forum przydałoby się. Jest coraz więcej wpisów w Głosie ludu, to i na forum będą.

 28. Odpowiedz ADDJAR Lis 26,2012 04:35

  Ja znalazłem coś takiego:

  Które konkretnie to nie potrafię pomóc ale na pewno uporządkowało by to wpisy i na pewno odciążyło by cię trochę Piotrze od odpowiadania na te wszystkie pytania które przecież przy braku forum mogą się powtarzać i ogólnie rzecz biorąc jest to mało czytelne. Głosy Ludu zaczęło trochę przypominać Czat i o brak wpisów raczej bym się nie obawiał. Gorąco kibicuje i mimo braku czasu codziennie tu zaglądam (to chyba już uzależnienie:) )

 29. Odpowiedz Wojtek Lis 26,2012 00:01

  Nie jest to do końca odpowiedź na Twoje pytanie, ale może się przyda:  porównywarka skryptów.

  • Odpowiedz piotao Lis 26,2012 21:09

   Wojtku, ta strona to rewelacja, trafiła do moich zakładek do grupy WOW-OMG :) Świetna porównywarka, wspaniała pomoc, dziękuję!

A Ty co o tym myślisz?