Tekstury: Image, czyli obrazek – wstęp 6

Obrazki wczytywane z zewnętrznych plików, to podstawa w zaawansowanej pracy. Czas na wstęp do tekstur bitmapowych – a będzie tego tyle, że materiał podzielę na kilka spotkań.

Bitmapa to format obrazu złożony z punktów, zwanych pikselami. Każdy piksel w pliku jest pamiętany jako liczby – określające jego kolor oraz przezroczystość, a czasami także – zależnie od formatu – dodatkowe, inne informacje. Blender posiada wsparcie dla bardzo wielu formatów bitmap, włącznie z plikami HDR (High Dynamic Range – obrazy o wysokim zakresie dynamicznym barw, idealne do prac HD). W tym materiale pokazuję skąd pobrać dobre jakościowo tekstury bitmapowe za darmo i legalnie (!), oraz jak zrobić w GIMPie prosty obrazek dla potrzeb tutoriala. Nie jest to jednak materiał szczegółowy, a tylko wstęp do tego, co będzie potem. Zapraszam zatem!

6 thoughts on “Tekstury: Image, czyli obrazek – wstęp

 1. Odpowiedz Asada Cze 26,2015 10:10

  Witam, mam taki problem. Jestem początkujący, robię dokładnie to co pan w tutorialu, ale wychodzi pokrzywione.(w linku) Myślałem, że kiedyś coś w ustawieniach popsułem, przeinstalowałem blendera i nadal tak jest. Proszę o pomoc.

 2. Odpowiedz piotao Kwi 11,2012 08:28

  Chyba widziałem ten tutorial, rozumiem o co chodzi. Wystarczy tylko skopiować tło kilka razy, ustawić lekką przezroczystość i pomalować kopiując obraz na krawędziach, dokładnie jak w Blenderze. Technika prosta, ale czasami trzeba trochę wprawy i odrobinę szczęścia, żeby od razu wyszło :)

 3. Odpowiedz jarek Kwi 9,2012 12:56

  Kiedyś trafiłem gdzieś w sieci, anglojęzyczny tutorial, gdzie autor tworzył w gimpie seamless poprzez przesunięcia warst. Warstwa/przekształcenie/przesunięcie. Idealnie mu to wychodziło.Niestety nie mam linka do tego tutka.

 4. Odpowiedz jarek Kwi 8,2012 19:51

  A ja chciałbym, żeby Pan może przedstawił swój sposób na zrobienie w gimpie tekstur kafelkowych, o których wspomina Pan w tym tutorialu. Oczywiście wiem, że najprostszym sposobem niewymagającym prawie żadnego wysiłku jest zastosowanie filtr/odwzorowanie/stwórz bezszwowy ale on akurat nie zawsze ma racje bytu. Najpierw trzeba teksturę ”podszykować” i to też nie każda się da. Słyszałem, że jest inny sposób, jeżeli znajdzie Pan chwilkę czasu warto byłoby go zaprezentować. Jest to wydaje mi się dość istotne działanie w pracy grafika.

  • Odpowiedz piotao Kwi 9,2012 10:09

   Hm, a jaki jest ten „inny sposób”? Można zrobić ręcznie to samo co robi „seamless” z ewentualnymi korektami, ale niczym specjalnym nie różni się ten sposób od metody automatycznej, z tym, że jest bardziej pracochłonny i daje oczywiście lepsze wyniki. Jaki jest drugi sposób? :)

 5. Odpowiedz Katowice Mar 8,2012 17:17

  Zupełnie się z tym zgadzam. Często jest właśnie tak, a ludzie na ogół robią zupełnie odwrotnie.

A Ty co o tym myślisz?