Tekstury: Mapping czyli rozmieszczanie na obiekcie 3d 7

Jak ustawić teksturę tak, aby była widoczna tylko z jednej strony lub ze wszystkich stron, lub jak owinąć ją dookoła obiektu…

Materiał nieco bardziej zaawansowany, dotyczy mapowania tektury w różnych projekcjach na obiekcie, w różnych układach współrzędnych. Ten materiał warto zrozumieć, aby potem mieć większą kontrolę nad ułożeniem tekstur. Mi zajęło to parę lat – teraz wystarczy obejrzeć i po paru minutach już wiadomo :)

7 thoughts on “Tekstury: Mapping czyli rozmieszczanie na obiekcie 3d

 1. Odpowiedz vladtepes Sty 28,2015 22:33

  Witam, jak oteksturować drogę, wijące się serpentyny autostrady tak żeby pasy namalowane były we właściwych miejscach oraz „zawijały się” jak droga

 2. Odpowiedz tomek Sty 13,2013 19:16

  Pytanie za tysiąc punktów. Jak sobie tą moją siatkę tekstury przesunął w byle jakie miejsce, zeskalowałem byle jak, tak że sam nawet nie wiem, to jak powrócić aby ta siatka była z powrotem w boundary box swojego obiektu?:)

  • Odpowiedz piotao Sty 13,2013 23:59

   Nie bardzo wiem w jakim miejscu pracy z teksturami o to pytasz. Ale jeżeli wstawisz Cube, i w Trybie Obiektowym wciśniesz Ctrl+Shift+T i przeskalujesz przestrzeń tekstur dla tego obiektu, to pozornie nie ma szansy wrócić do pierwotnego rozmiaru bez Ctrl+Z. Ale jest sposób: otwórz panel z narzędziami (T), i tam, bezpośrednio po skalowaniu przestrzeni tekstur znajdziesz ustawienia „Resize”, w tym „vector”, gdzie ustawienie wartości 1 dla wszystkich współrzędnych resetuje wielkość i w ten sposób wracasz do rozmiarów Bounding Box obiektu.

 3. Odpowiedz Wiesław Mar 17,2012 11:27

  Dzięki za gotowość pomocy. Jakoś doszedłem do rozwiązania. Okazało się, że to lampie dodałem teksturę „clouds” choć lammpy nie mają „materiału”.

 4. Odpowiedz Wiesław Mar 16,2012 20:48

  Zgodnie z tym tutorialem zajrzałem do przestrzeni tekstur i coś zapewne niechcący ruszyłem. Teraz kiedy renderuję scenę, na wszystkich przedmiotach, a są ich setki, mam nałożone fioletowe wzorki jakiejś automatycznej tekstury. Sprawdzałem w ustawieniach, że żaden z tych przedmiotów nie ma jej nałożonej na materiał. Wygląda na to, że jest ona przypisana odgórnie w zupełnie w inny sposób.
  Prośba o radę jak jej się pozbyć.
  Pozdrawiam!

  • Odpowiedz piotao Mar 17,2012 00:56

   Bez pliku blend nic nie wymyślę, a z plikiem też nie wiadomo. Jeżeli chcesz, podeślij, zobaczymy co da się znaleźć :) Będę dopiero pod koniec weekendu gdyż teraz wyjeżdżam.

 5. Odpowiedz mray Mar 8,2012 12:51

  Dzięki bardzo dobra robota !

A Ty co o tym myślisz?