Tryb Edycji: edycja proporcjonalna 8

Tryb Edycji taki, że wszystko się wygina.

Przedstawiam sposób pracy z Trybem Edycji, a dokładnie z Trybem Edycji w Trybie Edycji Proporcjonalnej. Chodzi o to, że gdy ciągniemy za jakiś wierzchołek, to inne wierzchołki przesuwają się tak, jakby siatka była gumowa. Opowiadam jak taką funkcję włączyć i jakie są efekty jej stosowania. Tutorial ten powstał w chwili gdy ktoś zapytał w komentarzach, gdzie może znaleźć tutka na temat edycji proporcjonalnej, o której tu i ówdzie wspominałem, a jakoś nigdy nie było czasu ani pamięci, aby takiego tutka zrobić. Zatem jest, nagrany na szybko, prawie w marszu, i mam nadzieję dzięki niemu Kurs będzie bardziej kompletny.

 

8 thoughts on “Tryb Edycji: edycja proporcjonalna

 1. Odpowiedz Fantasmagorianin Lis 28,2014 21:26

  Cześć, a ja znowu mam podobne pytanie co ostatnio. W jaki sposób zmienić promień okręgu nie posiadając myszki a dysponując jedynie touchpadem? Chodzi mi o okrąg, który zaznacza obszar deformacji. (Wiem, wiem… muszę sprawić sobie myszkę ;))

  • Odpowiedz Piotr Arłukowicz Lis 28,2014 22:04

   Powiem Ci, ale obiecaj, że postarasz się o myszkę (lub touchpad z guzikiem robiącym za MMB). Aby zmienić wielkość kółka, wciśnij Alt+NumPLUS lub Alt+NumMINUS. To dość tajny klawisz, więc cii… podłącz myszkę!

 2. Odpowiedz mateu Wrz 19,2013 15:31

  piotao- o to chodziło, dzięki.

 3. Odpowiedz mateu Wrz 11,2013 19:38

  jak wykluczyć ( tak jak w object mode „zablokować kłódką”, w , przesuwanie całych obiektów ) wybrane przeze mnie werteksy (np. w grupie werteksów (Object data/ Vertex Group)) z edycji proporcjonalnej na tej samej siatce w osiach xyz? Tak aby te „zablokowane/wykluczone” nie reagowały na edycję proporcjonalną.
  czy się da tak/jak to zrobić?

  • Odpowiedz piotao Wrz 15,2013 23:29

   Nie przypominam sobie bezpośredniego sposobu. Możesz jednak próbować ukryć je za pomocą h. Edycja proporcjonalna działa tylko na widoczne wierzchołki.

  • Odpowiedz janek Wrz 17,2013 16:22

   Nie jestem pewien czy o to ci chodzi, ale przy edycji proporcjonalnej, włącz connected

 4. Odpowiedz piotao Mar 12,2013 23:04

  Da się, oczywiście. Wystarczy wcisnąć Ctrl+1,2,3,4,5 – dodaje to modyfikator Subsurf, a jeżeli chcesz zrobić np. góry, to użyj wtyczki Ant Landscape :)

 5. Odpowiedz Kuba Mar 12,2013 21:48

  W jaki sposób można by zrobić coś, aby poprawić wygląd mesha z 8:30? Mam na myśli zamiast takiego „ostrego” wierzchołka coś łagodniejszego. Da się coś takiego zrobić?

A Ty co o tym myślisz?