Tryb rzeźbienia (Sculpt Mode) – podstawy 5

W Polskim Kursie Blendera zaczynamy nowy temat – rzeźbienie.

Jest to tryb pracy z wieloma wierzchołkami, pozwalający wykonywać na nich złożone operacje, prowadzące do ukształtowania powierzchni. Ze względu na wysoką rozdzielczość oraz bogatą geometrię, efekt jest podobny do pracy z gliną, gipsem lub fakturowym tynkiem.

5 thoughts on “Tryb rzeźbienia (Sculpt Mode) – podstawy

 1. Odpowiedz amba Sty 19,2015 21:10

  Witam odnośnie maszyn cnc ja robię na maszynie cnc. I generalnie właśnie mam w planie najpierw cos wyrzeźbić a potem to wyfrezować. najpierw rysujesz to w blenderze a potem wrzucasz np na edgecama (program do obróbki). Jak na razie sprawdzałem na zwykłym cubie ale chcę zobaczyć jak to wyjdzie na bardziej skomplikowanej bryle

  Pozdrawiam

 2. Odpowiedz Norbert Danak Lut 28,2014 16:41

  Czy te rzeźby są tylko wirtualne, czy też można je jakimś szczwanym sposobem materializować frezarką komputerową?
  Jeśli to możliwe to przydał by się odcinek pokazujący praktyczne wykorzystanie rzeźbienia.Wykonanie płaskorzeźby w ramie z użyciem szkicu lub zdjęcia,nie koniecznie arcydzieło,byle była pokazana droga od początku do końcowego pliku w rozumianym przez maszyny formacie.(Szkic jest zwykle niezbędny by się człowiek nie pogubił pracując na powiększonych fragmentach).
  Możliwość materializacji swoich wypocin bardzo spopularyzuje ten program wśród dłubaczy.

  • Odpowiedz piotao Lut 28,2014 21:53

   Nie mam doświadczenia w tego typu pracach bo nie dysponuję żadnym dostępem do takiego sprzętu. Maszyny CNC mogłyby sporo zdziałać, a oprócz tego można też drukować w 3d swoje dzieła. Jest to jednak na nasze warunki drogie.

 3. Odpowiedz tomek Sty 19,2013 13:53

  Rozwiązanie to wyłączenie i włączenie z powrotem blendera.

 4. Odpowiedz tomek Sty 19,2013 13:42

  W mojej wersji blendera pomimo, że w trybie edit mode zrobiłem subdivide parę razy na plejnie to w trybie sculpt mode i tak mam tylko możliwość modyfikowania tylko zewnętrznych weirzchołków. Da się to jakoś zmienić?

A Ty co o tym myślisz?