VSE: Edytor sekwencji wideo – pasek Movie 6

Pasek Movie w VSE.

Witam! W materiale wideo przedstawiam szczegółową analizę wielkości tworzonych przez Blendera plików w różnych kompresjach różnymi kodekami, oraz w drugiej części filmu sposoby pracy z paskiem Movie (Movie Strip) w Video Sequence Editor. Ten tutorial jest bardzo długi, i w zasadzie może powinienem podzielić go na części. Nie wiem, czy nie zaśniecie :) Warto jednak zobaczyć który format wideo jest NAJLEPSZY jeżeli chodzi o kompresję, jak bardzo można skompresować film, który zajmuje 1.5 GB w surowym formacie FullHD oraz jak ciąć i łączyć filmy, no i wreszcie, na końcu, jak robić przejścia płynne pomiędzy ujęciami. Jak pokazałem, nie trzeba do tego celu stosować pasków z efektami (np. typu Cross) – wystarczy kontrola przezroczystości pasków renderowanych w trybie Cross.

6 thoughts on “VSE: Edytor sekwencji wideo – pasek Movie

 1. Odpowiedz skala67 Sie 30,2017 23:45

  Dzięki za wideoporadnik. Mam pytanie: w związku z tym, że niektóre efekty wykonuję z użyciem klatek kluczowych, to jak możne je „przywiązać” do stripa (albo czym zastąpić), tak aby po przesunięciu stripa w inne miejsce, nie trzeba było ustawiać od nowa klatek kluczowych, gdyż klatki kluczowe mimo, że przynależne są do stripa, to ich działanie (jak to dla klatek kluczowych) odnosi się do bezwzględnej pozycji w filmie, a nie względnej w stosunku do stripa?

 2. Odpowiedz Kacper Mar 31,2015 16:46

  Jeśli chodzi o ustawienie ilości klatek na sekundę np: 500 to jest to dość proste:
  Wystarczy w panelu Dimensions w Frame Rate wybrać polecenie Custom i ustawić 50/0.1 FPS

  http://i.imgur.com/EiFYZPS.png

  Tak piszę jeśli by ktoś nie wiedział…

 3. Odpowiedz Jakub Paź 28,2013 13:56

  Dziękuję, bardzo dobry tutek, ALE jak zwykle to głupie ale, bym prosił o wyjaśnienie jak pogodzić ścieżkę dźwiękową z filmem. Trochę nie wiem jak się za to zabrać , u mnie ten skrót (Alt Shift R) nie zawsze działa , a czasami te paski nie do końca się spasują i dźwięk albo obraz nie nadąża. Jeśli można to tak trochę łopatologicznie z tym programem do dźwięku (np.Audacity).
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie Jakub.

 4. Odpowiedz Danton Cze 16,2013 17:58

  Super tutek

A Ty co o tym myślisz?