Zastosowania Blendera: Wizualizacja gry w życie Johna Conwaya 9

Gra w życie to symulacja pewnego rodzaju automatów komórkowych. Tym razem robimy ją w Blenderze, w 3d!

 W materiale wideo przedstawiam specjalne wydarzenie: wykład prezentowany w Bydgoszczy na Konferencji Blendera 2012, gdzie zostałem zaproszony przez Huberta Niećko (szczuro).

Spotkałem się z Polską Społecznością Blendera reprezentowaną przez kilku wymiataczy oraz całkiem sporą grupę gości. Miałem przyjemność przedstawić coś od siebie, i wizytę tę poczytuję sobie za pierwsze wyjście do ludzi znających Blendera LEPIEJ! :) Było bardzo fajnie, organizacja była doskonała, i brakowało mi tylko więcej czasu – jeszcze dwa dni przydałyby się BARDZO. Tak, czy inaczej – przedstawiam rozszerzoną wersję wykładu (zrobienie tego tutka zabrało mi prawie tydzień!). Zgodnie z obietnicą ogłoszę także link do tego tutka na stronach Blenderowni, oraz sam wykład trafi na stronę Polskiego Kursu Blendera, tradycyjnie. Zapraszam do oglądania. Kto wytrzyma ponad godzinę?! :)

Materiały w postaci urli, które mogą się przydać:

Lista tematów omawianych w Bydgoszczy: http://szczuro.com/bydgoszcz2012/

Program Golly do pobrania i własnych prób: http://golly.sourceforge.net/  oraz download page: http://sourceforge.net/projects/golly/files/golly/

Metoda na nagrywanie filmów pod Linuxem za pomocą ffmpeg: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1392026 (po angielsku, w środku jest link do sposobu kompilacji ffmpeg z obsługą x11grab, wymaga to trochę zaawansowania w pracy z Linuxem).

A oto sam film:

 

9 thoughts on “Zastosowania Blendera: Wizualizacja gry w życie Johna Conwaya

 1. Odpowiedz Mentoris Lis 11,2012 18:16

  Dzisiaj obejrzałem więcej niż połowę tego tutka i tak się teraz zastanawiam…
  Czy jest coś, czego byś nie potrafił zrobić w Blenderze Piotrze?
  Moim skromnym zdaniem – jesteś geniuszem.

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 11,2012 21:01

   Z tym geniuszem Mentoris to nie przesadzaj bo nam zmanierujesz Piotra i wtedy zacznie przypominać mojego byłego wykładowce z analizy matematycznej którego nikt nie rozumiał: nie rozumiał jego wykładów, jego przypowiastek które wstawiał w między czasie a na przerwie gdy szedł na papierosa to jeszcze bardziej zapadał się w sobie. Nie wiem co on tam znajdował? Może Most Einsteina-Rosena który go przenosił daleko poza sale wykładową.
   Kiedy Piotrze zrobisz coś więcej o silniku renderującym Cycles tak aby Mentoris zrozumiał jego ogromny potencjał?

  • Odpowiedz piotao Lis 13,2012 09:32

   Dziękuję Ci za wyrazy uznania. Mam świadomość wewnętrznie, że niewiele potrafię; ale to tylko moje subiektywne przekonanie. Dlatego miło mi że doceniasz moje wysiłki. Nie przywiązuję się ani do swoich przekonań ani do przekonań innych :)

 2. Odpowiedz Danton Lis 10,2012 16:48

  No Marcinku udało mi się skończyć tą grafikę w końcu a teraz muszę zrobić tutka na temat materiałów cycles z tej pracy tak więc usłyszysz moje jąkanie się sapanie oraz jęczenie:))))

 3. Odpowiedz Danton Lis 10,2012 13:56

  A mili byli ci artyści  i alkohol stawiali??? – piotao???:))))

  • Odpowiedz ADDJAR Lis 10,2012 15:52

   I tu mi się przypomniał fajny kawał:
   Czarny dzieciak pyta się białych rodziców:
   Tato Mamo dlaczego ja jestem czarny a wy jesteście biali??
   Tatuś odpowiada:
   Ciesz się że nie szczekasz taka była impreza…

 4. Odpowiedz ADDJAR Lis 9,2012 23:56

  Krótko mówiąc Piotrze wkroczyłeś do środowiska Blenderowych Bardów
  moje gratulacje, Myślę że wyrażę tu nie tylko swoją opinie: „Swój człowiek w gronie Artystów”. Ciesze się że został w końcu doceniony Twój wkład w promowanie Blendera właśnie poprzez PKB. Podsumuje to jednym z cytatów wygłoszonych na wykładzie Ajahn Brahma (osoby której również darzę ogromnym szacunkiem):
  „Istniejemy bo Jesteś, Istniejesz bo Jesteśmy”

 5. Odpowiedz Mentoris Lis 9,2012 19:01

  Długi materiał. najdłuższy z dotychczasowych. Szkoda że nie obejrzę go na jeden raz, bo dostępnego czasu na tutki mam około 40 minut dziennie.Ale nic to. Mając materiał ściągnięty z YouTube można go bez problemu podzielić na dwie części.

A Ty co o tym myślisz?