YABC-2013 – materiały konferencyjne 24

Wykłady, przemówienia oraz prezentacje – wszystko, co działo się podczas konferencji YABC-2013. Zapraszam!

Info z dnia 20130626: Obecnie są już WSZYSTKIE wykłady, czyli pochodzące od autorów: Sebastian Koenig, Francesco Siddi, Prezentacja Fujitsu, Tobias Guenther, Bartek Skorupa, Jacek Herman, Q&A, Hubert Niećko, Chris Kuhn, Piotr Chlipalski, Michał Mielczyński, Marcin Muszyński, Jakub Szcześniak.

W tym wpisie zamieszczam zebrane materiały konferencyjne. Zachęcam do oglądania. Wszystko zostało opracowane i zmontowane przez ekipę ze studia TV TASK.

Wpisy poniżej chronologicznie:

20130608: Witajcie, oto wpis na który wszyscy czekali. Oto materiały konferencyjne! Na razie samo otwarcie, w poniedziałek zapewne uda mi się wysłać więcej:

20130610: Oto wykład Sebastiana Koeniga wersja z drobnymi niedociągnięciami, angielska. Niedociągnięcia polegają na tym, że nieraz przez kilka sekund nie widać na ekranie co Sebastian pokazuje. W przygotowaniu mam drugą wersję, która będzie miała poprawione te momenty, i do tej drugiej wersji będzie też dodane tłumaczenie, a na razie pierwsza wersja wykładu:

20130615: Wykład Francesco Siddi na temat Tears of Steel, oraz Caminandes, wygłoszony na Konferencji. Francesco przyjechał z Włoch, i jest odpowiedzialny za Blender Network, który skupia BFCT oraz profesjonalistów Blendera z całego świata.

20130622: Prezentacja Fujitsu, czyli firmy sponsorującej Konferencję:

20130623: Wykład Tobiasa Guethera na temat symulacji odzieży, ubrań i tekstyliów.

20130623: Wykład Bartka Skorupy na temat wtyczki do Edytora Nodów: Node Efficiency Tools.

20130624: Wykład Jacka Hermana na temat mapowania UV złożonych obiektów.

20130624: Sesja pytań i odpowiedzi – bardzo ciekawe wydarzenie.

20130625: Wykład Huberta Niećko na temat szybkiego modelowania.

20130625: Wykład Chrisa Kuhna na temat tworzenia skomplikowanych mechanizmów bez systemu kości.

20130626: Wykład Piotra Chlipalskiego na temat „24 klatki dziennie”.

20130626: Wykład Michała Mielczyńskiego na temat przyspieszania renderowania w Cycles za pomocą renderfarmy.

20130626: Wykład Marcina Muszyńskiego na temat animacji i poruszania rzeczy nieożywionych.

20130626: Wykład Jakuba Szcześniaka na temat produkcji filmu krótkometrażowego „Lost Senses”, tzw. studium przypadku.

 

24 thoughts on “YABC-2013 – materiały konferencyjne

 1. Odpowiedz BonQ Cze 30,2013 18:22

  Zapomniałem o linku do strony. Przepraszam za bałagan.

 2. Odpowiedz BonQ Cze 30,2013 18:20

  Jestem pod ogromnym wrażeniem całego materiału, bardzo dużo się nauczyłem i bardzo dużo wykorzystam tej wiedzy w swoich pracach :)

  W blendera tak już na poważnie bawię się od nie dawna i strasznie się mnie podoba praca w nim. Bardzo dziękuje za udostępnienie materiałów z konferencji i za cała pracę włożoną w Polski Kurs Blendera.

  Dzięki kursowi tworzę swoje jeszcze amatorskie prace. Zapraszam na moją stronę w celu obejrzenia paru z prac :D

 3. Odpowiedz ADDJAR Cze 27,2013 20:41

  Nic dodać nic ująć kawał świetnego materiału, świetna robota Piotrze. Tylko pozazdrościć osobą które mogły uczestniczyć w tej konferencji. Wykład Chrisa Kuhna, od dawna szukałem czegoś podobnego z mizernym skutkiem. 12 zasad dobrej animacji, od tego chyba trzeba zacząć naukę animacji:
  no no. Od poniedziałku po pracy siedzę przed monitorem laptopa aż mi gały popuchły ale banan na twarzy jest :))). Domownicy tak się średnio cieszą :P

  • Odpowiedz piotao Cze 27,2013 21:41

   Haha, no tak, można zamulić niekrótko :) Fajne materiały, udana konferencja. A wykład Chrisa też muszę jeszcze obejrzeć… hm, tylko kiedy…

 4. Odpowiedz Kuba Cze 26,2013 23:05

  Uhh, obawiam się, że moja była nauczycielka angielskiego (swoją drogą straszna jędza – prawie jak ta trema…) nie byłaby zadowolona z Waszego akcentu :) Niemniej jednak – to wspaniała sprawa, że taka konferencja się odbyła. Chętnie wziąłbym w takiej udział, jednakże moje miejsce zamieszkania jest tak oddalone od miejsca konferencji, że… od razu tracę zapał. Życzę powodzenia w organizacji kolejnych! :)

 5. Odpowiedz ADDJAR Cze 26,2013 17:16

  Tudzież przytoczę nazwę: „ergonomia pracy”. Przypomina mi się sytuacja na wyjeździe wakacyjnym gdy próbowałem dogadać się ze Słowakiem po polsku. I prawie się to udawało (podobne języki) ale nie do końca. Po kilku kuflach złotego napoju miałem wrażenie że kolega albo stał się Polakiem albo ja Słowakiem :). Czasami właśnie brak wspólnej płaszczyzny porozumienia.
  Osobiście spodobał mi się patent z zaznaczaniem co drugiej linii.

 6. Odpowiedz Danton Cze 26,2013 15:40

  Ale i tak uważam ,że to co pokazał Pan Hubert było niezwykle pouczające a raczej może przypominające aby używać mózgu:) o czym troszkę czasami się zapomina i człek za bardzo kieruje się odruchowością.

  Wogóle zauwazyłem ,iż odruchowość to świetna kwestia przy rzeźbieniu ale w ustaleniu mądrze poprowadzonej siaty to to na pewno nie pomaga.

  Podejrzewam,żedowiedziałbym się od Pana Huberta masę ciekawych kwestii ale w bardziej luźnych warunkach ,które mi osobiście bardziej odpowiadają czyli przy pewnym napoju, który robi się ze słodu ,chmielu itd:)))))

 7. Odpowiedz ADDJAR Cze 26,2013 11:12

  Ja od czasu gdy pomyliłem zwrotki w wierszyku na komunii mam ogromny stres przed tego typu wystąpieniami i najnormalniej pale buraka (chociaż z kontaktami z ludźmi nie mam większych problemów). Dobrym przykładem jest Mark Zuckerberg w jednym z programów stres go tak zżarł że strużki potu ściekały mu po czole jak by wyszedł z rzeki. Jednym z technik jakie w późniejszym okresie zastosował by nie powtórzyć tego błędu, było wyuczenie się swojej kwestii na pamięć. Wydedukował jakie mogą pojawić się pytania i przygotował sobie na nie odpowiedzi.

 8. Odpowiedz Danton Cze 26,2013 10:00

  Ale go zeżarło— biedny Pan Hubert:(( niestety wiem i to bardzo dokładnie wiem co czuł podczas prowadzenia wykladu tylko ,że ja musiałem nauczyc się walczyć z tremą bo występowałem solowo na instrumencie i jest troszke technik aby ją pokonać.

  Cała Filharmonia pełna sluchaczy orkiestra z dyrygentem czeka na mnie już a ja mam wyjsc i zagrać sonatę na kontrabasie solowo z nimi i jestem sam na zapleczu za pół minuty mam wyjść kurna.Dodatkowo zdaje sobie sprawe z tego ze kazdy nietrafiony dzwięk publiczność usłyszy

  Myślałem wtedy, że umrę a moje trzewia wypełniał dosłownie kwas strachu wyszedłem zobaczyłem wszystkich i trema puściła po czym koncertmistrz podał mi A i się nastroiłem
  i zagrałem ale na niektórych popisach trema nie puszczała i działa się rzeźnia.

  Są wtedy takie sympatyczne kwestie jak zimny pot na dloniach ,którego za cholerę nie można wytrzeć do sucha,,,szum w głowie i białe plamy pamięciowe i drżące ręce.

  Trema to straszna jędza

  • Odpowiedz piotao Cze 26,2013 10:23

   Dokładnie tak. Znam tę jędzę od lat ale zawsze zjawia się nieproszona i niespodziewana. Przykładowo za pół godziny mam wykład, i myślę, „co ja tak źle się czuję” – i gdy zaczynam się sobie przyglądać, widzę – zimne ręce, motylki w brzuchu, napięcie, dyskomfort, aaaa, tu cię mamy… witaj tremo… jędzo! Dobrze, że już wiem, że gdy zacznę mówić to się uspokajam, bo siebie już na tyle poznałem; inna rzecz, że pomaga dobre przygotowanie do tematu, znajomość szczegółów, jakiś ukryty as w rękawie; to bardzo wpływa na spokój. Pomaga też znajomość audytorium, pomaga nawiązanie kontaktu (np. dlatego Francesco zapytał kto jest na jakim poziomie Blendera – nie żeby się specjalnie stresował, ale to jedna z metod na złapanie kontaktu, i dodatkowo wiadomo, jak do ludzi mówić) :)
   Najgorzej wzmaga tremę myślenie o występie przed występem, zwłaszcza, gdy nie ma z kim pogadać, lub nie ma co zrobić tylko trzeba czekać. Wtedy trema masakruje flaki i nieraz ciężko odchorowałem takie ‚czekanie’. W trakcie, gdy walka na scenie trwa, jest OK, natomiast bezczynność przed jest zgubna. Trema lubi też gdy nadajemy swojemu wystąpieniu znaczenie, gdy chcemy dobrze wypaść, i spodziewamy się oceny bardziej doświadczonych odbiorców. Nie cierpię jędzy, ale wiem, że mija szybko, grunt to zacząć i nagle znika, i jest potem fajnie. Potwierdzam jednak, że nawet po latach potrafi dopaść, mimo, że prowadziłem setki zajęć i wykładów.

 9. Odpowiedz Danton Cze 25,2013 19:23

  Pan Bartek Skorupa nagrał taki tutek tłumaczący light pathe (super tutek) może daloby radę przekonać go aby nagrał polską wersję???Piotao jak myślisz??

 10. Odpowiedz ADDJAR Cze 25,2013 19:14

  Ciekawy wykład (temat) Huberta Niećko, szkoda że go stres trochę żarł i przez to jest bardzo chaotyczny.
  Nie jest to proste zadanie przekazać swoją wiedzę przy większym gremium

  • Odpowiedz piotao Cze 25,2013 20:00

   Proste nie jest i wymaga doświadczenia. Dlatego patrzę z wielką sympatią na Huberta. Wiem po sobie i od wielu lat już znam objawy stresu, tremę, i zawsze jest tak samo. Teraz traktuję stres przed wystąpieniem jak katar, jest to przypadłość na którą nie ma rady, trzeba swoje odtrząść. Im bardziej zróżnicowane audytorium lub dziwniejszy temat, tym stres jest silniejszy.

 11. Odpowiedz Danton Cze 25,2013 19:02

  A czemu Polacy po angielsku mówią?:(((((większość na szczęście kumam z tego co mówią ale nie kumam czemu po angielsku???

  • Odpowiedz piotao Cze 25,2013 20:03

   Danton, mówią po angielsku, ponieważ tego wymaga dobre wychowanie i kultura. Przecież językiem międzynarodowym jest angielski, a mieliśmy na sali ludzi z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Czech, UK, itp. Dlatego dla Polaków nie znających angielskiego zorganizowałem tłumaczenie.
   Poza tym bardzo dobrze, że było po angielsku, bo dzięki temu konferencja była napradę międzynarodowa, a nie ograniczona tylko do zasięgu naszego małego, polskiego podwórka. Oczywiście ponieważ organizował to Polski Kurs Blendera, czuję się w obowiązku zrobić tłumaczenia, ale już widzę że to mi zajmie sporo czasu :/

 12. Odpowiedz ADDJAR Cze 25,2013 18:39

  Mam pytanie do filmu Jacka Hermana „Render do wektorów” nie do końca jestem pewien o co chodzi w zagadnieniu: „Czyszczenie modelu, tworzenie n-gonów” w jaki sposób można wykorzystać do tego mapowanie UV ?

 13. Odpowiedz ADDJAR Cze 25,2013 18:16

  superowski te filmiki, normalnie ślinie się do nich jak do kufla zimnego piwa !! A wuuuu !!!
  Od Blendera fajniejsza jest tylko blenderowa społeczność :/:0:)

 14. Odpowiedz cyberslaw Cze 9,2013 20:57

  Czekamy na kolejne filmy z konferencji no i twoje świetne poradniki. Pozdrawiam wszystkich BLENDEROWCÓW

 15. Odpowiedz ADDJAR Cze 9,2013 17:50

  Miło Cię nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć Piotrze. Nie mogę doczekać się kolejnych filmów :)

 16. Odpowiedz piotao Cze 9,2013 17:20

  Myślę, że zasługuje :)

 17. Odpowiedz Plutonka Cze 9,2013 15:53

  Nie wiem czy przemówienie pana dziekana zasługuje na jakąkolwiek publikację :)

A Ty co o tym myślisz?