Duch w tablicy 5

W tym poradniku tłumaczę, jak z dwóch nagrań zrobionych na greescreenie i jednego normalnego stworzyć nagranie z efektem specjalnym – duchem, który pojawia się w tablicy za głównym bohaterem.

Ten poradnik dotyczy zajęć, które prowadziłem na Uniwersytecie Gdańskim i zawiera materiały, które zostały tam nagrane. Filmów tych nie udostępniam publicznie, ale korzystając z prezentowanej techniki, można łatwo wykonać swoje własne.Powodzenia w pracy! Zapraszam do podzielenia się swoimi dokonaniami.

5 thoughts on “Duch w tablicy

 1. Odpowiedz Staszek7 Lut 16,2017 23:41

  Witam.
  Dopiero wchodzę w świat nodów, ale odnoszę wrażenie, że ilość nodów można by zmniejszyć dając nody: skalujące, obcinające i przesuwające maski i filmy przed nodem Keynig (tj. przed rozbiciem na film, maskę i krawędź). Wówczas dla każdego z filmów wystarczyłby 1 komplet nodów zamiast obecnych 2.

 2. Odpowiedz Dorota Lip 17,2016 20:49

  Materiały z tej strony są bardzo pomocne. Każdy tutorial jest świetnie wytłumaczony, za co bardzo dziękuję. Ale z tym mam pewien problem. Otóż póki do mixa podłączony jest tylko wykluczowany clip wszystko jest ok, ale gdy nad nim podłączam drugie video, podgląd w tle je obcina (widać tylko środkową część kadru, przycina takie jakby marginesy z każdej strony. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Pewnie rozwiązanie jest proste, ale nie umiem na nie wpaść. Bardzo proszę o pomoc. Filmy są w mp4, a zmiana formatu nie rozwiązuje problemu.

  • Odpowiedz piotao Lip 18,2016 00:05

   Możliwe, że Twoje filmy mają różną rozdzielczość, albo masz ustawioną rozdzielczość w panelu Render na coś, oraz np. 50% tej wielkości. Ustaw 100% wielkości, a jeżeli filmy mają osobno różne rozdzielczości, użyj noda Distort->Scale, aby je przeskalować.

 3. Odpowiedz Tomek Lut 7,2014 18:43

  Dopiero teraz sobie zobaczyłem materiał i choć na razie robię całkowicie co innego to jest to, jak zawsze, elegancka, czyściutka robota, dziękuję za tą pracę, przyda się w przyszłości, bo cieniutko z nodami.

 4. Odpowiedz Kamil1064 Sty 22,2014 22:48

  „kto chce mieć zaliczone- przed kamerę, resztę zapraszam na egzamin” ;) Fajny tutek, przydałoby się zająć nodami, bo póki co je pomijałem.

A Ty co o tym myślisz?