Blender Day 2019

Blender Day 2019 – pięciolecie!

Piąty Blender Day!!!

Zapraszam na piątą edycję corocznego spotkania polskich blenderowców – Blender Day 2019! Minęło pięć lat odkąd zaczęliśmy, a impreza cieszy się rosnącą popularnością. Rok temu było ok. 50-60 osób! Ile przyjdzie tym razem? Sprawdźmy! Spotkanie ma charakter „studencki”, garnitury niepotrzebne. Czuj się jak u siebie! Wstęp wolny, darmowy, tematyka – oczywiście, nasz ulubiony program – Blender!

Blender Day 2019 będzie miał miejsce na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, w sali audytoryjnej numer 1, w sobotę, 23-go listopada. Dokładny adres jest poniżej. Na końcu posta znajdziesz kilka zdjęć.

Blender Day – ZAKOŃCZONY! Dziękujemy za udział. Zdjęcia w dalszej części, podobnie jak wykłady.

Program Blender Day 2019

Start Temat Opis i szczegóły
10:15 Otwarcie

Rozpoczęcie Blender Day oraz krótki raport z konferencji Blender Conference w Amsterdamie.
Piotr Arłukowicz, twórca Polskiego Kursu Blendera

11:00 3D Nebulae in Blender

In this talk Gleb will share the methods of creating astounding 3D nebulae and other volumetric objects in Blender. From smoke simulation and particles to procedural textures and point density, with some cool examples made by the Blender community.
Gleb Alexandrov, twórca Creative Shrimp

12:00 Nowe narzędzia rzeźbiarskie w Blenderze 2.81

Piotr opowie o nowościach dotyczących Trybu Rzeźbienia. Wprowadzone są one do Blendera w wersji 2.81, która w wydaniu stabilnym ukaże się już niebawem. Jeżeli natomiast kompilujecie Blendera bezpośrednio ze źródeł GIT – wszystko o czym Piotr opowie już macie!
Piotr Zgodziński, twórca Zgodziński.com

 

13:00 Making the most out of your skills as a freelancer

I can talk about this for half an hour and it will be mostly about options to get paid as a freelancer and discussing with customers. And then, if there is some time left, I can speak 15 minutes about Render Street as well.
Marius Iatan, CEO w Render Street

14:00 przerwa można wyskoczyć na pizzę lub do maka
15:30 Modelowanie w Blenderze przy użyciu modyfikatorów

W prezentacji przedstawiony zostanie workflow oraz różne ciekawe zagadnienia związane z niedestrukcyjną edycją proceduralną, czyli z ogólnie pojętym wykorzystaniem modyfikatorów.
Adrian Rutkowski, hard-surface modeler w Video Copilot

https://youtu.be/T3VZqSGWvUA

16:30 Grease Pencil – Metody tworzenia animacji

Porównanie podejścia pracy w przestrzeni trójwymiarowej i dwuwymiarowej. Czym charakteryzuje się animacja dwuwymiarowa? Jak rozplanować pracę przy animacji 2D z wykorzystaniem grease pencil? Jak zwiększać efektywność pracy w tego typu animacji? Jakie efekty można osiągnąć i jak łączyć to z przestrzenią trójwymiarową?
Kajetan Kwaśniewski, założyciel Poliwood Movies

https://youtu.be/hG_gUmHxq1Y

17:00 Wykład niespodzianka Ostatni wykład dotyczący Blendera poprowadzi Piotr Arłukowicz, opowiadając o temacie, który dotyczy generowania siatek hexagonalnych, czyli proste zastosowania modyfikatorów sterowanych driverami i co z tego wszystkiego wynika. Uwaga, będzie trzeba przypomnieć sobie Twierdzenie Pitagorasa!
Piotr Arłukowicz, założyciel Polskiego Kursu Blendera
18:00 Zakończenie Tutaj pełni wrażeń udajemy się do domu, a wykładowcy – jeżeli będą mieli siłę, czas i ochotę mogą udać się na jakieś after-party.

Dane czasoprzestrzenne

Data: 2019-11-23, SOBOTA, godz. 10-18.
Adres: Uniwersytet Gdański, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, 80-952 Gdańsk, ulica Wita Stwosza 57
Lokal: Sala Wykładowa nr 1 w budynku MFI
GPS:

54.396549, 18.575121 (parking obok biblioteki, uwaga na szlaban! brama może być zamknięta, chociaż w weekendy często jest otwarta ze względu na studia zaoczne).

Możesz też (na własne ryzyko) zatrzymać się na parkingu Castorama – to jest tuż obok Wydziału. Trzeba potem przejść jakieś 200-400m przez parking obok biblioteki.

URL: https://goo.gl/maps/KvLgmUy6Ha32

Wyżywienie

Standardowo, nie zapewniam wyżywienia. Na terenie Wydziału znajdziecie tylko dwa automaty do kawy oraz dwa takie, w których można zamówić jakieś ciastka, napoje itp. śmieciowe jedzenie. Niektóre automaty obsługują płatności kartą. Jest kilka restauracji w pobliżu. Dojście do nich zabiera 5-10 minut, więc teoretycznie można tam coś przekąsić. Jeżeli planujesz siedzieć cały dzień na sali – weź sobie jakieś kanapki 🙂 Podaję pozycję GPS restauracji:

 • MC Donald: 54.400295, 18.573492, Jana Bażyńskiego 2, 80-309 Gdańsk
 • Manekin: 54.397941, 18.574921, aleja Grunwaldzka 270, 80-314 Gdańsk
 • jakieś restauracje w Alchemii są: 54.399064, 18.576232. aleja Grunwaldzka 411, 80-309 Gdańsk
 • Sklepik „Żabka”: 54.398960, 18.567912, Wita Stwosza 46, 80-306 Gdańsk
 • Super-drogie sushi: 54.400825, 18.574919, aleja Grunwaldzka 415, 80-309 Gdańsk

Dojazd

Na Uniwersytecie zbudowano bramy wjazdowe, które w ten weekend BĘDĄ OTWARTE. Można bez problemu wjechać! Parkować można przy Bibliotece Głównej oraz przy samym Wydziale. Parkować w okolicy można np. w pobliżu stacji benzynowych lub MC Donald, ale trzeba potem dość 1-5 minut piechotą, więc nie jest to zbytnio wygodne, zwłaszcza w listopadzie. Dojechać można także tramwajem, autobusem lub koleją (w pobliżu jest przystanek kolejki SKM Gdańsk Przymorze, dla sieci tramwajów przystanek nazywa się Uniwersytet). Dokładne informacje znaleźć można na stronie Trójmiasta – https://komunikacja.trojmiasto.pl/, w szczególności tramwaje (6 i 12), są tam także autobusy i SKM.

Pytania i kontakt

Jeżeli masz pytanie, pisz maila na:
    Piotr Arłukowicz <piotao@polskikursblendera.pl>

Albo na:
    Piotr Arłukowicz <piotao@gmail.com>

Zapraszam!!! Sala pomieści przynajmniej 60 osób, jeżeli jesteś nauczycielem który przyjdzie z całą klasą, warto potwierdzić przybycie.

Media

Można wszystko nagrywać własnym sprzętem, robić zdjęcia itp. Wybrane zdjęcia umieszczę potem tutaj w formie galerii, tak jak w poprzednich latach.

Wydarzenie jest też na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2110499015923378

Oto Galeria Zdjęć

Często zadawane pytania

 1. W jakim języku są wykłady?
  Większość będzie po polsku. Gleb jest gościem zza granicy, zna język polski ale woli angielski; dlatego swój wykład przeprowadzi po angielsku. Można jednak zadawać pytania po polsku! W przypadku gdybyśmy mieli więcej gości angielskojęzycznych, musielibyśmy zacząć mówić po angielsku, ponieważ inaczej niczego by nie rozumieli. Marius będzie mówił wyłącznie po angielsku. Warto uczyć się języków!
 2. Czy mogę pojawić się jeżeli nie mam 18 lat?
  Oczywiście, że możesz. Jednak traktowanie Ciebie będzie takie samo jak osoby dorosłej, zatem zadbaj o to, aby ktoś po Ciebie przyjechał, lub Cię podwiózł, itp. Podczas wykładów raczej nie przewidujemy jakichś treści niedozwolonych dla osób niepełnoletnich. Nie zapewniam też opieki dla osób niepełnoletnich i nie mogę brać za nie odpowiedzialności.
 3. Czy trzeba się rejestrować?
  Nie trzeba. Rejestrację wprowadziłem tylko dla tych osób, które będą mówić wykłady (chcę znać tytuł i mieć inne dane nieco wcześniej, aby przygotować „Program”). Wystarczy, gdy przyjdziesz po prostu, i już – pełen luz.
 4. Czy można przyjść tylko na jeden wykład?
  Oczywiście. Nie musisz siedzieć przez cały dzień.
 5. Czy sala jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych?
  To zależy. Sala jest typową salą wykładową z dolną katedrą, górne rzędy są na poziomie wejścia, zatem aby dostać się do jakiegoś miejsca w górnych rzędach, nie trzeba chodzić po schodach. Ekran jest dość sporych rozmiarów, ale w przypadku słabego wzroku może być lepiej siąść w pierwszym rzędzie i obserwować drugi ekran z odległości paru metrów.
 6. Czy starczy dla mnie miejsca? Przyjeżdżam z południa Polski.
  Miejsca wystarczy dla wszystkich, sala może pomieścić minimum 60 osób, a jeżeli będzie trzeba, przejdziemy po prostu do większej sali.
 7. Czy mogę robić zdjęcia/nagrywać wystąpienia?
  Tak, nagrywanie i inne rodzaje rejestracji są dozwolone (w szczególnych, gdy wykładowca prosi, aby nie nagrywać – proszę uszanujmy to), a w gestii wykładowców leży niepokazywanie treści, których prawa mogą być zastrzeżone. Zapewne będzie jakaś amatorska kamera na statywie lub coś w tym stylu, ale tego typu nagrania nie zapewniają odpowiedniej jakości, a co za tym idzie, nie gwarantuję, że jakiekolwiek z nich zostanie wystawione w Internecie. Sala nie możliwości technicznych zrobienia przekazu obrazu do sieci na żywo.
 8. Czy mogę w czymś pomóc?
  To zależy od tego, czy jesteś studentem Wydziału i masz zajęcia w Instytucie Informatyki. Jeżeli tak, zapraszam, przyda się ktoś aby czasami wyskoczyć gdzieś i  zawołać obsługę techniczną, przenieść coś lub być „pod ręką”. Osób, które przychodzą z poza Wydziału raczej nie proszę o pomoc – jesteście u nas gośćmi, nie wypada 🙂
 9. Czy jest jakieś after-party?
  Niestety, nie ma. Nie organizuję takich wydarzeń ale jeżeli chcesz iść ze znajomymi po wykładach do restauracji – nie widzę przeszkód. Po zakończeniu B-Day rozchodzimy się do domów, taka jest przynajmniej oficjalna wersja.
 10. Zadaj swoje pytanie – odpowiadam mailowo, zwykle dość szybko.

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *