Zaproszenie: Dni Blenderowe

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Twórca Polskiego Kursu Blendera zaprasza wszystkich chętnych na Dzień Blendera, spotkanie na Wydziale MFI UG w Gdańsku. Szczegóły poniżej!

Całkiem znienacka postanowiłem zorganizować małe spotkanie sympatyków Blendera i zaproponować, że spotkamy się w gronie blenderowców na Wydziale MFI UG, aby porozmawiać o Blenderze! Oto szczegóły:

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG ul. Wita Stwosza 57, sala wykładowa nr 1, MAPKA

piątek 1600, sobota 1000

9-10 października 2015

Celem spotkania jest wygłoszenie kilku prostych wykładów przez parę ciekawych osób, które pracują z Blenderem oraz ogólna integracja i luźne rozmowy. Nic oficjalnie sztywnego, żadna tam konferencja. Po prostu – spotkanie na luzie i parę tematów wrzuconych, aby było ciekawie. Sam chętnie zobaczę, kto znajdzie czas i przyjdzie. Jakoś tłumów się nie spodziewam, ale było dobrze, gdyby przyszli nauczyciele. Mógłbym omówić z nimi współpracę ich uczniów z Wydziałem przez najbliższe miesiące 🙂 Nie przewiduję żadnego dodatkowego uatrakcyjnienia naszego spotkania, ale możliwości są takie, że gdy będzie „po”, możemy wyjść np. do pobliskiego Manekina, aby tam integrować się już bardziej w gronie prywatnym. W okolicy jest też McDonald, na korytarzu można kupić kawę w automacie. Na Wydziale dzięki uprzejmości Dziekana, mamy zapewnioną salę wykładową. Resztę robimy we własnym zakresie. Jedynym organizatorem jest Polski Kurs Blendera..

Program spotkania

Piątek, sala wykładowa nr 1

Godz. 16-18: Temat roboczy: Sto pytań do…
czyli spotkanie z Piotrem Arłukowiczem, twórcą Polskiego Kursu Blendera, Jakubem Machałkiem oraz Jackiem Hermanem. Jeżeli nie pojawi się jakiś inny, ciekawszy temat, prowadzący odpowiedzą na pytania zadawane z sali, znienacka, na tematy związane z PKB, Blenderem, a także swoją działalnością. To spotkanie ma charakter przygotowawczy i nie jest jakoś specjalnie ważne – po prostu, jeżeli ktoś znajdzie czas po południu w piątek, może zajrzeć i chwilę porozmawiać. Zobaczymy, jak to wyjdzie. W razie czego, gdyby nie było zbytniego zainteresowania, możemy pooglądać parę filmów, oczywiście zrobionych w Blenderze, w tym ostatnią produkcję z Blender Institute. Spotkanie zacznie się pewnie w okolicach 16:15, czyli z kwadransem studenckim. Ale warto być wcześniej, tak na wszelki wypadek.
 Godz. 18+: Integracja na mieście

Sobota, sala wykładowa nr 1

 Godz. 10: Czym jest Wolne Oprogramowanie
Wystąpi Jakub Machałek z Wrocławia, którego poznałem nie gdzie indziej, tylko na konferencji Blenderowej w Amsterdamie. Jakub ma wiele doświadczenia w realizacji projektów filmowych w profesjonalnych ekipach, ostatnio pracował w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, i specjalnie dla nas opowie o tym, co w oprogramowaniu najważniejsze – o wolności. Z wykształcenia jest filozofem. W swojej pracy zawsze kieruje się zdrowymi zasadami i promuje, podobnie jak ja, ruch Open Source
Godz. 12-14: przerwa obiadowa
Należy w tym czasie wyskoczyć na miasto i nieco się pokrzepić w pobliskich restauracjach. Czas to dwie godziny, ale może zostać skrócony. Być może, jeżeli pojawią się pomysły na dodatkowy wykład, zostawimy tylko godzinę przerwy. W każdym razie – na razie to przerwa obiadowa.
Godz. 14-16: Animacja przekładni planetarnej
wystąpi Piotr Arłukowicz, i opowie o modelowaniu kół zębatych w taki sposób, aby dało się elastycznie zmienić im ilość zębów, a następnie zazębić wzajemnie w taki sposób, aby wszystkie ładnie się kręciły i aby żaden ząb nie wchodził tam gdzie nie powinien. Model i workflow potrzebne do tego wykładu powstaną na bieżąco na oczach widowni, a najciekawszym elementem będzie rozpracowanie wzajemnego ruchu kół i wyprowadzenie wzorów które będą nimi sterować za pomocą driverów. Jeżeli tego nie rozumiesz czytając teraz, przyjdź na wykład, wszystko stanie się jasne, jeżeli tylko trochę ogarniasz czym jest Blender. Wykład będzie prowadzony z przerwą na kawę, którą można sobie kupić w automacie (nie mamy żadnych sponsorów!)
Godz. 16-18: Modelowanie twardopowierzchniowe
o którym opowie Jacek Herman – czyli dziedzina w której siedzi od lat. Jacek jest pasjonatem Blendera i grafiki 3d od wielu lat. Mieliśmy okazję posłuchać Jego wykładu na konferencji YABC-2013, na której zadebiutował w ramach imprezy organizowanej przez Polski Kurs Blendera i PJATK. Na świecie wsławił się teksturowaniem skomplikowanych modelów militarnych wykonanych przez inną legendę – Chrisa Kuhna. Jacek zapewne doprecyzuje tematykę albo zrobi nam wszystkim niespodziankę. W każdym razie warto przyjść i posłuchać.
Godz. 18-1830: Zakończenie

Atrakcje

  • Możliwość nawiązania kontaktu z ludźmi znającymi Blendera, w tym z twórcą Polskiego Kursu Blendera
  • Możliwość otrzymania wartościowej paczki tekstur (tekstury w rozdzielczości 6000×4000, format JPG, wielkość paczki ok. 3GB)

Zapraszamy!

Nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść!

Wstęp jest wolny, darmowy i może stanowić dobry pomysł na sobotę!

Wasze przemyślenia

Ta strona nie ma linków do sąsiednich stron kursów – lewo – prawo.

Byłem w piątek i w sobotę po południu. Czas poleciał… „Paprotka” Jacka porywająca, tak animacja jak i muzyka. natomiast jego wykład miał tą wartość, że napotkane problemy z modelem były rozwiązywane na bieżąco i skutecznie! Wcześniej, wystąpienie Piotra o driverach było dla mnie odsłoną kolejnego narzędzia dla konkretnych zastosowań – czyli trzeba poszukiwać, choć nie koniecznie odkrywać Amerykę. Interesujące też było usłyszeć z czym borykają się inni (pytania z sali i czasem też podpowiedzi z sali). W sumie: w Blenderze da się, inni też eksperymentują – nie święci garnki lepią. Czekam na kontynuację spotkań.

Hej! W tym roku już się nie uda bo wsystkie sale na Wydziale są zajęte przez weekendy.