/  Forum  /  Hardware  /  Problem ze sprzętem?  /  Klawiatura z dodatkowym rzędem klawiszy, a Blender.

Klawiatura z dodatkowym rzędem klawiszy, a Blender.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem klawiatury z dodatkowymi klawiszami (G1,G2), czy ktoś z was zetknął się z takim rozwiązaniem? Czy są jakieś problemy z przypisaniem tych klawiszy do skrótów Blenderowych? Nie ukrywam, że współpraca z blenderem to główny powód zakupu takiego sprzętu, nie myślałem nigdy o zastosowaniu tego bajeru w grach.

Na razie znalazłem coś takiego:

http://www.morele.net/klawiatura-corsair-raptor-k40-performance-klawiatura-dla-graczy-eu-ch-9000051-eu-690718/

Lubię Corsaira, a sprzęt wygląda na łatwy do czyszczenia :)

Ale nie oszukujmy się, jeśli nie ma problemów ze "skrótowaniem" G-przyciskó to pewnie skończyło by się na tym

http://www.morele.net/klawiatura-logitech-g510s-gaming-keyboard-920-005201-616488/

Konrad_Dylski

Nowy użytkownik
*
39 2 0
jestem tu nowy!
Ostatnia zmiana: 20151021, 22:48:36 wysłana przez Konrad_Dylski
Jeśli brakuje Ci już przycisków na tradycyjnie przypisywane skróty klawiszowe, to przed wydatkiem pieniędzy polecam się zapoznać z programami
AutoHotkey, oraz StrokesPlus, obydwa są darmowe i oferują ogromne możliwości w temacie skrótów klawiszowych, makr itp

Zyzio

Aktywny użytkownik
*
561 45 0
Hmm.
Ciekawe jak te przyciski działają, tzn jako co są ustawione.
Wszędzie pisze, że to są tylko macro keye np. "six programmable "G" keys that allow you to create up to 18 of your own custom key macros using Corsair's PC softwar".

Zrobiłem test i przemapowałem sobie na chwile zwykły przycisk na jakieś randomowe.
Coś w stylu 0x007E czy0xE01E i Blender nie chciał ich wykryć jako przyciśnięcie klawisza przy wyborze skrótu, programik w c też nie chciał.
Natomiast jak zmapowałem coś jako F15 to już wykrywał.

Nie wiem, może to przez metodę mapowania (zmianę rejestrów w windowsie), albo po prostu tak się nie da.

Zuorion

Aktywny użytkownik
*
539 40 4
Zue zuo.
Ja mam tą, ale jej nie polecam ze względu na długą spację. jak ktoś dużo pisze to ciężko się na początku przyzwyczaić żeby nie klikać w spację zamiast w prawego ALT-a.

http://www.microsoft.com/hardware/en-ph/p/sidewinder-x4-keyboard

Co do klawiszy funkcyjnych ma ich 6 ale jeszcze mogą być przełączane jednym przyciskiem w 3 sekwencje więc w sumie wychodzi 18 makr.
Makra mogą być dowolne od skrótów klawiszowych, po programowanie całych sekwencji naciskanych po kolei klawiszy, łącznie z emulacją klawiszy myszy, powtarzalnością itp.. Do tego można własne skróty przypisać konkretnej aplikacji, sterownik klawiatury sam wykrywa która aplikacja jest właśnie aktywna.   
Jesteśmy skazani na zgubę, skazani od samego początku, i umrzemy, znając tylko niewielki fragment rzeczywistości, który w dodatku pojmujemy na opak.

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
To boldly go where no man has gone before
Ano miałem okazję na niej pisać i spacja jest załamująca, tak jak mówisz - ciężko się przyzwyczaić. W poniedziałek znajomy ma mi przynieść do pracy Steelseries Apex żebym sobie ogarnął jak to działa. Brak klawiszy to nie jedyny powód, bujam się z tym zakupem już od jakichś 4 lat i na jakichś śmieciówkach śmigam. Chcę mieć porządną klawiaturę na USB, choć bardzo boleję,  że nie ma takich urządzeń bezprzewodowych - nie lubię się z kablami.

Konrad_Dylski

Nowy użytkownik
*
39 2 0
jestem tu nowy!
Miałem okazję popracować przez jeden dzień na klawiaturze Steelseries Apex RAW, więc poniżej opiszę pokrótce moje wrażenia.

Pracowałem na rocznej klawiaturze kolegi, także po efektywnym unboxingu z foliowej torebki od razu wziąłem się do testowania. Pierwsze wrażenie - no cóż - klawiatura była brudna. Jestem niestety jedną z tych osób które mogą pracować mając burdel w pokoju/na biurku ale nie zaczynam pracy dopóki pulpit klawiatura są zaśmiecone/zaświnione/zakurzone.

Ok przejdźmy do poważniejszych testów.

1. Wykonanie.
2. Klawisze/pisanie/użytkowanie
3. Makra

1. Pomimo roku intensywnego grania i pracy (3ds + AE + UE) na klawiaturze nie widać żadnych śladów użytkowania (oprócz tego że jest brudna), materiały sprawiają wrażenie wytrzymałych, wysokich jakościowo. Mogę się przyczepić do średniego spasowania jednego z elementów ozdobnych (boki klawiatury), jednak przestrzeń na którą patrzymy i na której pracujemy jest bez zarzutów.
Najlepsze porównanie, a może zaprzeczenie to Logitech, którego byłem wielkim fanem, jednak jego ostatnie produkty są... złe. Tani plastik + szybko zużywające się elementy. Klawiatura G510 której mogłem po dotykać w jednym z supermarketów to totalna porażka jakościowa.

2. Klawisze chodzą bardzo przyjemnie, mięciutko z małym skokiem. Są to zwykłe membrany co ma plusy i minusy. Minus jest taki, że klawiatura wytrzyma mniej niż mechaniczna, ale nie oszukujmy się, kto szuka klawiatury na 20 lat (moja pierwsza membranowa ma koło 20 i dalej działa - teraz trzymam ją jako awaryjną ale jeszcze pół roku temu na niej śmigałem). Duży plus za to, że nie jest nożycowa, bardzo nie lubię tego typu klawiatur, jeśli coś wpadnie pod klawisz, trzeba się niesłychanie namęczyć, żeby najpierw go wyciągnąć, a następnie wsadzić z powrotem.

To odnośnie wciskania samych klawiszy, do pisania trzeba się przyzwyczaić, chyba że wcześniej korzystaliśmy z laptopów, klawiatura jest niestety nieco ściśnięta i przez pierwsze godziny pracy często zamiast w ESC trafiamy w zmianę Layerów a zamiast Shifta uruchamiamy jedno z makr - nie jest to jednak nic do czego nie da się przyzwyczaić. 

3. To co mnie najbardziej interesowało. Niestety klawisze makr nie działają jako dodatkowe klawisze - inicjują one tylko akcje, jednak w blenderze nie jest to duży problem, gdyż nagrywanie makr może zastąpić nam każdy Blenderowy skrót. Każda z operacji które wykorzystujemy dostępne jest w menu spacji, tak więc nagrywamy makro "Spacja->bridge->Enter" ustawiamy je na bez opóźnień i cieszymy się nowym skrótem do operacji Bridge.  Oprócz tego możemy przyspieszać monotonne schematy które wdrażamy pracując. Np. Często aby pokazać coś na szybko jak klient/szef stoi mi nad głową, dodaje słońce, obracam je w osiach Z i X do tego dodaje podłogę i skaluję tak aby wypełniła kadr. Jest to banalna czynność, która zajmuje jednak koło 20 sekund. Przygotowane wcześniej makro, zajmuje poniżej sekundy. W pracy jest mnóstwo zleceń które polegają na monotonnym powtarzaniu skrótów, mając do dyspozycji makra, mogę ją znacznie przyspieszyć.

Podsumowanie.

Klawiatura solidna i dobrze wykonana, przyjemne wciskanie klawiszy do których trzeba się jednak przyzwyczaić jeśli cały czas pracuje się na pełnowymiarowych klawiaturach. Przycisków makr na RAW'ie jest 5 po lewej stronie i 12 nad klawiszami funkcyjnymi, do tego 2 warstwy klawiatury więc w sumie mamy do przypisania 34 makra. Myślę że styka, jednak zastanawiam się czy nie wziąć pełnego Apexa czyli 10 przycisków po lewej, 12 nad funkcyjnymi, a do tego 4 niezależne warstwy, co daje nam 88 kombinacji. Pełny Apex jest niestety jeszcze bardziej ściśnięty, więc poszukam jeszcze pół miesiąca, jeśli nie znajdę nic innego - biorę Apexa jednak nad tym czy wykorzystam 88 kombinacji muszę się poważnie zastanowić. Koszt tej klawiatury to ~400 PLN, wersja RAW jest 100 PLN tańsza. Nie zamierzam na tym oszczędzać bo jest to koszt znacznie poniżej standardowej dniówki, a jest to narzędzie na którym zarabiam pieniążki, więc czuć się z nim muszę komfortowo.

Konrad_Dylski

Nowy użytkownik
*
39 2 0
jestem tu nowy!