/  Forum  /  Kategoria ogólna  /  Ogólnie o PKB  /  Czy czcionka/font w blenderze jest darmowa do użytku komercyjnego?

Czy czcionka/font w blenderze jest darmowa do użytku komercyjnego?

Witam,

Czy czcionka/font w blenderze jest darmowa do użytku komercyjnego? Potrzebowałbym stworzyć tekst do animacji video lub grafiki ale nie wiem czy takie prace z tekstem mogę sprzedać jeśli głównym motywem jest tekst z blendera?

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!

jubi

Moderator Globalny, Zaawansowany użytkownik
*
1261 119 3
Kraków
Ostatnia zmiana: 20160710, 20:34:49 wysłana przez jubi
Dzięki za linka. Trochę nie jasno napisane. Jednak są jakieś warunki ograniczające używanie fontów do komercji. Z tego co czytałem na zagranicznych forach to są różne opinie, że można zarabiać na czcionkach w blenderze i nie jeśli chodzi o gotowe prace. Dziwne, bo blender powinien być całkowicie darmowy do użytku komercyjnego razem ze wszystkimi dodatkami. To symulacje wody i inne efekty też mogą mieć ograniczenia licencyjne w zastosowaniach komercyjnych? 

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!
A nie możesz użyć po prostu innego fontu skoro masz wątpliwości  ??? ?

To symulacje wody i inne efekty też mogą mieć ograniczenia licencyjne w zastosowaniach komercyjnych? 
Nie, nie mają.

Jedynie licencja Blender Game ma swoje niuanse ponieważ GNU jest wirusowe i trzeba to obejść.

Zuorion

Aktywny użytkownik
*
521 37 4
Zue zuo.
Najwyżej na fontspace coś poszukam :)

Jeszcze mam takie pytanie czy jeśli tworzę komercyjnie grafikę animacyjną, zdjęcie grafiki czy przy pracach końcowych muszę pisać txt(twórcy programu, addonów jakie wtyczki itd) co używałem i dodać oryginalny plik .blend? Wiem, że przy tworzeniu gier komercyjnie jest to wymagane, gry mnie nie interesują tylko video stock i image. Dopiero uczę się grafik animacyjnych jak do tej pory renderuje klatki w tiff/jpg na dwóch komputerach i montuje w Vegasie i też obrabiam grafikę w innych programach graficznych. Chyba licencja Blendera nie ogranicza do tworzenia prac tylko na jednym programie?

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!
Lepiej poszukaj, ten font według mnie jest nijaki :p.

Zależy z jakiego addona korzystasz, a raczje od jego licencji. Ale chyba nie spotkałem się z żadnym, który by wymagał  informacji o użyciu. Zresztą chyba tylko bardzo charakterystyczny addon mógłby być w ogóle rozpoznany w finalnej pracy. W Blenderze większość addonów to GPL.

Jako-tako nie musisz nigdzie się chwalić, że dana praca została wykonana w Blenderze. Często jest nawet tak, że przy projekcie przy którym został użyty Blender społeczność dowiaduje się dopiero jak zauważy go ktoś na screenie w jakimś filmiku/blogu o procesie produkcji.

Chyba licencja Blendera nie ogranicza do tworzenia prac tylko na jednym programie.
Gdyby tak było, to Blender nie byłby w ogóle popularny.

Zuorion

Aktywny użytkownik
*
521 37 4
Zue zuo.
Dlaczego miałbym nie chwalić się czy moja praca komercyjna została stworzona w Blenderze?

Czytałem w folderze blendera instalacyjnym umowy licencyjne i jednak nigdzie nie jest napisane czy pracę zapisaną w jakimkolwiek formacie za pomocą podstawowych dodatków addons trzeba informować klienta kto jest stwórcą programu i za pomocą jakich dodatków addons stworzyłem pracę. Autorem pracy powinien być ten kto stworzył prace i dalej może z plikiem chyba robić z tym co chce.

1. Grant of License

Subject to the provisions of the GNU GPL license, BF grants You a
  non-exclusive right to use the Software at any computer You own or use.
  Artwork you create with the Software - whether it is images, movies,
  scripts, exported 3d files or the .blend files themselves - is your sole
  property, and can be licensed or sold under any conditions you prefer.

Jeśli chodzi o licencje dodatków addons nigdzie nie mogę znaleźć w folderze :-[ czy w podstawowej wersji blendera instalacyjnej są wszystkie czy nie i które do użytku komercyjnego bez ograniczeń.

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!
Ostatnia zmiana: 20160711, 12:20:18 wysłana przez forumowicz
Często we właściwościach addona masz Documentation i to prowadzi do Blender Wiki.

A tam już masz licencje napisaną. Np. https://wiki.blender.org/index.php/Extensions:2.6/Py/Scripts/Modeling/F2

Z resztą chyba wszystkie addony są pod GPL, tylko Cycles jest pod licencją Apatche.

BTW Nie uważasz, że debilizmem by było wypuszczanie softu do grafiki, którego nie możesz użyć? (nie wersji demonstracyjnej)
Wszystko co stworzysz sam w blenderze (rendery, modele, itp.) bez użycia zewnętrznych assetów, których licencja stanowi inaczej możesz sprzedać.

Dlaczego miałbym nie chwalić się czy moja praca komercyjna została stworzona w Blenderze?
Bo nie musisz.

Zuorion

Aktywny użytkownik
*
521 37 4
Zue zuo.
Ostatnia zmiana: 20160711, 12:58:14 wysłana przez Zuorion
O dzięki o to mi chodziło :) tylko chciałem sprawdzić Add Modifier te narzędzia symulacyjne itd. ale niestety nie ma jak sprawdzić w preferencjach :(

Czy mógłbyś mi trochę rozjaśnić co znaczy assety zewnętrzne?

Zgadzam się też, że soft do grafiki ściągnięty z ich strony powinien być w pełni do użytku komercyjnego tak jak piszą i reklamują na głównej stronie, że prace i pliki stworzone za pomocą ich narzędzia programu są własnością autora :) co mnie cieszy więc raczej wszystko jest pod licencje GPL. Wcześniej błędnie myślałem, czytałem na forach licencje pod gry komercyjne gdzie tam są inne warunki, dane twórców i źródła.

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!

Cytat: https://www.blender.org/support/faq/
Can I use Blender commercially?

Yes you can. Any creation you make as an artist with Blender is your sole property, and can be applied for any purpose you choose to. This also applies the Add-ons and Python scripts you write for Blender.
Czy mogę używać Blendera komercyjnie?
Tak, możesz. Wszystko co zrobisz w Blenderze jest Twoje i możesz zrobić z tym co chcesz.

Tak, te narzędzia symulacyjne, są częścią Blendera więc możesz z efektami zrobić co tylko zechcesz, czyli też wyrenderować i sprzedać.

Czy mógłbyś mi trochę rozjaśnić co znaczy assety zewnętrzne?
Sorry za angielskie słowo, nieswojo mi używać Polskich odpowiedników. (Angielskie lepiej oddają sendo sprawy). Asset - Zasób (Model, tektura, materiał, itd).
Jak już używasz czyiś zasobów, to najlepiej zeby były w domenie publicznej/CC0. Albo CC SA, tylko pamiętaj wtedy o creditsach.

Na BlendSwapie możesz sobie filtrować po licencjach i od razu masz pliki .blend.

Zgadzam się też, że soft do grafiki ściągnięty z ich strony powinien być w pełni do użytku komercyjnego tak jak piszą i reklamują na głównej stronie, że prace i pliki stworzone za pomocą ich narzędzia programu są własnością autora :) co mnie cieszy więc raczej wszystko jest pod licencje GPL. Wcześniej błędnie myślałem, czytałem na forach licencje pod gry komercyjne gdzie tam są inne warunki, dane twórców i źródła.
A no w grach jest inna bajka, bo umieszczasz czyjś kod, a nie tylko swoją pracę przy użyciu narzędzi. W Blenderze też jest wbudowany silnik gier, który swoje niuanse wprowadza w wydawanie pod niego gier, pewnie stąd Twoje zamieszanie jeśli chodzi o licencję.

Zuorion

Aktywny użytkownik
*
521 37 4
Zue zuo.
Wielkie dzięki :) to okazuje się, że wbudowana czcionka w blenderze też jest całkowicie darmowa do użytku komercyjnego.

Gdybym miał coś teksturować w blenderze raczej wolałbym kupować na microstockach tylko pewnie ceny drogie przy rozszerzonej licencji Extended jeśli bym chciał z jednej tekstury zrobić różne ujęcia na sprzedaż. Poszukuje też darmowe zdjęcia ziemi, żeby w blenderze dorobić okna statku :) 

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!
Zawsze możesz se zobaczyć na tej stronie:
http://www.1001fonts.com/

Tutaj download do czcionki:
http://www.1001fonts.com/ubuntu-font.html

Jest napisane, "free for comercial use"
Na dole można se wpisać tekst, i sprawdzić czcionkę, czy nam odpowiada do tekstu.
General: FX 8350, 3x8GB DDR3 1866 CL9, 2xHD 6950 2GB, SSD BX100, HDD Toshiba p300 1TB, Fedora 28 GNOME
Mobile: HP Elitebook 8470p, i7 3740QM, 2x8GB 1866 CL(?), eGPU RX 480 8GB, SSD Intel 545s(?), Debian 9.9 MATE

BlackFarmer

Użytkownik
*
192 14 1
43651094
Dzięki a to jest jakaś wiarygodna stronka? Czcionki fajne ale czy wszystkie z legalnego pochodzenia? Użytkownik końcowy odpowiada za używacie czcionki (nie stronka) do celów zarobkowych (napisy, modyfikacja)

forumowicz

Nowy użytkownik
*
22 0 0
jestem tu nowy!