/  Forum  /  Kategoria ogólna  /  Software/Oprogramowanie  /  Jaki Linux?

Jaki Linux?

#0 Jaki Linux?

#48928, 20170421, 19:30:31
Witam.
Na wstępie powiem że mam 16 lat i praktycznie brak doświadczenia w linuxie, ale czytałem że blender szybciej w nim renderuje, że repozytoria są spoko i ogólnie fajny system. Aktualnie używam win10 i chciałbym go pozostawić nietkniętego ze względu na gry i część programów.

Moje pytanie więc brzmi:
  • Który linux bo jest ich trochę?
  • Jak wygląda instalacja obok windy (OS mam na SSD 256GB, a dane na HDD 1TB), system instaluje się w odzielnym folderze czy trzeba pod niego stworzyć oddzielną partycję i czy dane na dysku systemowym są bespieczne?
  • Jak się ma sytuacja z problemem braku różnorakich sterowników?
  • Jak mam dwa systemy to oba mogą korzystać z tych samych danych? Plik zapisany na dysku w linuxie mogę potem znaleźć w windzie i na odwrót?
Specyfikacja PC:
PROC:               Intel Core i7 2600  3,40Ghz 4,10Ghz
RAM:                8GB
GRAF:               GeForce GTS 450 (zamierzam wymienić na GTX 1050Ti)
PŁYTA:              Gigabyte P67A-D3-B3
KLAWIATURA:   Jakaś stara z A4 TECH (ma jeszcze tą okrągłą fioletową wtykę)
MYSZ:              CA-1001 ALAMEDA

TakoOwoc

Nowy użytkownik
*
13 3 0
jestem tu nowy!

#1 Odp: Jaki Linux?

#48930, 20170421, 20:15:19
Witaj
Witam.
Na wstępie powiem że mam 16 lat i praktycznie brak doświadczenia w linuxie, ale czytałem że blender szybciej w nim renderuje, że repozytoria są spoko i ogólnie fajny system.
A no fajny, fajny. A renderuje się ok 30% szybciej przy renderingu CPU. Na GPU nie ma różnicy.

• Który linux bo jest ich trochę?
Ja osobiście używam Minta z Cinammone. Masz dobry sprzęt, więc też możesz na początek tę dystrybucje wypróbować. W odróżnieniu od Ubuntu w Mincie z miejsca instalowane są zamknięte pakiety, takie tam rzeczy jak kodeki mp3, filmowe itp.
W ogóle na początek polecam program VM Virtual Box. Maszyna wirtualna - zainstalujesz na łindołsie i będziesz mógł sobie bezkarnie i bezpiecznie potestować linuxa.

• Jak wygląda instalacja obok windy (OS mam na SSD 256GB, a dane na HDD 1TB), system instaluje się w odzielnym folderze czy trzeba pod niego stworzyć oddzielną partycję i czy dane na dysku systemowym są bespieczne?
Instalacja nie jest jakoś specjalnie trudna. Dla bezpieczeństwa można oczywiście zrobić obraz dysku przed przystąpieniem do zabawy, ale jeszcze nigdy mi się win nie posypał po instalacji linuxa. Dla wygody najlepiej jak sobie na SSD wygospodarujesz tak 20-30GB na linuxa.
  • Jak się ma sytuacja z problemem braku różnorakich sterowników?
Nie wiem o sterowniki do czego się martwisz. Popularne podzespoły działają zwykle od razu.
  • Jak mam dwa systemy to oba mogą korzystać z tych samych danych? Plik zapisany na dysku w linuxie mogę potem znaleźć w windzie i na odwrót?
Można korzystać ze wspólnych danych, ale najlepiej mieć do tego osobną partycję, łatwo widoczną i dla linuxa i dla windy. Przeglądanie plików windy z poziomu linuxa nie jest problemem, w drugą stronę już niekoniecznie (są jakieś programy do tego, ale nie testowałem).

Namrasit

Użytkownik
*
138 16 0
Uśmiechając się do deszczu mniej się moknie.

#2 Odp: Jaki Linux?

#48954, 20170423, 12:06:49
Dzięki za odpowiedź.

Własnie instaluję Minta w VM.

Nie wiem o sterowniki do czego się martwisz.
O sterowniki się pytam bo jak czytałem parę różnych innych opinii to gadali że np myszka szaleje, ja nie mam doświadczenia to się pytam.

Co do dysku- to rozumiem że jak będę miał zainstalowaną windę i linuxa na ssd, a dane przechowywał na hdd  to odczyt tych danych będę mógł dokonywać obojętnie z którego systemu.

TakoOwoc

Nowy użytkownik
*
13 3 0
jestem tu nowy!

#3 Odp: Jaki Linux?

#48968, 20170423, 16:33:24
O sterowniki się pytam bo jak czytałem parę różnych innych opinii to gadali że np myszka szaleje, ja nie mam doświadczenia to się pytam.
Mysz działa raczej spoko. Jedyne komplikacje to z takimi, które mają więcej przycisków. Opiszę na własnym przykładzie, bo używałem Performance MX. Ogólnie podstawowe przyciski działały jak należy, ale dwa dodatkowe trzeba było już sobie oprogramować samemu (nie jest to jakieś specjalnie trudne).
Większy problem miałem z 10 przyciskowym trackballem, ale w jego wypadku winda totalnie się sypała (działały tylko 3 przyciski, a po instalacja sterowników producenta żaden). Na linuxie było lepiej, bo działo od razu 7, ale z trzema ostatnimi też był problem, bo w ogóle nie wykrywało ich działania - koniec końców wszystko się udało. Z tym że to raczej urządzenie niestandardowe. Jak masz zwykłą mysze, nie powinno być problemu.
Co do dysku- to rozumiem że jak będę miał zainstalowaną windę i linuxa na ssd, a dane przechowywał na hdd  to odczyt tych danych będę mógł dokonywać obojętnie z którego systemu.
Tak, z linuxa i wina będziesz mógł bez problemu do tych danych dotrzeć (najlepiej zrób partycję windowsową). Do tego z linuxa zawsze też masz dostęp do plików windowsowych (na C).

Namrasit

Użytkownik
*
138 16 0
Uśmiechając się do deszczu mniej się moknie.