/  Forum  /  Kategoria ogólna  /  Zasoby sieci  /  Jak zacząć uczyć się blendera?

Jak zacząć uczyć się blendera?

#0 Jak zacząć uczyć się blendera?

#50155, 20170802, 19:02:23
Hej! Zauważyłam, że w wielu blenderowych społecznościach powtarzają się posty początkujących z zapytaniami o wartościowe poradniki, od których warto zacząć swoją przygodę z blenderem. Zawsze odpowiadałam tak samo, aż stwierdziłam, że nagram filmik, w którym o tym opowiem, aby móc szybko go wkleić jako odpowiedź. Mam nadzieję, że nic ważnego tam nie przegapiłam ;). Proszę o dodanie w komentarzach tutoriali, które wam pomogły, aby nowicjusze mogli szybko znaleźć wartościowe treści.
https://www.youtube.com/watch?v=gsTTRZ_Xzb0

Miszla

Nowy użytkownik
*
8 1 0
jestem tu nowy!

#1 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50156, 20170802, 19:43:23
A ja znam kanal z tutorialami 100% po polsku, bardzo rzeczowo wyjaśnione i na kazdym poziomie wtajemniczenia:

https://www.youtube.com/user/piotao/featured

zacznijmy od swojego podworka :)

jakihno

Aktywny użytkownik
*
504 39 0

#2 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50157, 20170802, 20:03:27
Nikt jakoś nie próbuje uczyć się podstaw tylko od razu pączki od Andrju itd. Powtórzyć każdy potrafi, ale zrobić coś samemu już nie, bo ujawnia się brak wiedzy o podstawach. Tak niestety wygląda taka nauka. To samo tyczy się języka w którym się uczy. W Polsce większość zna język polski, a nie angielski i to chyba nie powinno nikogo dziwić. Dziwnym natomiast jest uczenie się w języku którego się nie rozumie. Może się domyślę, a może nie. Z całym szacunkiem do autorki wątku, ale ta nauka będzie drogą przez męki. Takie jest moje zdanie. ;)

Remik

Ekspert
*
2483 120 9

#3 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50158, 20170802, 20:15:59
Sądzę tak samo. Poradnik od Andrew jest o tyle dobry, że wiele osób na samym początku wymaga już efektów praktycznie nic nie widząc, dlatego też uważam, że dobrze jest na początku zobaczyć, czy to wszystko w ogóle jest dla nas i czy chcemy poświęcać nasz czas na męczącą teorię, a kiedy już się zdecydujemy rozwinąć w 3D, przejść do Polskiego Kursu Blendera. Język angielski nie jest żadną barierą w tych czasach i jest wręcz wymagany do zdobywania informacji i funkcjonowania w internecie. Scena angielska jest nieporównywalnie większa od jakiejkolwiek innej.

Miszla

Nowy użytkownik
*
8 1 0
jestem tu nowy!

#4 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50160, 20170802, 20:35:20
@Miszla w sumie musiałbym odszczekać swój poprzedni komentarz, bo nie obejrzałem do końca Twojego filmiku. Jednak odniosłaś się w nim obszernie do podstaw tylko szkoda, że dopiero po tutorialach z praktycznego zastosowania. Zaczynając coś przed podstawami traci się czas i wyrabia w sobie cudze nawyki, które będą nam wiele razy przeszkadzać. Znam to z autopsji. Taka forma nauki przed podstawami prędzej czy później sprawi, że będziemy musieli uczyć się wszystkiego od nowa tak by dostosować wszystko do siebie, a to z wyrobionymi cudzymi nawykami naprawdę nie jest łatwe.

Remik

Ekspert
*
2483 120 9

#5 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50161, 20170802, 20:39:38
@Remik Nigdy o tym w ten sposób nie myślałam... Wychodziłam z założenia, że warto na początku dowiedzieć się, czy w ogóle chcemy uczyć się 3D, ale jeżeli już ktoś się na to zdecydował, to faktycznie rozpoczynanie od "gotowca" może spowolnić jego rozwój.  Skopiuję twoją wypowiedź i przypnę w komentarzach pod filmikiem. Chyba że wolisz sam się tam wypowiedzieć na ten temat?

Miszla

Nowy użytkownik
*
8 1 0
jestem tu nowy!

#6 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50163, 20170802, 21:33:50
Myślę, że komentarz powinien pozostać tu gdzie został napisany. Nie ma sensu go kopiować w inne miejsce gdzie nie ma treści do której się odnosi. ;)

Remik

Ekspert
*
2483 120 9

#7 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#50167, 20170803, 10:32:05
Ja bym dodał na początku filmu pocieszenie, że Blendera nie da się nauczyć, a na pewno nie całego. Można ludziom zobrazować że ten program jest 10x albo i 100x bardziej rozległy niż Photoshop którego chyba każdy zna, ilość funkcji i trybów jest praktycznie niezmierzona.

To jest normalne, że jego użytkownicy znają tylko wycinek który im jest potrzebny, np. ja po wielu latach używania Blendera znam dobrze może ze 20%, są obszary które tylko liznąłem i wiele takich których nie dotykałem w ogóle. Tu jest poznawania nawet nie na lata a na dziesięciolecia. A ciągle dochodzą nowe rzeczy. W sumie jedyną osobą która mi przychodzi do głowy która zbliża się do opanowania całego Blendera jest Arek z naszego forum, no i oczywiście ludzie z Blender Foundation.

jubi

Moderator Globalny, Zaawansowany użytkownik
*
1261 119 3
Kraków

#8 Odp: Jak zacząć uczyć się blendera?

#55033, 20190406, 10:25:50
Myślę, że mimo twórczych zapędów i rozbujanej wyobraźni warto jednak zacząć od podstaw teoretycznych i poznać zasady. Myślę, że takie podejście sprawdza się w każdej dziedzinie sztuki, łamanie zasad - owszem, ale najpierw wypadałoby je poznać, żeby łamać umiejętnie i w przemyślany sposób. Polecam stronę:
https://cg.eitca.pl/program-teoretyczne-aspekty-grafiki

Estera96

Przybysz
*
2 0 0
jestem tu nowy!