/  Forum  /  Kategoria ogólna  /  Software/Oprogramowanie  /  Photoshop

Photoshop

#0 Photoshop

#50352, 20170825, 17:21:05
Nie ma tu jeszcze wątku dotyczącego Photoshopa więc go zakładam.

Mam do użytkowników tego programu na razie dwa pytania jakby trochę obok Photoshopa, ale jednak z nim powiązane.
Pierwsze pytanie dotyczy Adobe Kulera, bo jakoś nie mogę rozgryźć jego prymitywności. Zastanawia mnie czy dodając obrazek do Kulera i przechodząc na koło kolorów domyślnie zaznaczony kolor bazowy jest kolorem dominującym na obrazku czy kuler zaznacza go na chybił trafił? Chciałbym kolory dobierać właśnie z koloru dominującego, a nie wiem czy ten domyślnie zaznaczony nim jest.

Drugie pytanie dotyczy zachowania możliwości edycji warstw. Przykładowo mam wyrenderowany obrazek w Blenderze bez tła i dodaje je sobie w Photoshopie, bo tak jest łatwiej i szybciej. Dorzucam do tego griadent itd. i tych warstw mi się trochę tworzy i teraz chciałbym takie dodatkowe warstwy wzbogacić o jakieś dodatkowe efekty z filtrów głównie korzystając z zewnętrznych programów zintegrowanymi z Photoshopem za pomocą wtyczek. Przypuśćmy, że zabieram się za warstwę wypełnienia tła kolorem. Mam na tej warstwie możliwość zmiany koloru i do tego momentu nie ma problemu z dowolną edycją tego koloru, ale jak przykładowo chcę dodać do tej warstwy jakiś filtr dodający rysy to po dodaniu tych rys tracę całkowicie możliwość edycji koloru tła. Czy można jakoś zadziałać w taki sposób by mieć ten filtr i mieć możliwość edycji koloru?

Remik

Ekspert
*
2483 120 9

#1 Odp: Photoshop

#50355, 20170826, 12:20:24
Co do pierwszego - nie mam pojęcia, ale co do drugiego mam pewien pomysł. Wiem, że w oknie warstwy na pasku u góry można pewne operacje nakładać jedynie na zaznaczoną warstwę, ale chyba był kiedyś taki sposób na nakładanie filtrów itp. na pojedynczą warstwę - po prostu wyłączało się widoczność pozostałych warstw. Nie wiem czy dalej to funkcjonuje, ale podejrzewam, że tak - tego typu mechanizmy w Psie były zachowywane mimo kolejnych zmian w wersjach programu. :) Poza tym jeśli chcesz mieć możliwość zarządzania kolejnymi etapami swojej pracy dobrze jest sobie otworzyć w widoku osobne okienko historii działań, bo z tego okienka zdaje się można cofać / zmieniać poprzednie akcje bez chronologii, którą ma ctrl+z i alt+ctrl+z. ;)
Jestem niezbyt normalną, grożącą śmiercią ze śmiechu osobą, która uczy się w szkole plastycznej. Uwielbiam zabawę w blenderze, którą dopiero zaczynam odkrywać - to miła, relaksująca odskocznia dla codziennej pracy. :)
Zawsze chętnie odpowiem na pytania, maile, wiadomości. :)

TigaLioness

Nowy użytkownik
*
34 9 0
49513355
Szalona szynszyla z Seszeli

#2 Odp: Photoshop

#50356, 20170826, 14:09:51
Spróbuję, ale coś podejrzewam, że to się nie sprawdzi. Filtr nie wpływa na inne warstwy które nie są zaznaczone tylko na efekty dodane do danej warstwy i po dodaniu takiego filtra zatwierdza na stałe te efekty. Ogólnie trochę się znam na tego typu programach, ale przez blendera odstawiłem je na boczny tor na długie lata i mam teraz straszne zaległości w ich obsłudze. ;) Coś mi  świta, że może lekarstwem na to jest przekształcenie warstwy w obiekt inteligentny, ale nie bardzo ogarniam ten temat. Dzięki za odpowiedź. :)

Remik

Ekspert
*
2483 120 9

#3 Odp: Photoshop

#50361, 20170827, 16:03:30
Dobrze kombinowałem idąc w kierunku obiektów inteligentnych tylko nie potrafiłem tego właściwie użyć. Mój problem polegał na tym, że edycja tego elementu otwiera się w nowym oknie i nie wiedziałem co z tym oknem dalej zrobić. Okazuje się, że edycja tego nowego okna automatycznie aktualizuje zawartość obiektu inteligentnego w oknie podstawowym. To całkowicie rozwiązuje mój problem.

https://www.youtube.com/watch?v=aDgGzDted88

Remik

Ekspert
*
2483 120 9