/  Forum  /  Kategoria ogólna  /  Ogólnie o PKB  /  Nowości w PKB

Nowości w PKB

#0 Nowości w PKB

#54254, 20181202, 01:17:32
Piotrze, trzeba będzie stworzyć nowe tutoriale, żeby więcej ludzi przeszło na Blendera w nowym wydaniu :)

Już nad tym pracuję :)  od trzech miesięcy...
Pierwsze sneak-peaki z nowej strony (która też przechodzi renowację, razem z forum):
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#1 Odp: Nowości w PKB

#54256, 20181202, 14:18:14
Czyżby zmiany w blenderze natchnęły to takiego ruchu ?  :)

Luk

Użytkownik
*
170 12 0

#2 Odp: Nowości w PKB

#54257, 20181202, 17:51:12
Nowa szata wygląda ciekawie :) Piotrze a nie myślałeś o przejściu na ten silnik, który jest używany przez Blenderartists i inne serwisy?

Zyzio

Aktywny użytkownik
*
561 45 0

#3 Odp: Nowości w PKB

#54258, 20181202, 23:31:47
Luk: oczywiście, Zyzio: o jakim silniku mówisz?

Edit: o, widziałem, mają nowy silnik, bo zostali generalnie sprzedani/przekazani pod skrzydła Blender Nation, już nie CGCookie, które chyba miało jakieś problemy, bo zamknęli swoje biuro i przeszli na pracę wyłącznie online. Hm, wyglądają fajnie i nowocześnie, i nawet wiem, jakich ikon używają, bo użyłem TAKICH SAMYCH, lol... nie wiem co to za silnik, ale na razie pozostaniemy przy starym, naszym. Dostosowanie go i zrobienie stylu pod nasze potrzeby kosztowało mnie ponad dwa miesiące pracy "po godzinach". Jestem już na finiszu, i trzeba się brać za poważniejszą robotę niż dłubanie w webie.
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT
Ostatnia zmiana: 20181202, 23:35:17 wysłana przez Piotr

#4 Odp: Nowości w PKB

#54259, 20181203, 09:27:03
No i świetnie! :) Tylko czekać aż nowi użytkownicy zaczną wchodzić drzwiami i oknami :)
Fajnie byłoby też zebrać wszystkie prace użytkowników, bo od czasu kiedy były ostatni raz aktualizowane przewinęło się maaasę świetnych prac.
Czy możemy jakoś pomóc przy przenosinach?

sempervirent

Użytkownik
*
227 59 0

#5 Odp: Nowości w PKB

#54273, 20181204, 19:52:26
Jasne! Dzięki za poparcie. Będą potrzebne Wasze testy, bo na pewno nie wszystko będzie działać prawidłowo. Pomogłoby, gdyby zrobić remanent w Galerii i zostawić w niej / dodać tylko prace, które powinny świadczyć o doskonałości Blendera i grafików, którzy z niego korzystają. Ewentualnie prace testowe, mniej okazałe, lub takie, których celem było tylko sprawdzenie czegoś możemy zostawić w jakiejś galerii która nie będzie się nazywała TOP10 tylko jakoś skromniej... Na forum jest masa dobrych prac.
Zastanawiam się też, co zrobić ze starym zbiorem poradników. Myślę, żeby przenieść je do czegoś co nazwałoby się "starą wersją strony" i tam niech sobie leżą bez zmian, aż zostaną zapomniane. W ten sposób nadal będą dostępne dla celów historycznych i archiwalnych.

Moje prace zmierzają do końca. Od paru dni walczę z szablonem forum wyświetlającym wiadomości, i to już w zasadzie ostatnia duża rzecz, którą zmieniam. Potem pozostanie trochę poprawić serwis główny i możemy zaczynać od początku z tutkami.
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#6 Odp: Nowości w PKB

#54278, 20181204, 22:04:49
Moim zdaniem: wszystkie tutki są świetne, a duża ich część nadal funkcjonalnie aktualna, nawet w dobie 2.80. Można wyrzucić do 'archiwum' te całkiem nieaktualne, natomiast dla innych przynajmniej na jakiś czas, pod filmem dopisać tylko uwagi aktualizacyjne (np zmiana klawiszy w zakresie objętym tutkiem, ścieżki dostępu do funkcji itp). Myślę, że ogrom nowych funkcji w 2.80 wymaga sporej ilości tutoriali i szkoda czasu Pan Piotra oraz  Innych Doświadczonych Forumowiczów na aktualizowanie starych tutoriali z których można śmiało korzystać (np dotyczących modyfikatorów, shaderów). Bądźmy szczerzy, developerzy będą nadal pracować i możliwości oraz funkcje  Blendera będą ewoluować, tak wiec nigdy nie da się być z tutorialami na bieżąco w100 procentach  ;D .

Staszek7

Użytkownik
*
101 16 0
jestem tu nowy!

#7 Odp: Nowości w PKB

#54286, 20181205, 13:15:23
Ten nowy silnik, na którym jedzie teraz sporo forów, m.in. Blender Artists i Blender Dev, to Discourse https://www.discourse.org/. Chciałam napisać, że chętnie bym pomogła w migracji, ale jest napisany w Ryby (i JS), więc nic z tego.

Eleuth

Nowy użytkownik
*
48 5 1

#8 Odp: Nowości w PKB

#54287, 20181205, 14:56:40
Wiadomo, nowości - relatywnie nowy język (nowszy od PHP) który aktualnie nawet lubię i znam - Ruby... a zapewne framework Ruby on Rails, lub jakaś pochodna. Niestety, jest dość wolny, chociaż uwielbiam jego obiektowość i "sterylność" w kodzie. Wolałbym jednak go nie integrować z naszym apachem i serwerem, który sam w sobie jest dość wolny.

Poznałem trochę SMF przy okazji - fajnie jest napisane i fajnie udostępnia dane do szablonów, niestety sam szablon, który przerabiam jest tak niechlujnie (ale spójnie) napisany, że masakra :) No i potem wystarczy trochę ogarnąć javascript, bo z tym mam trudności, może ktoś pomoże i jesteśmy na nowym! :)
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#9 Odp: Nowości w PKB

#54473, 20190103, 12:02:00
Osobiście nie podoba się nowy wygląd. Jest bardzo nie nowoczesny i nie podążający za aktualnymi trendami. Uważasz że zmiana designu powinna iść w stronę aktualnie modnego minimalizmu i ograniczeniu ilość kolorów a tu mamy logo całkowicie nie spójne z wyglądem forum a można by było to scalić np pójść w kolorystykę granatowo pomarańczową?
kozakbartosz.pl

Kosak

Użytkownik
*
139 8 0
Front-end developer and 3d graphic designer

#10 Odp: Nowości w PKB

#54599, 20190125, 22:43:59
Cóż, wszystko można, ale kto to zrobi? Nie jestem projektantem stron, znam się na tym tylko tyle, co się sam nauczyłem; do takiej pracy trzebaby zatrudnić fachowca za pewnie niemałą górkę monet. A potem jeszcze dwóch lub trzech do robienia materiałów i kursów... PKB to może być praca na parę etatów obecnie (gdybym poświęcał tyle czasu, ile myślę, że trzeba poświęcić).
Będzie tak po prostu, bo nie mam już czasu zrobić nic lepszego - mi się taki design podoba (nie podobają mi się te modne, płaskie i przez to brzydkie), no i wiadomo, że idealny nie jest. Obecny jest jeszcze gorszy moim zdaniem, więc mimo wszystko wydaje mi się, że zmiana jest na lepsze.
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#11 Odp: Nowości w PKB

#54602, 20190126, 12:38:21
Mnie osobiście podoba się to forum. Nie razi mnie zbędnymi kolorami, a uspokajające odcienie zieleni pozwalają skupić się na treści. Prawdopodobnie podoba  mi się to, że nie zauważam go wizualnie. To tak jak wejść do lasu, albo do parku. Można tam odpocząć, gdyż nic nie przykuwa naszej uwagi.

Jeśli chodzi o tutoriale to:

- proponuje podzielenie na poszczególne odcinki, które miały by znaleźć się na forum.
- zrobić ankietę przy pomocy której będziemy mogli ustalić kolejność w jakiej będą tworzone tutoriale.
- opisać zasady w jakich tworzone są treści.
- możliwość współtworzenia zasobów przez użytkowników (sprawdzane przez wprawne oko Piotra przed upublicznieniem)
-każdy odcinek może dostać wątek przed tworzeniem, aby zawarte treści były podsuwane również przez forumowiczów.

doda to celu, usprawni to troszkę pracę, nada hobbystycznego wydźwięku, zaangażuje społeczność, pozwoli stworzyć profesjonalne seminaria.

vipovsky

Użytkownik
*
174 4 0

#12 Odp: Nowości w PKB

#54603, 20190126, 20:42:53
Ja mam tak samo jak vipovsky. Najwyżej Stylebot pójdzie w ruch i se przekoloruję tak jak mam z blenderownią ;)

winhelp

Aktywny użytkownik
*
316 23 1
Miłego dnia!

#13 Odp: Nowości w PKB

#54615, 20190128, 08:46:43
(nie podobają mi się te modne, płaskie i przez to brzydkie)

Widzę że po prostu różnice gustów a o gustach się nie rozmawia, ja osobiście jestem zafascynowany flat designem.
Jednak co bym zmienił w nowym wyglądzie - dał by mu trochę odetchnąć, dać trochę większe odstępy od krawędzi (przede wszystkim logo oraz nazwy tematów).

Z zawodu zajmuję się front-endem więc jeżeli byś miał jakieś problemy służę pomocą.
kozakbartosz.pl

Kosak

Użytkownik
*
139 8 0
Ostatnia zmiana: 20190128, 08:58:23 wysłana przez Kosak

#14 Odp: Nowości w PKB

#54659, 20190205, 11:42:19
Dziękuję Wam za feedback i za uwagi. W tych czasach faktycznie pojawia się moda na płaskie, proste i wręcz minimalistyczne designy, z mnóstwem wolnego, pustego miejsca. Ma to skomplikowane przyczyny, po części wywodzi się z czasów w których mieliśmy niewielkie monitory, mało przestrzeni i trzeba było wręcz pakować na  kupie wszystko; z innej strony widoczny był zachwyt w krawędziach, światłocieniu i pseudowymiarowości (który mi pozostał do dzisiaj). Rozumiem te mody, fanem wielkim nie jestem, i pewnie spróbuję jakoś wypośrodkować. Właśnie pracuję nad wersją 4 i czuję, że walkę trzeba już naprawdę kończyć.
Kosak, jeżeli znasz jakieś dobre źródło 'złotych zasad projektowania frontendu' lub cokolwiek, co może pomóc amatorowi w formie poprawienia najczęściej popełnianych błędów - bardzo by mi pomogło zapoznanie się czymś takim :)
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#15 Odp: Nowości w PKB

#54663, 20190205, 14:53:42
Jeżeli chodzi o projektowanie forum to tak szczerze to jest ciężki kawałek chleba bo mamy tu bardzo dużo danych które trzeba wcisnąć.
Warto się inspirować, a jeżeli chodzi o forum to ciężko znaleźć naprawdę ładne projekty. Może warto poszukać czego na wzór ładnych panali cms np:
https://freebiesteam.com/freebies/ecommerce-analytics-dashboard-psd-template/
https://www.behance.net/gallery/48666853/Engine-Dashboard-Personal-Account-Redesign-Concept
https://dribbble.com/shots/2443184-transactions/attachments/475444
https://amadercode.com/web-services/wp-content/uploads/sites/2/2019/01/001-dashboard.1027x648-cropx281y63-is.png

Ostatnio wynalazłem ciekawy poradnik na YT który nie tylko pokazuje jak projektować ładne designy ale jak go przerobić. Myślę że może ci się przydać: https://www.youtube.com/watch?v=BMHUKij1yUE
kozakbartosz.pl

Kosak

Użytkownik
*
139 8 0

#16 Odp: Nowości w PKB

#54757, 20190217, 22:21:02
Dziękuję :) Fajny ten program na maka, szkoda, że nie ma takiego pod linuchy.
-piotr-

Piotr

Administrator, Ekspert
*
3962 193 8
BFCT

#17 Odp: Nowości w PKB

#54758, 20190218, 14:16:16
Coś podobnego do tego na maka to figma.com ostatnio trochę w tym projektuje bardzo fajna aplikacja i to w dodatku webowa :)
kozakbartosz.pl

Kosak

Użytkownik
*
139 8 0
Ostatnia zmiana: 20190218, 15:15:32 wysłana przez Kosak