/  Forum  /  Blender Technicznie  /  Problemy / Pytania / Różności Blenderowe  /  Particles grup złożonych obiektów

Particles grup złożonych obiektów

#0 Particles grup złożonych obiektów

#54490, 20190106, 22:53:37
WitamPowiedzmy, że mam wymodelowane rośliny: roślina 1, roślina , roślina 3. Roślina 1 to grupa kilku meshy z modyfikatorami. Roślina 2 analogicznie. Ostatnia to mesh z kolcami dodanymi jako obiekty przez particles. Nie chcę żadnej z tych roślin scalać, likwidować modyfikatory i przekształcać ich elementów w jeden mesh. Chciałbym za to stworzyć łąkę z tymi roślinami. W tym celu wstawiam plane łąka; 3 rośliny grupuję w grupę rośliny, i dodaję do plane łąki particles/hair z renderem grupy roślin. Nie działa. Tzn. jako obiekty wrzuca na łąki poszczególne części rośłin/meshe, a nie rośliny w postaci grupy meshy). Czy da się to jakoś obejść? Tzn. czy da się do particles/hair dodać w jakiś sposób grupę obiektów z których każdy jest też grupą lub też obiektem z innym particles. Sądzę, że niestety nie, ala może ktoś ma sposób jak osiągnąć taki efekt.
W blenderze 2.8 zamiast grupy kolekcje.

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!

#1 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54491, 20190106, 23:28:03
Zaznacz wRender>Group pole Whole Group i tak dla każdej rośliny osobny emitter. Ewentualnie wstawić grupę jako instancję (Add>Group Instance) i te instancje zgrupować i emitować.

winhelp

Aktywny użytkownik
*
366 30 1
Miłego dnia!

#2 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54495, 20190107, 16:21:48
Dziękuję za pomoc
Próbuję obu Twoich sposobów. Pierwszy jak zrozumiałem polega na dodaniu kilku particles do tego samego plane, nie do końca działa ponieważ nie wiem jak spozycjonować grupę (nie ma origin jak mesh), dodatkowo nie działa particles w roślinie 3 (opcja parent paricles nie działa), obiekty mogą wchodzić na siebie. Chyba łatwiej wstawiać ręcznie... Zdecydowanie ciekawiej wygląda sposób drugi: można wybierać w grupie ilość występowań poszczególnych instancji, jest miejsce pozycjonowania instancji (jej axis). Problemy są dwa:
 • nie wiem jak przesunąć 'axis' instancji względem obiektów instancji (zawsze zaznaczają mi się i instancja i jego 'axis')
 • po przydzieleniu do particles grupy z instancjami roślin, na ekranie mam tylko gąszcz axis - jak włączyć render obiektów instancji w miejsce axis?
Przepraszam, że tak męczę, ale manual w przebudowie (mam wszystko zrobione w 2.8), w internecie też na razie krucho,  grupy stosowałem głownie dla zachowania porządku i w particles, ale nigdy nie używałem group/collection instance...

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!

#3 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54497, 20190107, 16:59:20
... nie wiem jak spozycjonować grupę (nie ma origin jak mesh)...
Domyślnie "Originem" Grupy jest centrum układu współrzędnych. Ułatwiając sobie pracę, obiekty należące do jednej grupy można umieścić na oddzielnej warstwie. Widać wtedy, gdzie jest środek układu współrzędnych i jak względem niego umieszczone są obiekty.
Dodatkowo punkt centralny grupy można dowolnie zmienić we właściwościach obiektu należącego do grupy (panel Object - zakładka Groups - XYZ)

Arek

Ekspert
*
3610 480 3
Tak 49396350

#4 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54518, 20190113, 14:48:42
Przepraszam, kilka dni nie mogłem być obecny na forum... Nadal jestem zainteresowany tematem. Dziękuję Ci Arku za podpowiedź - bardzo przydatna. Podpowie mi może jeszcze ktoś jak uzyskać w miejsce krzyżyków render konkretnych obiektów podpiętych do obiektu Collection Instance, powielonego poprzez particles hair/object (drugi sposób Kolegi Winhelp)? Powinny być rośliny na łące, a są axis na łące :D .

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!

#5 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54520, 20190113, 21:13:38
A nie ustawiłeś w Display zamiast Rendered na Axis? Podsyłam mój testowy blend.

winhelp

Aktywny użytkownik
*
366 30 1
Miłego dnia!

#6 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54529, 20190114, 00:26:40
To raczej nie to, mam ustawione na rendered. O ile myślimy o tym samej opcji ustawienie dotyczy tylko viewportu, a mnie na viewporcie jest łąka i axis, a na renderze jest tylko płaszczyzna łąki. Dodatkowo chciałbym wszystkie rośliny generować tylko jednym systemem particles/hair.
Załączę jutro jakiś uproszczony blend obrazujący zagadnienie.

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!

#7 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54542, 20190114, 22:15:02
Stworzyłem poglądowy plik (uwaga: na wersję 2.80) - proszę nie śmiejcie się z obiektów - powstały tylko na potrzeby tego pliku i nie będą nigdzie wykorzystywane - obiecuję ;D . Grupa/kolekcja kaktus zawiera w sobie 'wewn.' particles i stanowi powiedzmy kompletną roślinę. Grupa/kolekcja kwiatek ma z kolei kilka meshy i modyfikatorów i powiedzmy, że w całości też stanowi obiekt. Do każdego z nich oddałem instancję i zgrupowałem w kolekcji rośliny. Te rośliny chciałbym umieścić na łące przy pomocy jednego systemu particles, bez scalania każdej z nich w mesh. Tak jak w pliku  - uzyskuję  łąkę z axis.
PS
Sam obiekt/kolekcję kwiat można powielić bez kłopotu sposobem doprecyzowanym przez kolegę Winhelp, z kaktusem jest już problem (nie powiela narośli).  Obiekty mają  kolory (widoczne tylko w Lookdev mode - nie ustawiałem kolorów dla viewportu)

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!
Ostatnia zmiana: 20190115, 12:30:13 wysłana przez Staszek7

#8 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54543, 20190114, 23:59:37
Specjalnie ściągnąłem se 2.8 (ło matko jak to przeorali) i wyszło mi to co tobie w sumie - jak se dodałem plane i dałem mu też emitter to renderował tylko kolekcję kwiatek i kaktus ale tej z instancjami nie chciał w cale (ani nie było axisów )- może to jakiś bug? Kaktus też bez "kulek", tylko ta jedna. Cuda na kiju IMO.

winhelp

Aktywny użytkownik
*
366 30 1
Miłego dnia!

#9 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54559, 20190116, 21:58:53
Sprawdziłem, na wersji 2.79 taki sam problem. Czyli to nie błędy młodości wersji 2.80, a raczej generalnie błąd blendera lub mój. Szukam dalej...

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!

#10 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#54560, 20190117, 15:01:12
Udało mi się znaleźć pewne obejście problemu, nie jest idealne...
Mianowicie: tak jak do tej pory tworzymy grupę instancji obiektów złożonych (każda instancja to wskaźnik do grupy meshy stanowiących np roślinę) jak w moim wcześniejszym pliku. Dobrze było by zmienić nazwę instancji na inną niż nazwa grupy (ułatwi to filtrację/selekcję). Ustawiamy particles (niestety działamy w ciemno - bo na podglądzie tylko axis lub nic - można temu zaradzić podpinając na chwilę do particles  kolekcje zawierające poszczególne obiekty (z lub bez opcji whole collection), podpinając po kolei każdą z roślin można pooglądać czy generuje się prawidłowo). Na końcu podpinamy znowu grupę instancji i konwertujemy (convert w menu modyfikatorów). Particles można usunąć lub wyłączyć. Uzyskaliśmy powielone określoną ilość razy instancje roślin. Nadal mamy na widoku tylko axis, jednak wystarczy wejść do object /instancing i wł. opcję collection/group z wyborem odpowiedniej grupy. Pojawia się widok meshy stanowiących instancję. Aby uniknąć tysięcy kliknięć wystarczy wyfiltrować instancje tej samej rośliny, zaznaczyć jako aktywną tą która wyświetla się prawidłowo tzn. z meshami (zwykle tak pierwsza którą stworzyliśmy ręcznie, przed particles). Teraz ctrl+L (make link) i opcja DoupliGroup (jeśli nie zadziała, można drugi raz wybrać tą opcję w okienku ToggleToolbar). Powinny się pojawić obiekty z tej grupy. Powtarzamy czynności dla każdej grupy instancji)... Prawdopodobnie na tym etapie można przyporządkować do wybranej/wybranych pojedynczych instancji inną niż oryginalnie grupę meshy.

Wady metody:
 • słaba kontrola procesu - brak podglądu wszystkich instancji na raz na etapie ustawiania particles;
 • konieczność konwersji particles na pojedyncze obiekty (tu instancje) (jeśli particles nie usuniemy, a tylko wył., to po usunięciu wygenerowanych obiektów możemy coś poprawić i wygenerować jeszcze raz; ale chyba łatwiej save przed konwersją).
Zalety:
 • w dowolnym momencie można edytować obiekty roślin (w tym particles i parametry modyfikatorów);
 • w roślinach można używać modyfikatorów i particles bez konwersji;
 • można ustalić proporcje ilości poszczególnych roślin (w particles przed konwersją);
 • generalnie obiekty nie wchodzą na siebie (co prawdopodobnie miało by miejsce przy osobnym particles dla każdej rośliny).
 • można wygenerować pole jednej instancji, a dopiero później losowo wybierać instancje i przyporządkowywać im wybraną grupę meshy (ręcznie:  object /instancing i wł. opcję collection/group z dowolną grupą dla pierwszej z wybranych instancji i powielić ctrl+L).
Będę dalej drążył temat, może znajdę lepszy sposób.

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!
Ostatnia zmiana: 20190118, 13:03:09 wysłana przez Staszek7

#11 Odp: Particles grup złożonych obiektów

#55927, 20191218, 15:27:30
Znalazłem w internecie inną metodę na ten sam problem (generowania obiektów z particles z wykorzystaniem innego particles), może nie do końca całkowicie pod kontrolą ale...Np. próbujemy stworzyć las z takich samych drzew czyli teren (plane) ma particles/hair gdzie wybrano jako render/object drzewo, a drzewo to mesh z dodanym particles/hair i render obiect liść. I oczywiście nie działa. Można postąpić jak wcześniej proponowałem, ale można też zrobić to tak:
 • drzewo to mesh z dodanym particles/hair i render obiect: liść
 • do plane terenu dodajemy particles/hair, ale na razie nic w nich nie regulujemy (ewentualnie zmniejszamy ilość particles)
 • do drzewa dodajemy modyfikator ParticleInstance, jako object wybieramy plane terenu; wybieramy oś X, Y, lub Z (aby drzewa były pionowo). ParticleInstance musi być powyżej modyfikatora ParticleSettings. Nie odhaczamy size. Pojawiają się drzewa bez liści.
 • w particles drzewa emission/source zaznaczamy UseModifierStack - pojawiają się liście (za mało) - zwiększamy liczbę liści na: liczbę liści 1 drzewa jaka powinna być x liczba drzew
Aby ustawić przypadkowe rotacje drzew wybieramy w modyfikator ParticleInstance drzewa Create Along Path i Keep Shape. Rotation Random ustawiamy na większe niż 0 (ja ustawiałem 1). Position na 0. Można też nie stosować tej metody (nie włączać Create Along Path), za to bawić się opcjami particles terenu (rotacji), ale w moim przypadku obrót i faza działały tak samo czyli "przewracały drzewa).
Aby zrobić losowe wielkości drzew: w modyfikatorze ParticleInstance zaznaczamy opcję size i w ustawienia particles terenu wybieramy opcję render/object (bez wyboru konkretnego obiektu) - można ustawiać size i random size).
Nie udało mi się wszystkiego rozwikłać co do ustawień (pewne rzeczy przy tym samym ustawieniu dają inny efekt) - stąd też nie jestem pewien czy ta metoda jest zdecydowanie lepsza niż opisanej wcześniej. Ale w pewnych rozwiązaniach możne być super, tym bardziej że nie wykorzystuje "sztuczek". Jeśli drzewa są ponad terenem, warto zresetować transformacje obiektów (ctrl+a i all transforms), ew. ustawić lokalizację drzewa na taką jak terenu

Staszek7

Użytkownik
*
138 29 0
jestem tu nowy!