/  Forum  /  Hardware  /  Problem ze sprzętem?  /  Jaki komputer do grafiki 3D i animacji do zastosowań komercyjnych

Jaki komputer do grafiki 3D i animacji do zastosowań komercyjnych

Będę w domu dopiero wieczorem, zależy jak późno to odpiszę jeszcze dziś albo dopiero jutro. Na szybko to celował bym jednak w i7, dodatkowe 4 wątki robią dużą różnicę w renderingu. A nie wszystko policzysz na grafie. Płyta też mi się nie podoba ale muszę się jej jeszcze bliżej przyjrzeć. Co do pamięci wziąłbym 1600 ale z CL9 zamiast tych (intele nie są mocno czułe na taktowanie jeśli chodzi o wydajność, natomiast na mniejsze opóźnienia już tak), no i uwierz mi 8GB to mało. Męczyłem się do niedawna, antywirus, kilka użytków  w tle (do monitoringu grafik, płyty, jakiś komunikator itp.), Blender, firefox z otwartymi zakładkami (no tych akurat mam dużo :P ) no i już brakowało ram-u na PSE żeby obrobić większa teksturę. Teraz mam 12GB, niby się wyrabia ale ciekawe jak długo :P A nie robię jakiś większych scen w Blenderze :P Poczytaj co Piotr pisze w niektórych wątkach o pamięci i ile jej Blender potrafi wciagnąć :)

@Ancestor

Daj już spokój z tą myszką :D Raz że to akurat sprawa mocno indywidualna, choćby ze względu na preferowany chwyt, wielkość dłoni, a nawet potliwość, to z drugiej strony popracuj na myszy w rzeczach które wymagają precyzji na jakimś dużym monitorze z wyższą rozdzielczością.

Na własnym przykładzie, grafika, obróbka zdjęć wymaga wielu ruchów, dlatego żeby ręka nie odpadła mam ustawioną dużą czułość. Na dobrej podkładce z precyzyjną myszką zdaje to egzamin. Na niskim DPI w myszce za 30zł musiał bym daleko machać myszą żeby przesunąć kursor z jednego końca ekranu na drugi, przy natywnej czułości. Czułość oczywiście można podkręcić ale wtedy gubimy precyzję.

Niestety w takich przypadkach dobra myszka z dużym natywnym DPI to konieczność, a nie fanaberia.
Jesteśmy skazani na zgubę, skazani od samego początku, i umrzemy, znając tylko niewielki fragment rzeczywistości, który w dodatku pojmujemy na opak.

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
To boldly go where no man has gone before
Ja niestety należę do ludzi o okropnie dużej potliwości dłoni, ehh takie życie.... Co do SRa, to powiem ci że o myszce masz dużo racji, raz w życiu kupiłem sobie gamingową myszkę. 5600dpi i wież mi pierwsze dni nie były proste ale po 1.5 roku ie jestem wstanie sobie wyobrazić powrotu do zwykłej.  Ale mam zawsze fun jak ktoś u mnie coś próbuję zrobić to i tak nic nie może bo nie trafi nawet kursorem by włączyć jakis program. Dobrze jest też mieć wyprofilowaną myszkę, zawsze miło się ją trzyma. Co do space navi. no też się interesowałem ale jednak wole zostać przy myszce bo jednak szerszy krąg zastosowań. Ale jak kto woli, powiedziałem co wiedziałem i mam nadzieję że pomogłem.

KattaK

Zaawansowany użytkownik
*
1452 27 2
Stworzony by tworzyć
Ostatnia zmiana: 20140527, 18:19:32 wysłana przez KattaK
Więc tak, co do płyty to jednak proponuję dorzucić 100zł do ASRock Z87 Extreme4. 12 faz zasilania zamiast 6, dużo lepszy układ dźwiękowy, ESATA, druga karta nie będzie Ci kolidować z portami SATA co może być problemem w MSI, dwie kości BIOS-u. http://pclab.pl/art52708-10.html

System, miej na uwadze że Win7 Home Premium obsłuży Ci tylko do 16GB RAM, tak a propo przyszłej rozbudowy. Co do Pamięci spokojnie wystarczy 1600 z CL9. Do tego kości kupuj parowane czyli 2x4GB w tym przypadku nie pojedyncze. Wkładając w odpowiednie sloty pracują wtedy jako para na raz, zyskujesz na transferze nawet około 30%. Ja osobiście bym celował w Kingstona HyperX-a czy tańszego również niskoprofilowego Crucial-a, którego parę kości w sumie kupiłem i użytkuję obecnie ;D Ważne żeby kości nie miały wysokich radiatorów wystających po za zarys, żeby zmieściły się pod niereferencyjnym chłodzeniem CPU.

A pro po chłodzenia, bo nie widzę w spisie, lepiej nad jakimś pomyśleć od razu, nawet jak nie jakiś wypas to cichą średniawkę.

Z tańszych np.: http://www.komputronik.pl/product/167647/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/SilentiumPC_Spartan_PRO_HE924_CPU_Cooler.html
Większy wybór jest od 150zł: SilentiumPC Grandis XE1236 (osobiście nie miałem w łapkach ale wygląda ciekawie za tą cenę), Thermalright HR-02 - Macho 120, be quiet! CPU cooler Shadow Rock 2... w wyższych cenach jest już naprawdę spory wybór.

http://forum.pclab.pl/topic/964789-SilentiumPC-Grandis-XE1236/

Zasilacz, hmmm... Dołożył bym do CS-a z Goldem, albo wziął CS 650W. Lekko ponad 400zł to powinieś trafić Antec True Power Classic 650W 80+ Gold AQ z 5-letnią gwarancją, który jest klasę wyżej od podanych wyżej zasilaczy. Z "Corsarzy" to brałbym coś z serii RM obecnie, ostatecznie TX. Oba mają również 5 lat gwarancji. Ale RM750 to 460zł w Komputroniku. Za tyle dostaniesz też 750W "Antka".  No chyba że dostał byś gdzieś Seasonica x-750 w dobrych pieniądzach :D I na zasilaczu bym akurat nie oszczędzał.
Jesteśmy skazani na zgubę, skazani od samego początku, i umrzemy, znając tylko niewielki fragment rzeczywistości, który w dodatku pojmujemy na opak.

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Ostatnia zmiana: 20140527, 20:43:34 wysłana przez Star Rider
Dzięki za dogłębną analizę.

Płytę zmieniłem za radą, natomiast co do pamięci, to rozumiem, że jak kupie 2 duale (2 x 4GB) to zapełnię wszystkie 4 gniazda. Znalazłem w prolinie Kingstona duala 16GB z CS9.
http://proline.pl/?p=PAMKINDR30191

Jak go kupię to zostaną mi wolne dwa gniazda na kolejnego duala.
Dobrze rozumuję? :)

kolorama

Nowy użytkownik
*
13 0 0
jestem tu nowy!
Tak  :)

Możesz włożyć na te płyty  4 kości pamięci. I mogą pracować w dwóch parach. Jeżeli obsadzisz teraz jedną parę to zostaną Ci jeszcze dwa gniazda dla drugiej pary.

Te pamięci do których link wkleiłeś są nawet na liście kompatybilności ;P
http://www.asrock.com/mb/Intel/Z87%20Extreme4/?cat=Memory

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Nadejszła wiekopomna chwila i skompletowałem w końcu zestaw, który zamierzam kupić.
Tu jeszcze raz wielkie ukłony dla Was w podziękowaniu za pomoc.

Budżet nieznacznie przekroczyłem, ale mam nadzieję, że ten kompromis pomiędzy wydajnością, elastycznością konfiguracji a ceną udało się osiągnąć.
Resztę zweryfikuje już życie.

Pozostałem przy słabszym procku ale dołożyłem dobrego RAMu do 16GB.
Zrezygnowałem z SSD, myszki i klawiatury, bo coś musiałem odpuścić. Odpuściłem też chłodzenie procka, bo nie będzie podkręcany, a i obciążenie na razie nie powinno być jakieś ekstremalne.
Niestety musiałem dołożyć do WIN7 Pro na wypadek konieczności dołożenia w przyszłości RAMu
Zmieniłem też zasilacz na ten polecony przez @Star Rider'a
http://www.x-kom.pl/p/159410-zasilacz-komputerowy-corsair-750w-cp-9020055-eu-box.html

Wrzucam obrazek zestawu. Może napiszę za jakiś czas jak się sprawuje.
tnx i do zo na forum :)

kolorama

Nowy użytkownik
*
13 0 0
jestem tu nowy!
Thermalright HR-02 - Macho 120, be quiet!

Polecam, zdecydowanie najwydajniejszy w swoim przedziale cenowym. W spoczynku CPU miewa 19 stopni, w stresie nigdy nie przekroczył 60 (i7 3820).

jedimaster

Aktywny użytkownik
*
398 13 1
1047557
Z chłodzenia bym nie rezygnował ostatecznie wziął tego Spartana za 60zł, nawet na niepodkręcony procesor. Będzie zupełnie inna kultura pracy zestawu pod obciążeniem.

Zasilacz w tej firmie  do której podałeś link ma 3 lata gwarancji, w Komputroniku 5 lat. Chyba że nie będziesz kupował od nich tylko tak wkleiłeś jako podgląd.

http://www.komputronik.pl/product/205890/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Corsair_RM_750W_80PLUS_GOLD_modularny_ATX_wiatrak_135mm.html

I przepraszam ale wcześniej jakoś mi umknęło :/  Dysk polecał bym mocno, kupić z serii Black.

Jak będziesz kupował zestaw w jakiejś firmie to zawsze możesz jeszcze ponegocjować jakiś upust, żeby zmieścić się w zadanej kwocie ;)

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Dzięki ale już po ptokach :)
Zamówienie i płatność poszły.
Przypiliło mnie, bo robota czeka.

Z tym chłodzeniem, to będę obserwował temperaturę procesora i zobaczymy jak to będzie.

Natomiast o gwarancje  zasilacza zapytałem. Trochę mnie to zaniepokoiło, bo faktycznie na stronie producenta też jest 5 lat

kolorama

Nowy użytkownik
*
13 0 0
jestem tu nowy!
To lipa, ale nawet jak poszły to zawsze możesz zadzwonić i zagadać choćby tylko o samo chłodzenie. Przy tej kwocie może dołożą Ci w cenie :P

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Dzień Dobry!

Proszę  o złożenie komputera do grafiki 3D, głównie tworzenie animacji w Blenderze (symulacji wydarzeń) na dużych scenach. Bez monitora, samo PC.

Budżet, z tego co wiem bardzo mały jak na branżę = 3,5k z VAT

Myślę, że i tak się coś znajdzie.

Ps. Monitor ma jakieś znaczenie przy pracy? Mam 22,5 calowy LED.

Dominik.

Popekk

Nowy użytkownik
*
8 0 0
jestem tu nowy!
Ps. Monitor ma jakieś znaczenie przy pracy? Mam 22,5 calowy LED.
Dominik.
Pewnie, że ma znacznie, w pracach graficznych w szczególności. Podaj model, specjaliści go ocenią ;) Chociaż dwa monitory też dają pewien komfort, ja nieraz podłączam laptopa do telewizora.
Nie ważne ile razy upadłeś, ważne ile razy się podniosłeś.

Kamil1064

Ekspert
*
3845 164 1
Pytanko do ogarniętych, chciałem kupić sobie drugi monitor. ale stwierdziłem że wole poczekać aż te z 4K trochę stanieją, co myślicie? Jest sens czekać?

KattaK

Zaawansowany użytkownik
*
1452 27 2
Stworzony by tworzyć
Pytanko do ogarniętych, chciałem kupić sobie drugi monitor. ale stwierdziłem że wole poczekać aż te z 4K trochę stanieją, co myślicie? Jest sens czekać?
Jeżeli jest to faktycznie niezbędne, kwestia także jak radzisz sobie z tym jednym - czy chce Ci się czekać.

Kamil1064

Ekspert
*
3845 164 1
Powiem tak, kasy dużo nie mam, spieszyć mi się nie spieszy jeden mi na razie wystarcza. Zadałem takie pytanko orientacyjne, mi się na razie nie śpieszy.  :D

KattaK

Zaawansowany użytkownik
*
1452 27 2
Stworzony by tworzyć
Proszę  o złożenie komputera do grafiki 3D, głównie tworzenie animacji w Blenderze (symulacji wydarzeń) na dużych scenach.

Hmm... W tej kwocie to raczej zapomnij :/ Komputer do zabawy z Blenderem to może jeszcze bym się pokusił o zaproponowanie jakiejś konfiguracji, z 8GB RAM i jakąś słabszą kartą na początek. Może i z tą 750 Ti, ale trzeba trochę pokombinować z Blenderem żeby z nim współpracowała. No i z możliwością przyszłościowej rozbudowy. Ale tworzenie animacji na dużych scenach to albo Titany, a jak na naprawdę dużych plus rozbudowane symulacje to potrzeba ogromnych ilości pamięci RAM i wielordzeniowych mocnych CPU x2 albo i więcej. :/ A już jak Ty to chciałeś robić na laptopie to nie mam pojęcia ;P

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Tak luknąłem w ceny to już lepiej za to kompa złożyć, nawet na titana z by starczyło ;D
http://store.apple.com/pl/product/HD971ZM/A/monitor-sharp-32-cale-pn-k321-%E2%80%94-4k-ultra-hd-led
Ale gdyby celować w te tańsze to jeszcze ujdzie:
http://www.frazpc.pl/aktualnosci/926329,asus-takze-zapowiada-monitor-4k-dla-graczy-za-649-usd.html
http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&cs=19&l=en&sku=210-ACHO
Tylko kwestia czy są one coś warte w praktyce, poczekajmy na ekspertów ;D

Kamil1064

Ekspert
*
3845 164 1
Ostatnia zmiana: 20140529, 14:11:38 wysłana przez Kamil1064
No wiesz, dla tego wole poczekać ;) i dla tego zapytałem was

KattaK

Zaawansowany użytkownik
*
1452 27 2
Stworzony by tworzyć

Sens czy nie to zależy od indywidualnych potrzeb :) Na pewno tak wysokie rozdzielczości, o ile to nie jest przeglądanie netu czy pisanie w office, itp. będzie wymagał większych zasobów sprzętowych. Przede wszystkim pamięci VRAM, ale też większej mocy obliczeniowej GPU. I trzeba wziąć to pod uwagę :P To jest jednak 3840x2160 pixeli do przetworzenia :) Do tego większość tych monitorów to obecnie matryce typu TN, a wariantów IPS jest stosunkowo dość mało i są dużo droższe. Ja bym się wstrzymał aż ceny z IPS-ami spadną i pokażą się karty grafiki "dla ludu"  z 6GB pamięci.

Edit:
No i o myszce nie zapomnij :D Przy takich rozdziałkach żeby była precyzyjna to też musi mieć sporą rozdzielczość sensora ;D

Star Rider

Zaawansowany użytkownik
*
1225 77 8
Ostatnia zmiana: 20140529, 14:16:47 wysłana przez Star Rider
No to dzięki ci za radę, upewniłem się w swoich przekonaniach. Dzięki chłopaki za pomoc!

KattaK

Zaawansowany użytkownik
*
1452 27 2
Stworzony by tworzyć
Powiem tak, kasy dużo nie mam, spieszyć mi się nie spieszy jeden mi na razie wystarcza. Zadałem takie pytanko orientacyjne, mi się na razie nie śpieszy.  :D

jak nie masz dużo kasy to kup sobie poleasingowy monitor (nec czy eizo 19" można kupić za 100-150 zł) i zobacz jak Ci się pracuje na dwóch monitorach. Ja tak pracuje od ponad roku i nie narzekam :)

jedimaster

Aktywny użytkownik
*
398 13 1
1047557