/  Forum  /  Profil użytkownika troman  /  Pokaż wiadomości  /  Pokaż wątki

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - troman

Strony: [1]
1
Witam

Chciałem się poradzić i zapytać co Wy o tym sądzicie.

Mam klienta, który produkuje łóżeczka dziecięce i chciałby swoje produkty prezentować na stronie czy też innych materiałach reklamowych w formie zaaranżowanych pokoików. Oczywiście znam Blendera i jego możliwości, ale mam pytanie czy takie aranżacje :
Robi się właśnie w takich programach jak Blender? Czy może są inne programy które pomagają przy takiego typu aranżacjach? A może mi się wydaje że to jest 3D i to wszystko jest robione w realu? Tylko jakie koszta...

Wiem, że w Blenderze jest możliwe takie coś do uzyskania jak wszystko.. Ale czy iść tą drogą czy inną?

2
Blender Game Engine / TromanJam - Turniej Twórców Gier
« dnia: 20181110, 16:36:58 »
Na portalu troman.pl organizujemy pierwszy turniej twórców gier - TromanJam.
żeby nie powielać : http://troman.pl/news/tromanjam-pierwszy-turniej-tworcow-gier-tromana_ID103
Zapraszamy!

3
Właśnie został udostępniony za darmo, nowoczesny, wieloplatformowy silnik gry - Armory3D. Jest to zewnętrzny silnik całkowicie zintegrowany z Blenderem, czyniąc z niego w końcu kompleksowe narzędzie do tworzenia gier na miarę UE4 czy Unity. Najważniejsze funkcje :
 • Rendering oraz materiały na poziomie Cycles
 • Modelowanie, teksturowanie, fizykę i logikę obiektu projektujesz w samym Blenderze
 • Globalne oświetlenie - voxel-based
 • Oświetlenie bazowane na HDR
 • Screen space ambient occlusion
 • Wolumetryka
 • Filtry: bloom, gaussian blur, tone-mapping, lens distortion, vignette, depth of field, FXAA, motion blur
 • Obsługa sieci
 • Logic nodes - kostki logiki w formie nodów
 • Wieloplatformowość - zarówno aplikacji jak i ekspotowanego projektu

Więcej : http://armory3d.org/
http://troman.pl/news/armory3d-nowy-silnik-gry-do-blendera_ID79

4
Blender Game Engine / Rolling Template - szablon gry
« dnia: 20160118, 22:45:17 »
Wraz z całą społecznością serwisu troman.pl prezentujemy Wam pierwszy szablon typu gry jakim jest Rolling Template - a prościej mówiąc jest to typ gry w której sterujemy kulą (piłką - gry typu Marble, Ball Game).

W ogóle o co chodzi z szablonami? Otóż mając chwilę Blender game enginowego załamania, poinstalowałem sobie co to nowsze silniki gier typu Unity, Unreal Engine 4 i nawet poświęciłem trochę czasu na przerobienie jakichś tutoriali. Niestety natłok tych wszystkich opcji i potrzeba uczenia się nowego interfejsu spowodował tym szybszy powrót do Blendera. Wiecie.. działa to nasze jakieś przyzwyczajenie, że kosztem lepszych efektów i wydajności, zraża nas zmiana nawyków i potrzeba przestawienia się na inne UI.. Doskonale wiemy, że BGE ma pewne ograniczenia(duże), ustępujące najnowszym silnikom gier, ale Blender i jego engine, ma to coś w sobie, że nie możemy go tak sobie odpuścić. Grzebiąc w UE spotkałem się z systemem szablonów, które ów program serwuje na starcie.. Ciekawy pomysł - użytkownik wybiera szablon gry jaką chce zrobić, i podstawową fizykę i sterowanie już ma, pozostaje mu tylko pomysł na samą grę i wykonanie.. Myślę sobie "ach.. w Blender game engine by się to przydało.." I tak razem z użytkownikami forum troman.pl, uznaliśmy, że w BGE też byłyby pomocne takie szablony, które można dać społeczności, aby mogła zobaczyć, że w BGE można zrobić każdy typ gry

Na pierwszy rzut trafił Rolling Template, niby bardzo prosty do odtworzenia w BGE, w sumie to tylko tocząca się kula, lecz napotkaliśmy się z większymi i mniejszymi problemami, które z powodzeniem rozwiązaliśmy. Poniżej elementy zawarte w szablonie :

 • podstawowa fizyka kuli
 • sterowanie kulą WSAD względem widoku kamery(to był największy problem do rozwiązania z całym spokojem mogę stwierdzić, że to jedny plik w sieci rozwiązujący ten problem, ściągałem wiele plików gier poruszających ten typ gry, niestety nie było w nich tej funkcjonalności)
 • sterowanie widokiem kamery - Mysz; Q/E - przybliżanie/oddalanie widoku
 • podwójny skok - Spacja lub LPM
 • zmiana koloru kuli - PPM
 • zmiana rozmiaru kuli - Kółko myszki
 • całe sterowanie i zachowanie kuli zostało przeniesione do skryptu pythona - nawet w tak prostym przykładzie ilość kostek logiki wymagana do podstawowego sterowania, wprowadzała już niezłą pajęczynkę i nieczytelność (Sprawdza się tu opinia, że kostki logiki nadają się tylko do prostych rzeczy, nawet do lekko zaawansowanych potrzebny/wygodniejszy jest python (a nie myślałem że Rolling Template będzie aż tak potrzebował pythona, myślałem że szablon jest na tyle prosty, że wystarczą mu kostki))
 • podstawowe materiały z właściwościami fizycznymi
 • podstawowa scenka z obiektami dynamicznymi

więcej informacji : http://troman.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=375Aktualna wersja : 1.3 [Pobierz 2.8MB]

Zapraszam do testowania i wychwycenia błędów. Jeśli macie pomysły co do tego szablonu, to proszę się nie krępować, chętnie posłuchamy opinii i sugestii.  A może pomysł na grę??

5
Witam

Dawno nie robiłem animacji za pomocą Keyframes, ale czy mi się wydaje czy Delta location/rotation/scaling nie działa?? Używam Blendera 2.76 więc może coś się zmieniło, albo coś robię nie tak, niech ktoś mnie oświeci..

Strony: [1]