Wesołych świąt! Nowa wersja Blendera pod choinkę!

Witajcie! Pojawił się długo oczekiwany nowy Blender w wersji 2.73! Jest to wersja Release Candidate, ale można ją już pobierać i badać. Warto także odwiedzić spis nowych funkcji i dodatków, które w tej wersji zaimplementowano. Zapraszam!
Cykl wydawniczy Blendera trwa od dwóch do trzech miesięcy. Jest to naprawdę intensywnie rozwijany program – jeden z najszybciej „rosnących” na rynku, a trzeba powiedzieć, że sam program ma już dobrze ponad 10 lat… Taka dynamika to coś niezwykłego. Nie brakuje ludzi takich jak ja, którzy uwielbiają jechać po krawędzi, i używają własnej wersji kompilowanej codziennie, po prostu dlatego, że jest to „bleeding edge”. Wariaci i zapaleńcy zapewne rozumieją ten rodzaj ekscytacji. Ale już robienie w oparciu o taką wersję wykładów, czy stawianie na niej cyklu produkcyjnego, to nawet według mnie czyste wariactwo. Cóż, w razie czego mam jeszcze gdzieś stabilną wersję oficjalną… Ale przechodźmy do rzeczy! Prezentuję Wam dziś pierwszy od baaaardzo długiego czasu wpis, w dodatku z nagraniem zrobionym dziś w wolnym oknie czasowym (niespodziewanym) w akcje chwilowej radości, że można nagrać, bo jest cicho, i można coś powiedzieć ludziom o nowym Blenderze na gwiazdkę 🙂 Developerzy naprawdę się postarali i mamy elegancką nową, błyszczą wersję naszego ulubionego programu dosłownie, pod choinkę! Oto wersja splasha  2.73RC (znajdziecie ją w katalogu release/datafiles/): splash_2x Jest to plik 2x powiększony (taki znajduje się w plikach developerskich razem z mniejszym), a w Blenderze wygląda to tak: blender272rc-splash Gdzie widać dodatkowo datę i godzinę w której program skompilowałem. Niedługo wyjdzie wersja stabilna i wtedy napis „Release Candidate” zniknie. Powodem nagrania tego materiału była opcja, która umożliwia przywrócenie w nowej wersji całej poprzednio ustawionej konfiguracji, którą być może – tak jak ja – tuningowaliście długie godziny. Zatem jest to nowy materiały dodany do Polskiego Kursu Blendera – pierwszy od bardzo długiego czasu. Przez prawie pół roku nie byłem w stanie nic nowego nagrać (a próby, które podejmowałem kończyły się porażką ze względu na spory hałas w okolicy). Teraz jednak udało się, wykorzystałem wąskie okno czasowe, zatem z radością mogę zaprezentować wreszcie coś. Chociaż krótki – lepszy rydz niż nic, łapcie na święta mały prezent 🙂 Szykuję nieco lepsze upominki w postaci lepszych tutków, które pojawią się niebawem. Oto tutorial:
Polski Kurs Blendera: Zajawka – Blender wersja 2.73 RC
ID: 4174

Wasze przemyślenia

A swoją drogą – Nie zastanawiałeś się nigdy nad tym aby uruchomić jakiś kanał dotacji na PKB w postaci wolnych datków na rozwój serwisu ? Dodatkowy grosz na pewno by motywował i pomagał w rozwoju serwisu i materiałów.

Witam,
A cóż się dzieje że taki hałas i nie można nagrywać ? Portal trochę się zatrzymał w publikacji nowych materiałów 🙂 Czy wrócą czasy regularnego pojawiania się nowych materiałów ? Szkoda aby strona strona za rok była już tylko archiwum dobrych materiałów do starszych wersji Blendera.

Tutki wrzucam i zawsze wrzucałem tylko w wolnym czasie, i w „miarę możliwości”. W tym roku za moim oknem trwa przebudowa dwujezdniowej drogi a więc przez cały roboczy dzień mam hałas koparek, cieżarówek i innych ciężkich maszyn. Po południu, gdy za oknem ucicha mam w domu rodzinę. Gdy trafi się jakaś chwila gdy nikogo nie ma, i akurat jest cicho w okolicy, sąsiedzi zaczynają tłuc kotlety, i tak to leci… 🙂 Mimo to udało mi się trochę nagrać, polując na ciszę. Dlatego teraz wrzucam.

Rozumiem.
mam nadzieje że nigdy nie ustaniesz w tym co robisz, bo to kawał dobrej roboty 🙂
Pzdr

Nie chciałbym przestać, sprawia mi to wiele satysfakcji, i dużo się przy tym uczę.