PKB 3.0!!!

Polski Kurs Blendera doczekał się nowej wersji. Jest to obecnie wersja 3.0! Praca nad obecnym kształtem PKB trwała ponad 4 miesiące, chociaż już wcześniej podejmowałem próby, aby nauczyć się tworzyć style, i rozbudowywać WordPressa. Okazało się, że w trakcie normalnej życiowej działalności, nauka silnika zajęła mi więcej niż się spodziewałem.

Początki i kolejne podejścia

Na początku, latem w roku 2018 zbudowałem pierwszą wersją nowego stylu (templatu). Wykonałem ją zgodnie z poradnikiem na YT zrobionym przez Alessandro Castellaniego, który od zera dosłownie tłumaczył, jak kodzić nowe funkcje WP. Przerobiłem znaczną część kursu, zbudowałem podobny template do tego, który był tłumaczony, miałem w nim sporo zaawansowanych funkcji, ale – utraciłem kontrolę nad projektem. Ponieważ rozwój był bardzo szybki (pisałem równocześnie w trakcie oglądania poradników), po tygodniu często już nie pamiętałem gdzie i co było przełączone. Jednocześnie, PKB jest miejscem, gdzie zebrane jest wiele różnych treści, i zależało mi na tym, aby móc oddzielić zwykłe posty, takie jak ten, od postów które są poradnikami. Nie miałem wtedy dobrego zrozumienia tego, w jaki sposób WP organizuje dane, i po próbie zrobienia własnych typów postów projekt się rozsypał.

Drugie podejście rozpocząłem we wrześniu, czując potrzebę zmian i rozbudowy Kursu. W tym czasie przecież nie nagrywałem żadnych poradników, a pracowałem nad PKB dosłownie dzień i noc. Stworzyłem w dwa razy krótszym czasie wersję drugą stylu, w którym było mniej funkcji, ale za to udało mi się zrobić separację treści dydaktycznych od blogowych. Nauczyłem się czym są własne taksonomie, jak robić własne typy postów, i jak wiązać różne przestrzenie danych ze sobą. Nadal jednak nie miałem w tym dobrej orientacji, i co dziwne, kontrolę nad projektem straciłem programując jego wygląd. Musiałem się wiele nauczyć o technologii CSS i tworzeniu stron WWW pod różne urządzenia. Nie byłem zadowolony z tego, co otrzymałem. Style, które napisałem były bardzo nieprzenośne, i ciągle trzeba było dodawać nowe definicje, aby ogarnąć kolejne elementy serwisu. Porzuciłem więc ten projekt traktując go jako wprawkę, i rozpocząłem od nowa.

Miałem już doświadczenie w budowaniu treści w WP, organizowaniu informacji i jakie-takie pojęcie na temat responsywnych stron internetowych. Trzeba było jednak przerwać prace ponieważ zrobił się październik, i wystartował nowy rok akademicki. Potem była Konferencja Blendera, na którą pojechałem do Amsterdamu. Następnie organizowałem Blender Day 2018. Dopiero pod koniec roku 2018 miałem chwilę względnego spokoju na Uczelni i postanowiłem w końcu zrobić porządnie serwis PKB. Plany te jednak udało mi się wprowadzić w życie dopiero w lutym. Styczeń to miesiąc w którym na Uczelni kończy się pierwszy semestr, i miałem wtedy mało czasu.

Template do Forum

Prace, które wznowiłem na początku lutego szły bardzo dobrze. W ciągu ledwo tygodnia miałem postawiony bazowy serwis i w miarę ogarnięty wygląd. I wtedy przypomniałem sobie, że mamy przecież Forum… Właśnie! Nasze Forum, które jest tak naprawdę głównym centrum działalności PKB, a przynajmniej miejscem spotkań ludzi, którzy korzystają z poradników i dzielą się swoją wiedzą. Uznałem, że skoro teraz udało mi się zrobić separację treści, to i Forum musi przejść renowację. Po krótkiej analizie wiedziałem, że wystarczy przygotować schemat (template) do Forum, który wygląda prawie tak samo, jak template strony, i to załatwić powinno sprawę. Rozwiązania, które Forum wspierało – czyli możliwość osadzenia go w innej stronie odrzuciłem – jak się okazało słusznie. Ta możliwość nie była rozwijana od lat, a mieszanie baz danych i serwisów zwykle kończy się chaosem. Obejrzałem zatem style do Forum, i oczywiście żaden nie wyglądał nawet podobnie do tego, co zrobiłem z głównym serwisem. Trzeba było wykonać styl do Forum samodzielnie. Zajrzałem do źródeł i włosy stanęły mi dęba. Takiego stylu pisania nigdy, przenigdy nie stosowałem. Chodzi mi o to, że jakość kodu nie była zła, ale był on napisany w sposób maksylanie utrudniający pracę z nim.

Walka

Forum SMF napisano ładnych parę lat temu. Schemat, który jest domyślny powstał w takich czasach, w których jeszcze nie używano komórek i tabletów do czytania WWW. Dlatego wszystko, co w tym schemacie było napisane było przestarzałe. Każda belka, blok, każdy element forum był pozycjonowany za pomocą floats (czyli poleceń zmuszających element do przyklejania się do lewej lub prawej strony). Technologia ta zanikła ponad 10 lat temu, a jej brzydkim efektem jest mnóstwo śmiecia w kodzie. Każdy float trzeba potem czyścić aby kolejny element nie nachodził na poprzedni. Układ staje się wrażliwy na różne dziwne błędy przeglądarek, i aby w miarę go pozycjonować, trzeba dodawać pełno niepotrzebnych pustych elementów lub niewidocznych ramek i pojemników. A wszystko to napisane było w PHP, to znaczy – template, który miał zawiadywac wyglądem, zawierał wszystko na kupie – logikę, pętle, wywołania funkcji i klas, a całość była przeplatana tysiącami poleceń echo, które wypisywały tekst. Tylko że ten tekst był co chwila przerywany różnymi zmiennymi, które oczywiście także używały cudzysłowów lub apostrofów. A w tym wszystkim znaczna większość zmiennych była wstawiana warunko, zatem umieszczono je w instrukcji warunkowej, ale nie zwykłej, tylko skróconej, w postaci operatora trójargumentowego. Wszystko to powodowało całkowitą nieczytelność kodu. Przykładowo, fragment odpowiedzialny za wyświetlanie działów Forum rozciągał się na kilka tysięcy wierszy. W mojej wersji skróciłem kod do kikudziesięciu wierszy. Dodatkowo, udało mi się wykorzystać style zbudowane dla serwisu WP, i mamy responsywność na Forum!!!

Przerwa międzysemestralna skończyła się szybciej niż się spodziewałem, i trzeba było zacząć nowy semestr zajęć i pracy na Uczelni. W tym roku okazało się, że mam bardzo dużo zajęć, i to takich, do których muszę się porządnie przygotować. Zabierało mi to znaczną ilość czasu, niestety. W efekcie, pracować mogłem nad PKB tylko wieczorami, czasami zarywając noce lub przeznaczając na rozwój strony jedyne dwa względnie wolne dni w tygodniu. Weekendy miałem niestety zajęte. Dodatkowo w tym semestrze (akurat się skumulowało) biorę udział w nadprogoramowych zajęciach i kursach, które robię aby podnieść kwalifikacje. Do tego należy dodać ewentualną pracę naukową, która jest ode mnie wymagana, no i zajęcia zaoczne, które zabierają mi sobotę i niedzielę. Pechowo się złożyło, ale zrozumiałem, że nigdy nie nadejdzie dzień, kiedy będę miał optymalne warunki do pracy. Dlatego przyłożyłem jeszcze większy nacisk na dokończenie PKB, i wtedy zaczęło się poddawać moje ciało. O tym już nie będę dużo pisał, w każdym razie nadmiarowe siedzenie przez dziesiątki godzin i intensywna praca sporo mnie wycieńczyły, poddawać się zaczęły …łokcie, plecy, głowa, oczy, itp. W międzyczasie przydarzył mi się kurs dodatkowo e-learningowy, który musiałem rozpocząc dla ponad 40 osób. W każdym razie, nieprzekraczalny deadline ustaliłem na 1 kwietnia – najlepsza moim zdaniem data, aby zaskoczyć świat i pokazać nowy serwis.

Finał

Zatem jest. To już teraz, już dziś. Oddaję na świat efekt moich okrutnych zmagań z niewiedzą, z obcym kodem, żmudne godziny cyzelowania i szlifowania styli w różnych powiększeniach i konfiguracjach, a w środku stare poradniki i coraz większe Forum. Niestety, nie jest to serwis doskonały i widzę w nim wiele wad, i słabych miejsc. Nie wszystko jest ładnie, brakuje oszlifowania. Mam nadzieję, że całość będzie po prostu działać, a wtedy na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników dowiem się co i jak poprawić. W serwisie jest minimum javascriptu, wszystko w zasadzie zakodzone jest w HTMLu i CSSach. Oczywiście napisałem sporo funkcji PHPowych, dzięki którym mamy teraz np. licznik poradników, lub fajny sposób ich wyświetlania.

Uruchomienie całości na nowym serwerze, w nowej instalacji zajęło mi ponad dobę nieprzerwanej pracy. Były to godziny bardzo irytującego szukania drobiazgów, np. jakiejś ścieżki zakopanej gdzieś głęboko, która psuła cały wygląd, bo przez nią nie ładował się styl. Pojawiły się błędy związane z przełączeniem domeny, gdy fonty ładowane z serwera PKB nie były respektowane na skutek braku odpowiednich nagłówków HTTP. Jest sporo wad i braków. Mam nadzieję, że usunę je szybko, a typowy użytkownik na większość z nich nie trafi. Nie działa na razie wyszukiwanie, a w galeriach nie wyświetlają się obrazy (akurat nie wiem dlaczego i to jest najpilniejszy problem do rozwiązania).

Co dalej?

Wchodzimy teraz w nową erę rozwoju Polskiego Kursu Blendera. Mamy serwis, w którym możliwa jest swobodna separacja treści. Mamy znacznie odświeżone i zintegrowane Forum, które może być teraz łatwiejsze i przyjemniejsze w obsłudze. No i mamy nowy system nagrywania poradników, który opracowałem, nowa jakość obrazu i dźwięku. Bo właśnie – tyle pracy włożyłem, tyle potu wycisnąłem nie tylko po to, aby wykodzić parę stron. Powstał workflow do tworzenia nowych poradników. Zrobiłem już pierwsze nagrania. Na początku mi nie szło, bo wypadłem z obiegu, dlatego pierwsze tutoriale, które wrzucę, nagrywałem tak średnio od trzech do pięciu razy. Zanim się rozkręciłem, trochę to zajęło. W zasadzie pozostaje mi teraz zmontować materiał – i mogę wrzucić pierwsze pięć-dziesięć poradników, dla początkujących, dotyczących Blendera 2.8! Hurra!!!

Mam nadzieję, że nowy PKB spodoba się Wam, i uda mi się przekazać odrobinę tajemnej wiedzy na temat Blendera 2.8, który już na etapie wczesnej wersji beta jest niezwykłym programem.

Wasze przemyślenia

Szanuje pana wielkie zaangażowanie i wkładaną pracę w rozijaniu PKB 😀 Z opublikowanych materiałów wypływa mnóstwo świetnie przekazanej wiedzy, a skoro w gotowości czekają lepsze jakościowo materiały to nauka będzie jeszcze efektywniejsza 😀