Studio filmowe TV TASK

TASK to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. To tam powstał pomysł na utworzenie kursu, który stał się potem Polskim Kursem Blendera.
Dziś mogę kolejny raz napisać o tym niezwykłym miejscu, a przyczyną jest Studio Filmowe, czyli TASK TV. Jak wiecie, był taki rok, gdy w TASKu prowadziłem kurs Blendera. Uczestnicy poprosili mnie wtedy, aby nagrać część materiałów po to, aby można było z nich skorzystać, i tak zacząłem tworzyć poradniki do Blendera. Ponieważ nauczam zawodowo Blendera (i również zawodowo – robię z tym Blenderem różne rzeczy), taka forma prezentacji i utrwalenia materiału okazała się sensowna, i przyniosła bardzo konkretne korzyści w następnych latach (na przykład nauczyłem się lepiej obsługi programu) 🙂 Zawsze jednak wspominam i podkreślam, że inicjatorem oraz pierwszym odbiorcą materiałów szkoleniowych byli kursanci, których dzięki uprzejmości TASKu mogłem osobiście nauczać. Współpraca z TASKiem zawsze układała mi się dobrze, i widać to było na przykład w trakcie konferencji YABC-2013, którą organizowałem w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym razem z (wtedy) Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych (obecnie to już Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych). Studio filmowe z TASKu zrealizowało podczas konferencji obsługę nagrań materiałów wideo, i dzięki temu mieliśmy w doskonałej jakości, profesjonalnie nagrane wystąpienia wszystkich prezenterów. Zaledwie kilkanaście dni temu Studio Filmowe TASK ponownie wciągnęło mnie do współpracy, której owocem jest krótki film – o mnie (LOL!). Możecie obejrzeć go na stronie studia: Film załączam także jako regularny materiał w PKB (znajdziesz go na końcu artykułu), chociaż nie jest to żaden tutorial. Z tej okazji warto przedstawić parę informacji o tym studiu, ponieważ posiada ono unikalne zadania, a miejsce w którym działa i środowisko uważam osobiście za prawdziwie magiczne. I nie chodzi tu o magię filmu, czy wielkiego ekranu, ale o magię otoczenia naukowego.
TASK TV
TASK TV: Widok studia z zielonym ekranem na całą ścianę.
Zresztą, najlepiej odda prawdę to, co konkretnie wyraził Wojciech Głodek (na zdjęciu powyżej w roli operatora), cytuję:
Telewizja TASK to nowoczesna  jednostka, której zadaniem jest wspieranie szeroko rozumianej nauki i środowiska akademickiego. Nasze studio mieści się w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. Wyposażone jest w profesjonalny sprzęt filmowo – telewizyjny, obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę. Podstawowa działalność studia opiera się na realizowaniu materiałów filmowych i telewizyjnych związanych z tematyką naukową. Posiadamy możliwości i duże doświadczenie w realizacji programów na żywo transmitowanych do internetu. Współpracujemy z organizacjami studenckimi, promujemy ciekawe inicjatywy uczelniane. Kładziemy duży nacisk na tematy związane z naszym regionem.
Materiały opracowane przez Studio Telewizji TASK mogą być interesujące również dla Was, ponieważ znajdziecie w nich np. Kawiarnię Naukową, oraz chyba wszystkie ważne wydarzenia związane z Trójmiastem, gdzie dzieje się coś naukowego. Polecam na przykład obejrzenie relacji z działu Nauka, gdzie jest spot na temat najpotężniejszego superkomputera znajdującego się w Północnej Polsce (zobacz o przygotowaniach, oraz konkret: Tryton) – pomyślcie, jakby na takim sprzęcie szybko liczyły się rendery! Jest także dział przeznaczony na konferencje, w tym naszą YABC2013, oraz np. ciekawe wykłady (więcej zajawek na stronie projektu Pionier: http://tv.pionier.net.pl/).
TASK TV
TV TASK: zielony ekran daje możliwość podmiany tła w czasie rzeczywistym, podobnie jak to się robi w telewizji ogólnopolskiej np. podczas prezentacji pogody.
  Wojtek krótko przedstawia też, czym Studio zajmuje się na co dzień:
Realizujemy:
  • relacje z wydarzeń naukowych, związanych z Politechniką Gdańską, jak również innymi uczelniami i instytucjami naukowymi na Pomorzu.
  • materiały popularno – naukowe dotyczące ważnych wynalazków, nowoczesnych laboratoriów i niebanalnych projektów
  • rejestracje wykładów i konferencji z możliwością streamingu online na żywo
  • spoty promocyjne różnego rodzaju akcji, konkursów, wydarzeń
  • filmy szkoleniowe i instruktażowe
  • warsztaty dla uczniów i studentów z zakresu technik telewizyjnych
Podsumowując, zachęcam Was do zapoznania się z dorobkiem filmowym TV TASK. Ze swojej strony chciałbym podziękować realizatorom za zrobienie wywiadu ze mną, oraz – raz jeszcze powiedzieć wielkie THANK YOU za perfekcyjną rejestrację konferencji YABC2013. Praca z takimi ludźmi, działającymi na takim poziomie profesjonalizmu, to dla mnie inspiracja i wielka przygoda. Pozdrawiam Was bardzo gorąco, Wojtku, Mateuszu i Michale!
TASK TV
TASK TV: widok biurka realizatora programów oraz przekazu wideokonferencji na żywo, w tle (nieostra) konsoleta do masteringu dźwięku (przynajmniej tak mi się wydaje)
Oto materiał filmowy, które TV TASK zrealizowało. Mam cichą nadzieję, że będę jeszcze miał okazję współpracować przy następnych projektach!
Wywiad z Piotrem Arłukowiczem, Telewizja TV TASK
   

Wasze przemyślenia

tyle fajnych polskich filmow powstaje
marzy mi sie by ktos zebral tych wszystkich freelancerow, samoukow i porozdzielal im prace. ten wymodeluje jakies obiekty ten zrobi cos innego ten narysuje kredkami tlo i pokaze o co mu chodzi. brakuje mi by ludzie bez dorobku mogli sie do czegos dolorzyc.

Szkoda, że tak mało jest takich nauczycieli! Dzięki PKB wreszcie zaczynam pojmować obsługę Blendera, choć nauka przebiega żmudnie!:)) Trzymam kciuki za dalszy rozwój kursu. Wielkie dzięki! Powinien Pan dostać przynajmniej order Niegasnącego Słońca Peru!:))
Pozdrawiam

Po tym filmie to mam jedno skojarzenie „piękny umysł” 🙂 Jestem na drugim z trzech poziomów kompetencji Blender-owej
1 nieświadoma niekompetencja
2 świadoma niekompetencja
3 świadoma kompetencja.
Kiedyś uczyłem grać na gitarze z powodzeniem nauczyłem kila osób, ktoś mi powiedział że robię to dobrze, bo nie każe się im uczyć chwytów, tylko pokazuję jak zagrać piosenkę. (Po pierwszych 2 godzinach każdy może zagrać Zombi zespołu the cramberis.) Pan też w blenderze więcej pokazuje piosenek niż chwytów. Nie miałem przyjemności spotkać na swojej drodze nikogo takiego. Tak w ogóle uważam, że mało jest jeszcze osób które chcą wykorzystywać potencjał wizualizacji, do tworzenia design-u lub rzeczy użytkowych. Może tak poeksperymentować z jakąś grupą i zrobić projekt nowego przedmiotu, którego jeszcze nie ma, a który powstanie na zajęciach, coś mechanicznego typu wymyślmy urządzenie zdejmujące skarpetki osobom
niedołężnym 🙂 Tam będzie można ogarnąć każdy temat od edycji po kości od tekstur po animację, a dając grupie cel i dowolność tworzenia, może pan wyhodować kilku szalonych naukowców. :)Cel rodzi Pasje. Pamiętam wykład Jacka Walkiewicza który powiedział, kto nie płonie nie może zapalać innych. Pan może sprowadzać statki do portu we mgle jak pan na plaży stanie… Pozdrawiam i podziwiam.

Hahaha, Krzysztofie, dziękuję Ci za tak pozytywne słowa. Twój pomysł wdrożyłem już w życie – założyłem i tworzę na UG pracownię o nazwie Mobilna Fabryka Innowacji. Używamy tam Blendera do modelowania, elektroniki i programowania, aby zbudować nowe przedmioty, być może drobne wynalazki, a być może coś, co zmieni świat. A modelowanie jest potrzebne do druku 3d – drukujemy sobie elementy urządzeń, obudowy, uchwyty, itp. Świetna sprawa. Za jakiś czas będzie więcej o tym projekcie. Poza tym jest jak piszesz – ludzie dołączają się, i zaczyna ich to wciągać. Powiedzenie o zapalaniu zapamiętam! Dzięki!

Hahaha dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że sprostam tak wspaniałemu odbiorowi mojej pracy! A za pomysł dziękuję, faktycznie warto coś takiego wykombinować.