Animacja: rotacje Eulera i blokada przegubu (gimbal lock)

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Opowiadam o zwykłych obrotach, i niezwykłym zjawisku, jakim jest utrata liczby wymiarów. Okazuje się, że zjawisko, które występuje podczas obracania obiektów wokół trzech osi prowadzi do niemożności ich dowolnego ustawienia w przestrzeni! 
Polski Kurs Blendera: animacja – gimbal lock i rotacje
 

Wasze przemyślenia

Genialne! Autorowi należą się wielkie gratulacje za tak przystępne wytłumaczenie tego zjawiska! Miałem problem ze zrozumieniem tego o co tu tak naprawdę chodzi, a dzieki temu filmowi wszystko stało się jasne. Co prawda Blenderem kiedyś sie bawiłem ale trafiam tu jako amator-programista gier komputerowych 🙂 Jak widać nie tylko grafikom się przyda ten filmik – w rzeczywistości w modelach fizycznych, czy nawet przy głupim obrocie obiektu w grafice 3d to zjawisko jest bardzo istotne 🙂

Niesamowite. Numer z kostką Rubika to pierwsze wyzwanie jakie sobie wymyśliłem podczas pierwszych prób z Blenderem. I od razu natrafiłem na identyczny problem: miałem dokładnie taką samą złą rotację wszystkich 26 mniejszych kostek jak na niniejszym tutorialu! Pech. Zniechęciło mnie to do dalszych zabaw z Blenderem i przez ponad rok zapomniałem o nim. Teraz jednak wracam 🙂

Witam.
Raczej z prośbą czy pytaniem. Potrzebuję animację zależności ruchowych jak np tłok współpracuje z wałem w silniku spalinowym. Jak te kości po podłączać jak im ruch po blokować , obroty, skalowanie, jak kierować się tymi ustawieniami – zależnościami. Wszystko w Googlu jest po angielsku, francusku, a najmniej po polsku. Myślę że sprawa jest prosta tylko trzeba wiedzieć jak do tego się zabrać. Pozdrawiam i przepraszam że nie na temat.

Przychodzisz raczej ze stwierdzeniem lub „głośnymi myślami”. Pytaj o konkrety, to dostaniesz konkretną odpowiedź.

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *