Bake: ambient occlusion

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Wypalanie w teksturach światła i cienia rozproszonego.
Opowiadam i pokazuję w jaki sposób wypalić na teksturze światło oraz cień pochodzące z Ambient Occlusion. Tak zapisane tekstury mogą wyeliminować potrzebę obliczania AO podczas renderowania sceny, znacznie skracając czas obliczeń.
Polski Kurs Blendera: mapowanie UV + BAKE – ambient occlusion

Wasze przemyślenia

Witam. Czy da się coś zrobić aby utworzona bake’iem tekstura nie była taka „chropowata”? Do tej pory rozmazywałem teksturę w programie graficznym, ale chciałbym wiedzieć czy jest to możliwe bezpośrednio w Blenderze.

To zależy od wielkości tekstury i liczby Samples w ustawieniach Ambient Occlusion / Environmental lighting, które znajdziesz na zakładce World.

Rzeczywiście wartością Color się nie bawiłem.A Shadeless raczej odpada, bo potem materiał nie reaguje potem na inne światło np. z lamp, co może utrudnić czasem prace, ale i tak dziękuje za pomoc;-)

Mam taki problem z bake AO, mam np. plane, a na nim nałożoną texture UV.Robię drugą warstwę wypalam na niej AO, dodaje do listy z texturami, ale nie uzyskuje takiego efektu, który daje włączone AO w opcjach world.Dodawanie, mnożenie kolorów również nie daje pożądanego efektu.Dlaczego?Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie takiego samego efektu jak przy zwykłym AO?

Trzeba włączyć mnożenie i lekko je osłabić, aby efekt był podobny. Dodatkowo wyłączyć trzeba zwykłe AO, ponieważ jego efekt będzie się nakładał. A jeżeli już robisz w ten sposób, to może lepiej wypalić całą teksturę w formie końcowej, nałożyć na obiekt i dać Shadeless? Wtedy w ogóle nie trzeba renderować światła, ani niczego, i rendery wychodzą błyskawicznie 🙂

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *