Edytor Nodów: Matte (grupa nodów maskujących)

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Ogólnie o nodach maskujących kolor.
Jest to jeden z najciekawszych zestawów narzędzi w Blenderze, ponieważ umożliwia realizację efektów specjalnych nagrywanych na kontrastowym tle, np. na tzw. Blue Screenie, lub Green Screenie. Technika ta polega na tym, że filmuje się scenę na tle w jednostajnym kolorze, a następnie tło to się usuwa. Można zastąpić je wtedy inną sceną – co szeroko wykorzystuje się w filmach takich jak Gwiezdne Wojny, czy obecnie w prawie wszystkich produkcjach z Hollywood 🙂 Temat ten dotyczy animacji i wąsko specjalizowanych nodów, dlatego omawiam je bardzo pobieżnie, nie skupiając się na parametrach. Do tego tematu pewnie wrócimy, gdy w Kursie Animacji będzie na to właściwy czas. Teraz jednak opowiadam w celu zachowania kompletności Kursu Blendera, no i pokazuję kilka przykładów działania nodów. Ten temat to rewelacja i naprawdę zasługuje na osobny szczegółowy kurs, niemniej mam nadzieję, że nawet to pomoże zainteresowanym 🙂

Wasze przemyślenia

Witam, jestem jednym z początkujących jeśli chodzi o zabawę z programem Blender. Ostatnio wymyśliłem sobie właśnie projekt miecza świetlnego. Wymodelowałem rękojeść z której wychodzi laser. Problemy zaczęły się w momencie gdy trzeba było odseparować laser i rozmyć go. Próbowałem już rozdzielić rękojeść i laser na dwie osobne warstwy i rozmyć tylko warstwę z laserem. Wystąpił wówczas taki problem, że laser który wychodził z wnętrza rękojeści zaczął mi go zasłaniać z niewiadomych mi przyczyn. Zacząłem wtedy kombinować właśnie z nodami zilustrowanymi tu przez pana ale w efekcie otrzymałem obraz rozmytego lasera (czarnego zamiast niebieskiego) na białym tle. Czy mógł by pan zaproponować kombinację nodów, które odseparowały by niebieski laser, później rozmyły go i podstawiły zamiast wymodelowanej bryły do rękojeści?

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *