Edytor Nodów – wstęp

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Zaczynamy mówić w Polskim Kursie Blendera o nodach.
Witam! Tak, dziś jest ten dzień! Jest to długo oczekiwany temat, i zapewne wielu ostrzyło zęby na ten czas. Nadchodzi długi tydzień wolny dla wielu od pracy, więc jest to czas w sam raz dla studiów i zgłębiania Blendera. Dlatego wrzucam tutorial dotyczący podstaw pracy z Edytorem Nodów, a w kolejnych odcinkach, w kolejnych tygodniach będziemy powolutku oglądać to, co Blender ma do zaoferowania w Nodach. W tym materiale omówiłem prawie wszystkie istotne podstawy korzystania z edytora, zapomniałem tylko wspomnieć o kombinacji Ctrl+Shit+LPM na nodzie. Powoduje ona, że do wyjścia koloru z noda podłącza się od razu aktywny nod podglądu (Viewer), jeżeli taki dodaliśmy. Cóż, zapomniałem aby to pokazać, dlatego piszę teraz, a w przyszłości zapewne będziemy z tego korzystali. Polecam!
Polski Kurs Blendera: Edytor nodów – wstęp do serii
  Poniżej załączam przykładowy efekt otrzymany dzięki działaniu nodów: pierwszy obrazek to surowy render wprost z Blendera, drugi to efekt działania nodów kompozytowych. Jeżeli nie widzisz różnicy, zgłoś się do swojego lekarza 🙂 [half]
Render krwinki nie zmodyfikowanej przez system nodów – tzw. render „surowy”
[/half][half]
Wygląd krwinki po jej transformacji za pomocą systemu nodów z Blendera.
[/half] Zapraszam do komentarzy 🙂

Wasze przemyślenia

Mam takie pytanie. Być może trochę głupie z racji posiadanej wiedzy. Nody to dla mnie nowość i zastanawiam się czy w ogóle będą mi potrzebne do tego do czego jest mi potrzebny teraz blender. Chce się skupić na modelowaniu obiektów do silnika Unreal, ale jednocześnie zainteresował mnie też render Cycles, z myślą o jakichś wizualizacjach etc. Opiera się on na nodach. Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumiem, ale do Cyclesa nie można chyba zrobić tekstur i materiali bez użycia nodów, a w Blender Render używać do tego nodów. Nie można chyba w prosty i szybki sposób zrobić sobie np. rendera w cycles, by za chwilę bez kilkudziesięciu minut pracy wyrenderować to samo w blender render (bo nody itd.) Nody nie wczytują mi się też do modeli które chce zaimportować w Unrealu. I mam rozsterke. Bo zrobie coś ładnie wyglądającego w Cycles i za każdym razem jak będę chciał to wyrenderować czy to w Blender Render (może takiej potrzeby nie bedzie) czy wczytać do Unreala to wszystkie tekstury, normal mapy, bumpy czy co tam jeszcze za każdym razem będzie trzeba ustawiać od zera? Dobrze to rozumiem? Może w tym temacie nagrał Pan coś albo zna Pan odpowiedź na te kwestie? Pozdrawiam, jestem pod wrażeniem jak Pan to wszystko zdołał nagrać a co dopiero zrozumieć i ogarnąć w ciągu krótkiego ludzkiego żywota ;).

Problem przenoszenia materiałów pomiędzy silnikami 3d istniał od zawsze. Aby uzyskać w UDK coś podobnego do tego co masz zrobione w Cycles, potrzebujesz zrobić bake całej tekstury z Blendera i taki ‚obrazek’ użyć jako teksturę w UDK. W Blender Internal także jest system nodów dla tekstur, ale starszy i bardziej ograniczony. Jednak materiału na dzień dzisiejszy nie przeniesiesz. Słyszałem jednak, że są jakieś rozważania na temat przynajmniej częściowej integracji materiałów, ale to dla potrzeb gier, a nie modelowania 3d. Może w przyszłości pewne cechy Cycles i materiałów UDK będą wspólne.

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *