Edytor Nodów + Zastosowania: Stabilize2d oraz stabilizacja obrazu ze zdjęć

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Stabilizacja obrazu 2d oraz przykład zastosowania do zrobienia filmu ze zdjęć.
Witam! Przedstawiam tutorial na temat stabilizacji obrazu 2D, a w zasadzie kombinację tutoriala na temat bardzo prostego noda, oraz tutoriala z zastosowaniem stabilizacji do tworzenia filmu ze zdjęć. Zrobiłem 90 zdjęć aparatem fotograficznym – obiektem był pomidor, a następnie używając Blendera połączyłem je w film. Ponieważ obraz bardzo skakał, dodałem stabilizację 2d, a to właśnie miał być tutorial na jego temat. Zapraszam do oglądania, od razu powiem, że wiem, że końcówkę ucięło na pożegnalnym PA, ale tak na razie zostawiam. Jest to tutek zrobiony po bardzo długim czasie (z powodu remontu elewacji nie mogłem nagrywać przez parę tyg.), i następne pojawią się dopiero pod koniec wakacji, czyli pod koniec sierpnia. O ile wrócę z tych wakacji żywy 🙂 Pozdrawiam wszystkich, i jak zwykle serdecznie zapraszam! Oto sam tutorial:
Polski Kurs Blendera: Edytor Nodów: Stabilize 2D
  Pracy było z tym sporo, próbowałem także zrobić płynny najazd na pole zboża (tak, wakacje!), ale podczas wykonywania tego ujęcia z ręki, bez sprzętu, bez slidera najprostszego niezbyt fajnie to wyszło. Wykonałem zatem za pomocą statywu i starego pieńka drzewa serię zdjęć zwykłego pomidora. Zdjęcia całkiem niczego sobie, natomiast zrobienie z nich filmu wymaga trochę cierpliwości i staranności. Film, jaki w końcowej postaci wyszedł nie jest zbyt dobry, no, ale zostawię czas na komentarze, gdzie będzie można to powiedzieć osobiście. Tym samym zapraszam! Jeżeli coś było niezrozumiałe (np. te polecenia Linuxa), powienienem je wyjaśnić, czyż nie? 🙂

Wasze przemyślenia

Dziękuję za tutka. Mam pytanko jak ustawić parametru klipu w trackingu, w VSE, w renderowaniu, aby stabilizacja nie łączyła się ze skalowaniem, ale z przycięciem do mniejszego formatu. Np. Film jest nakręcony w FullHD (1900×1080), w wyniku zastosowanej stabilizacji część pikseli obrazu wychodzi poza kadr, zatem chciałbym wykorzystać centralną stabilną część mieszczącą się w HD (1280×720), bez skalowania pikseli obrazu.

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *