Konsola Linuxa dla początkujących a może nie tylko

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Konsola to zmora dla jednych, i marzenie dla innych.
Jest to uniwersalne narzędzie pracy, w którym można zrobić prawie wszystko. Może czas zapoznać się z CZARNĄ MAGIĄ i prostotą wpisywanych poleceń? Każdy, kto naprawdę dobrze opanował pracę w konsoli robi się szybszy i bardziej skuteczny od tych, którzy umieją pracować tylko myszą, a co więcej – konsola daje możliwość pracy na zdalnych komputerach, gdzie nie mamy dostępu do GUI. Jest to narzędzie mojej codziennej pracy, jedno z absolutnie ulubionych, które szczerze polecam!W materiale wideo tłumaczę sposoby pracy z konsolą linuxową. Pokazuję podstawowe polecenia, sposób kontrolowania systemu, zarządzanie procesami, monitorowanie tego, co dzieje się w maszynie, i to wszystko z poziomu konsoli. Mam nadzieję, że te porady wykorzystają zwłaszcza studenci, którzy wychowali się pod windows i potem na moich zajęciach nie ogarniają tego prostego systemu, a konsola wywołuje u nich panikę. Może komuś się przyda – dla mnie to codzienność, a windowsa nie lubię między innymi za to, że nie posiada w standardzie porządnej, programowalnej konsoli. Linux ma ją od razu! Aż chciałoby się powiedzieć – drżyjcie, windowsowi klikacze! Ale powiem inaczej: zapraszam do świata magii, ukrytego za konsolą – każdy, kto zrozumie, stanie się potężniejszy w swojej linuxowej pracy!

Wasze przemyślenia

Wracając do samego kursu to w jaki sposób mogę kasować wpisane wcześniej aliasy? Przy próbie tzwn. nadpisania, czyli wpisana ścieżka do programu blender nie zastępuje mi wcześniej wpisanej wartości.

Aliasy nadpisują się normalnie, przez alias BLA=ZUPA, zmienne trochę inaczej. Lokalnie wystarczy napisać A=B lub set A=B, ale lepiej zrobić (w bashu) export A=B.
Aby usunąć alias, piszesz unalias BLA, aby wywalić zmienną dajesz unset A.

Nawet przez myśl mi nie przeszło aby poprosić o taki tutorial, a tu proszę taka niespodzianka. Same korzyści w tym PKB. 🙂

Nic dodać nic ująć kolejny super wypasiony kurs 🙂 , ze swojej strony dziękuje
myślę że warto promować wolne i otwarte systemy oraz oprogramowanie. Czasami jak to bywa w małżeństwie potrafi też i irytować ale uważam że jest to miłość do grobowej deski a nieporozumienia wynikają z braku zrozumienia.
Dla mnie kurs bardzo użyteczny – jestem wciąż jeszcze raczkującym Linux(siarzem), i czuje ogromny niedosyt tego typu informacji:
przedstawionych w prosty, wręcz łopatologiczny sposób.
Jak dla mnie bomba – proszę o więcej 😉

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *