Krzywe – podstawy obsługi

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

Krzywe to inny rodzaj obiektu, który w Blenderze obsługuje się z wykorzystaniem pewnego szczególnego zestawu opcji. Nadają się świetnie do modelowania brył obrotowych i o organicznych, skomplikowanych kształtach.
W tym materiale prezentuję podstawy obsługi krzywych. Są to obiekty inne niż meshe z którymi do tej pory pracowaliśmy (mają np. tylko tryb obiektowy i tryb edycji). Opowiadam o podstawowych ustawieniach, jakie można zmienić, oraz o tym, jak można prosto i łatwo modelować obiekty obrotowe o skomplikowanych, niesymetrycznych kształtach. Zapraszam! Od razu zamieszczam także uzupełnienie:

Wasze przemyślenia

Cześć Piotr,
dobra, mam ścieżkę, mam drugą krzywą, która jest dodana by stworzyć, np. „kątownik” w kształcie U. I ok, udało mi się taki kawałek rynny wygenerować. Problemem jest teraz dla mnie, jak zwiększyć grubość ścianek? Jeśli robię extrude lub inne kombinacje na krzywej, która była dodana jako Bevel, to na pierwotnej krzywej kształt znika. Myślałem, że jak przygotuję wzór krzywej, która ma grubość ścianek, to po dodaniu również mi tę grubość ‚przeniesie’. Czy to znaczy, że musiałbym potem przekształcić produkt końcowy w mesha i na nim dodać grubość (extrude? chyba jest jeszcze jakiś modyfikator.. hm). Przy okazji, innych obiektów, niż krzywe nie można wykorzystać jako wzór, który ma się przemieszczać po krzywej?

Witam,
wygenerowałam ruch obiektu po ścieżce – krzywej zamkniętej. Niestety, „punkt zaczepienia” obiektu na krzywej jest w jakimś dziwnym miejscu. Przez punkt zaczepienia rozumiem miejsce, od którego prowadzi przerywana linia Parent – Children do obiektu. Czy można ten punkt zmienić na krzywej?

Gdy parentujesz obiekt do krzywej ma do wyboru więcej opcji niż przy zwykłym parentowaniu. Jeżeli wybrałaś „Follow Path”, to obiekt będzie w pierwszej klatce animacji ustawiony na początku krzywej, a cała długość animacji po krzywej domyślnie ma 100 klatek. Aby obiekt znalazł się faktycznie w początku krzywej, zaznacz go, i wciśnij Alt+o (to resetuje Origin) do początku ścieżki. Zapewne o to Ci chodziło….

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *