Modelowanie: kostka Rubika

Uwaga!

Zwróć uwagę na datę.

Ten materiał (cokolwiek to jest) został stworzony w czasach gdy nie było Blendera z serii 2.8, i może być PRZESTARZAŁY! Blender rozwija się bardzo szybko.

W tej części kursu pracujemy nad prostym modelem tradycyjnej kostki Rubika.
Jest to poradnik dotyczący zastosowań Blendera w modelowaniu! Ta wynaleziona w 1974 roku zabawka jest niesamowita pod względem liczby kombinacji kolorów, jakie można ułożyć. Istnieją także kombinacje zabronione. Przeczytaj o Kostce na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_Rubika, natomiast teraz zapraszam do obejrzenia prostego i łatwego poradnika na temat tego, jak taką kostkę można wymodelować w celu późniejszego zastosowania jej w animacji. Aby zrozumieć wszystkie techniki prezentowane w poradniku, warto obejrzeć wcześniej zasady tworzenia materiałów, podstawy Trybu Edycji, i inne podstawowe rzeczy. Czy wiecie, że istnieje wiele odmian kostek Rubika? Niektóre nie są sześcienne, np. Square-1, istnieją także odmiany prostokątne, walcowe, kuliste, i piramidalne. Naliczyłem kilkadziesiąt odmian. Najbardziej podobają mi się większe rozmiary, 4x4x4 oraz 5x5x5 (mam przyjemność takie posiadać). Jeszcze większe modele bardzo trudno dostać ponieważ ich budowa jest trudna a trwałość dyskusyjna.
Polski Kurs Blendera: modelowanie kostki Rubika
A tak poza tym – czy umiecie ułożyć kostkę? 🙂 Ja tak…  

Wasze przemyślenia

Chciałbym zasymulować przerabianie takiej kostki, ale mam z tym problem już na początku. Konkretnie to chcę najpierw ściąć wszystkie narożniki, a następnie „wyciągnąć” pewne klocki. Nie wiem jak zrobić zarówno pierwsze (przycinanie względem płaszczyzny) jak i drugie (rodzaj ekstruda). Mogę liczyć na jakieś wskazówki lub po prostu tutorial?

Ja posiadam wersję 2.69 i tutaj przy użyciu modyfikatora blever 2 raz odstają takie kawałki na każdym końcu kostki:-)

W jakiej wersji Blendera masz te wszystkie tutoriale?:) Bo już 2 robię z rzędu i mam problem, bo ciut inaczej coś jest i nie mogę sobie poradzić. Przy kostce rubika na początku, jak robię kopię, to rogi nie są takie jak na tutku:)

A co Ty o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *